Ako zmiernim stres z novej práce?

siska012
24. sep 2020

Ahojte, 2 roky som robila na živnosť a teraz po pol roku čo som bola doma som si našla prácu v obchode s potravinami. Včera som bola prvý deň, mala som hrozne stresy už od pondelka, dnes má idú učiť na pokladni a od rána mam neskutočne stresy, je mi zle, nechuti mi jest, za ten týždeň som schudla 2 kg. Ešte nikdy som takúto robotu nerobila, nikto mi nič poriadne nevysvetlil, všetko som sa vkuse musela vypytovať. A dnes keď viem že ma čaká pokladňa a musím ovládať rôzne kódy na pečivo a pod tak mam ešte väčšie stresy. Ako to zmierniť? Nemyslím na nič iné, začínam poobednú a už som od 5tej hore čo to mám stále v hlave. Som dosť stredový človek a takéto veci čo sa iným zdajú v pohode sú pre mňa náročné a neviem čo robiť

rumkolka
24. sep 2020

Jaj dievca,hlavu hore...ked nejde o zivot,nejde o nic. Ja som tiez stresovy typ ale naucila som sa. Zivot mas len jeden a ja ten svoj nemienim prestresovat,je to len v hlave,je to o nastaveni a vnimani seba samej. Vyskusaj nejake uvolnovacie techniky,medituj a daj si magnezium a vit.B.
Good luck😉

maminka123abcd
24. sep 2020

Jojo joj, toto nerieš normálne kľud a hlava ruky hore

monika_xixi
24. sep 2020

Ja si vždy v takej situacii poviem že ak nejde o život nejde o nič...nezabije ta to, neumrieš tak čo horšie by sa ti mohlo stat

hederamonstera
24. sep 2020

preco ta to tak stresuje? bojis sa, ze bude vidno, ze nevies vsetko na 100%? to nevadi, tiez som robila roky v obchodoch - roznych a teda vzdy som sa musela ucit nove kody...ale za 2-3 dni som sa uplne v pohode naucila zaklad, lebo to sa opakuje dost casto v nakupoch...a take specialitky casom budes vediet, kde mas najst a sa to tiez zrychly....a neboj, zakaznici to preziju 🙂 drzim palce. Pokus sa mysliet pozitivne 🙂

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ivkazba
24. sep 2020

Môže to byť úvodný stres, ktorý po pár dňoch zmizne a budeš v pohode. A možno to neprejde a budeš musieť odísť. Moja mama robí v lahôdkach v Bille a má kolegyňu, ktorá mala od začiatku brutálne stresy až skončila na psycho liekoch. Proste nie každý je na každú prácu. Uvidíš po pár dňoch, keď sa naučíš kódy aj všetko ostatné. Možno zistíš, že ti to tam vyhovuje.

alchemilkazltozelena
24. sep 2020

@siska012 ak je taka moznost, daj sj visacku ZAUCAM SA alebo nieco podobne... videla som to uz parkrat ze to mali predavacky

Ja som brigadovala v pokladni, viem ako ti je, ale to prejde, tiez som nevedela kody, kazdu chvilu som volala kolegyni na inu pokladnu a ukazovala jej tovar cez celu predajnu, bolo to komicke, ale bolo mi to jedno, hlavne ze som mala kod... hlavu hore, to das 👍 nie si prva ani posledna, prides do toho, po case uz budes vediet tie kody naspamat 😉

katulienkax
24. sep 2020

ja som uplne podobna povaha co sa tyka stresov ako ty tak ta uplne chapem. ked som po rokoch zacinala soferovat tak so prve 2 tyzdne mala srdce az v zaludku a ked som po materskej isla zas do prace tak 2 tyzdne predtym a 2 tyzdne potom som tiez strasne stresovala. Ti ludia co su v pohode toto vobec nepochopia, takze komentare typu co sa stresujes, nejde o zivot nie su na mieste, lebo to je v povahe toto stresovanie a x krat som si hovorila ze o nich nejde a aj tak mam stres. Proste som taka povaha ...

