Končí mi materská a z pracovných ponúk mám hlavu v smútku

13. dec 2023

Ahojte , za pár mesiacov sa mi končí rodičovská a už teraz mám hlavu v smútku. Vzhľadom na môj pracovný čas ktorý sa nedá zmeniť budem musieť zmeniť zamestnanie a je mi do plaču z ponúk práce v okolí. Nič nad 500€ nie je kompatibilné so škôlkou... Bože kde su tie časy kedy fabriky mali vlastné jasle a škôlky aby matky mohli pokojne pracovať 😭 nemáme nikoho kto by vozil z a do školy/škôlky a manžel nebude meniť prácu lebo dobre zarába. Vzdelanie mám aj prax no keď poviem že mám deti tak konečná ...

anjelicek26
13. dec 2023

Vacsina rodin to robi tak, ze vodi jeden a vybera druhy - len toto sa da sklbit s normalnym pracovnym casom...ty na siestu, muz deti o pol osmej odprace do skolky, ty ich v skolke bez problemov vyberies. Alebo ty odvedie, muz vyberie. Bez jeho pomoci take veci nejdu a nemam rada - manzel nepomoze, lebo dobre zaraba, tak jeho sa to netyka 🙄 Ste rovnocenny rodicia, deti su vas oboch, toto si musite podelit.

Drzim palce pri hladani, vzdelanie a prax po par rokoch doma s detmi sla do kytek, je tam proste diera v zivotopise, proste sa o zeny netrhaju, ked vedia, ze OCR, ked vedia, ze mozu prijst dalsie tri roky RD....toto by som zamestnavatelom proste...nevycitala...su to pochopitelne obavy...

zobaka
13. dec 2023

rodičia z jeho, alebo tvojej strany nevedia deti vybrať?

angela85
13. dec 2023

Keď muž dobre zarobí a nevie ti pomôcť so škôlkou a ani nikto v okolí,tak sa s tým musíš zmieriť. Ale možno neskôr niečo nájdeš,časom po pár rokoch bude moc byť chvíľu sám doma. Možno ti nejaká mamička poobede po škôlke postráži dieťa 2-3 hodiny,to sa uvidí časom,neber to ako konečný stav. Možno nájdeš prácu ktorej si pár hodín budeš môcť odpracovať z domu. Uvidíš. Mnoho z nás po skončení rodičovskej zmenili prácu, išli do takej kde majú nižšiu mzdu,proste sa inak nedalo,niektoré ostali doma uplne

jaond19
13. dec 2023

Ked nemoze vozit muz ani do, ani z, tak si pracu musis prisposobit tak aby si aspon jedno z toho stihala ty a to druhe musi niekto iný, susedka, kamaratka na MD/RD, dochodkyna... za nejaky poplatok... je to o nervy, preto som zial mala doposial len slabo platene prace, kde mi ale vyhovoval prac.cas.

mala_zabka
13. dec 2023

@anjelicek26 a ja by som im to teda vyčítala. Hovorí sa tomu diskriminácia. Sme zaostalý štát, kde to ženy berú ako fakt, že to tak proste je a nedá sa s tým nič robiť. A tak toho zamestnávatelia využívajú. Smutno mi je. Už aj preto, že mňa návrat čaká o polroka.

anjelicek26
13. dec 2023

@mala_zabka tak zaostaly vs. jediny pomaly na svete s 3 rokmi rodicovskej su dve uplne ine veci...objektivne zena po dvoch rodicovskych zacina na trhu prace proste zasa uplne od nuly a pre zamestnavatela velmi riskantna volba vzhladom na OCR (ktore tiez takmer nikde vo svete v takej miere nikto rodicovi tak jednoducho nedava...)... jeden problem robi druhy... a to sa vsade na svete rodia deti... diskriminacia bohuzial da sa to takto vidiet, ale s pohladu zamestnavatela to absolutne chapem... tiez velmi vaham, ked naberam zamestnancov, do akej miery budu-nebudu v praci, lebo tie ulohy sa same neurobia a zasa to budem musiet rozlozit na inych...

kikuskar5
13. dec 2023

@mala_zabka nie kazdy na SVK vie, ze zamestnavatel je vlastne povinny, pokial je to v jeho moznostiach prisposobit pracovnu dobu a vsetky tieto veci rodicom maloletych deti. Ja som si vdaka tomuto udrzala pracu po navrate po materskej. Musela som sice spravit zopar ustupkov aj ja, bohuzial som robila 12