zuzki1
24. sep 2020

Tiež som kedysi brigádovala na pokladni a prvé dni bol stres , volala som každú chvíľu vedúcu lebo mi nablokovalo 2x , bolo treba storno, alebo nebralo kód atd . To sa rýchlo zaucis hlavne sa treba obrniť aj na zákazníkov , nie každý bude mat dobrý deň 😉
Držím päste

mogaa
24. sep 2020

Nestresuj sa, minimálne prvý deň bude niekto pri tebe, ak nebudeš vedieť kód samozrejme sa opýtaš, to je uple normálne že sa do toho musíš dostať....inak kódy majú niekde aj popísané....hlavne nestresuj, rob račej pomalšie, za manko ti to nestojí....rýchlejšie môžeš robiť keď to bude pre teba rutina....

ckatka
24. sep 2020

@siska012 toto je krásny príklad toho...ako aj dospelák môže mať stres zo zmeny.
A mamičky tu chcú od trojročných detičiek aby v škôlke neplakali....
🤦‍♀️
Len na okraj...aby si niektoré uvedomili ze zmena je často pre človeka (malého aj veľkého) naozaj stresujúca a mali pochopenie.

K tebe - no proste...je to v hlave. Ty už si veľká. Strach je normálny ale aj obmedzuje. Co najhoršie sa ti môže stať? Par dni ti to nepôjde? Budeš za trapku? Nenájdeš si kamošku? No tak.....Sú aj horšie veci...
Proste sa usmej a chod do toho a teš sa na nové veci. Niečo sa naučíš spoznas nových ľudí a niekam ta to posunie..

siska012
autor
24. sep 2020

Ja viem že ma to prejde po nejakom čase, ale tieto začiatky proste nezvládam a je to pre mňa ťažké.... :/ ešte keď viem aký sú ľudia a koľko krát nechápu ani to že je niekto nový.

panorek
24. sep 2020

Moja drahá nič si z práce nerob čo veď je toľko čo môžeš robiť ja som robil už všetko od pôrodného asistenta po funebraka a zistil som že keď všetko neberies smrteľne vážne čo skutočne nemáš dovod sa človeku aj lepšie darí a ide práca od ruky. V pohode sa vzchop uvedom si že to je nič lebo to tak je uvedom si napríklad keď som robil zeriavnika to bolo chlapci mladí neskúsený tam to niekedy vážne bolo o život a zodpovednosť taká že boha keby sa niečo poserie čo sa ti už len pri pokladni stane ako vážne z toho si robiť stresy veď to je smiešne. Sa pozri na to reálne alebo si choď vyskúšať niečo kde zodpovedas za životy alebo mechanizmy. Brnkacka taká pokladna.

mathias232
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
leskovael
24. sep 2020

Neboj nič, bud rada že ide iba o pokladňu, budeš tam mat už zabehnuté kolegyne vždy jednu v prípade chyby zavoláš. Prvý týždeň bude určite za pokladňou náročný (brigadovala som počas školy v potravinách - veľkých a áno pečivo, ovocie bola katastrofa zo začiatku, lebo všetko malo svoj kód rozoznať co je čo som prvy týždeň ani nevedela 😁 ale všetko ide neboj sa). Vezmi si to tak, žeby si stále mohla byť niekde na funkcii kde by všetko zaviselo iba teba alebo by si mala na starosti vedenie ludi napr. Takto nejde naozaj o nič, nič si z toho nerob, každá jedna zamestnankyňa bola niekedy nová a musela sa vsetko učiť- presne tak isto ako ty teraz, patrí to k životu. Takže kľud, o nič nejde ako už vyššie písali ženy. Drž sa a hlavne kľud

leskovael
24. sep 2020

A z nervóznych ľudí si nič nerob, lebo určite stretneš aj mudrlantov, proste si nejakú blbu poznámku nepripúšťaj k srdcu, jedným uchom dnu druhým von, je to ťažké ale ak ku tomu príde nenechaj si tým zničiť náladu. V duchu si povedz len je to debil a idem ďalej..

lilitela
24. sep 2020

@siska012 TU hrajes iba o cas, neprestanes sa teraz stresovat. Ale este to par dni potrva a uvidis, ako sa ti zacne darit, a zabehnes sa, same to zmizne. DOvtedy len vydrz, ak ti nechuti, nejedz, len si dobni, aby si mala energiu a neodpadla. Kludne dychaj, kontroluj si dychanie. A v sukromi sa snaz stale nieco robit, ale take aby si sa na to musela sustredit, nie ze utieras prach a hlava ti bezi pri pokladni. Citaj knihu, lusti krizovku, s niekym telefonuj, alebo sa uc s detmi, ak mas.

taminy
24. sep 2020

@siska012 na blbych ľudí sa vykašli. Hlavne pokoj. A čo sa týka kódov, tak tie určite nemusíš vedieť na začiatku.
Ja som brigádovala v obchode a mala som na kódy malý slovník a tam som si ich písala, aby som nemusela otravovať kolegyňe. A aj tak sa vždy nájde niečo, či nebudeš vedieť.
Neboj, časom bude lepšie ;)

fokuska
24. sep 2020

@mathias232 Ako ta mohli oklamat? Aj ja som robila na kase a mali sme jasne dane pravidla:
- nerozmienam peniaze, v ziadnom pripade, ak islo o drobne do vozika, tak na infe dali plastovy zeton
- akonahle mi zakaznik da do ruky peniaze, tak ich vezmem k sebe - vidi na ne, ale nemoze na ne siahnut, potom natukam prislusnu sumu, otvori mi kasu a ja vydavam - vydane peniaze mu posuniem, tie si berie, ja zalozim do kasy co mi dal. Ziadne take, ze peniaze lezia na pase a on zacne, ze tu mi date stovku, ja vam dam toto a miesa bankovky hore/dole. Chodili takito "menici" to skusat, ale mali sme jasne pravidla a ked sa dodrziavaju, tak nebola sanca oklamat 🙂

kitycat
24. sep 2020

Bud v pohode. Vezmi si blok a pero lebo uz teraz vies, ze si to udes musiet zapísať.

Kresli si rohlicky trojuholnicky a obdlznicky ak ide o satku ci kapsu alebo inu prichut sladkeho peciva aby si to v zozname lahko nasla. Casom budes vediet z pamati. Nikto sa v prvy den v praci nestal majstrom.
Brigadovala som v kauflande tam som si obcas aj vydavok spocitala na kalkulacke 🤣

Kazdy clovek, ktory sa v potravinach nasere ze to pokladnicke dlho trva je debil a mal by si to skusit na den... Nikdy som mesla do potravin s tym ze, to bude na 2 minuty nenechaj sa rozhodit ludmi.. Dobry den a dovidenia, nic viac nepotrebujes reakcie ludi si neber k srdcu pretoze ten clovek si pri odchode uvedomi, ze sa spraval ako debil. Ak mate aj samoobsluzne pokladne o to jednoduchsie ak nie tak si ti ludia pockaju. Nervakom povedz ze mas len dve ruky a papa

stelak
24. sep 2020

Guajfenezín - guajacuran z lekárne, pomáha pri strese, vážne, odskusané, nenávykovy cca 5 eur a ešte vedomie, že nejde o život

chorucka
24. sep 2020

Neboj sa, kódy od pečiva si napíš na papier ku pokladni a hlavne si kľudne pomaly blokuj nenahly sa a keď zadáš koľko ti zákazník dal tak ti presne ukáže koľko máš vrátiť. Nádych výdych to dáš ✊

motylikova
24. sep 2020

Ahoj, ja som podobný typ človeka ako Ty. Mne pomohla len jedna vec - prijať samu seba, aká som. Znie to asi banálne, ale dosť mi to uľahčilo zvládanie psychickej záťaže.
Aby som to vysvetlila: pred každou skúškou / novou prácou / súdom atď., čiže pred každou udalosťou, o ktorej viem, že ma bude stresovať, sa na to vopred pripravím - uvedomujem si, že mám takú povahu, že som taký typ človeka, že tie pocity nezmením, že ich môžem len prijať "za svoje" ako súčasť svojej osobnosti.
Tiež noci pred takými vecami neviem spať, pred každou skúškou a obhajobou som mala tráviace ťažkosti, ale kým som sa tomu snažila brániť, nejako oveľa horšie som to prežívala.
Teraz si len poviem - už viem čo ma čaká, ako moje telo a myseľ reaguje a viem, že to postupne prejde.
Pomáha mi aj rutina a príprava - vytvorím si plán na čo sa dá (aj čo si oblečiem) a pripravím sa na čo sa dá (aspoň si prečítam nejaké rady ohľadom tej veci, čo ma čaká, kľudne aj článok Ako byť dobrý predavač alebo je pekná kniha o tom, ako získať potešenie z práce)... Ostatné, čo neovplyvním vopred, sa snažím pustiť z hlavy (ale to sú väčšinou myšlienky, ktoré sa dookola vracajú, preto sa ich snažím "prijať" ako nutné zlo🙂).
Držím palce, nech je toto obdobie čím skôr za Tebou.

danim
24. sep 2020

@siska012 neboj všetko dobre dopadne, daj si ráno magnezium, uvedom si priebežne, že čas plynie a ani si nevsimnes a ideš domov 🙂 veľmi ti držím palce, aby sa ti v práci páčilo a aby si bola spokojná.

nanulik
24. sep 2020

Ja som momentalne 2.mesiac v novej práci. Tiez stresy ci to všetko zvládnem. Pomáha mi hovoriť si "keď to zvladnu druhí, tak to zvládnem aj ja. Veď nie som nejake Béčko"

nanulik
24. sep 2020

@motylikova to sa mi páči, co neovplyvnim tym sa nezatazujem

thoughtfulweirdo
24. sep 2020

Ja mám v každej novej práci stres, kým som neistá a neviem, čo a ako presne. Riešim to tak, že pracujem s úsmevom a keď treba, poviem zákazníkovi, že som nová, prvý krát to robím a tak hádam bude mať trošku strpenia, keď mi to ide pomalšie. Na väčšinu to funguje a ubezpečujú ma, že mám byť v kľude 🙂 robím odjakživa len s ľuďmi a už sa mi osvedčilo, že úsmev a nevtieravy pokus o small-talk väčšinou funguje.

mirgenah
25. sep 2020

Je to tazke, treba chciet zmenit vlastny postoj. Bola som tristvrte roka v strede z novej prace, zaucala som sa cely tento cas. Stres mi umelo vytvarali aj ludia okolo, resp, brala som ich prilis k srdcu. Nie kazdy ma vlohy spravne vysvetlit, odovzdat informacie a hlavne podat to bez povysovania, ved aj on zacinal..... Stretla som sa s pristupom, kedy mi dolezite zalezitosti zamerne nepovedali resp, mi ani len nenapadlo sa na ne pytat..... a mala som pruser. Ano chcela som, aby bolo vsetko tip-top, vyhoviet vsetkym a robit to dokonale a bez chyb. Vysledok boli vypadane vlasy, nemoznost ranajkovat lebo by som sa povracala, nocne budenie a dloho som fungovala na neurole... Nam dost zodpovednu pracu, treba ju vsak brat s nadhladom a lahkostou, jadne ze sa to da az po dobe ked si si ista. Ver si, hovor si ze to zladnes a basta. Drzim palce.

mathias232
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fokuska
25. sep 2020

@mathias232 Tak potom si ty urobila chybu. Predtym si pisala, ze ta oklamali o dost velke peniaze.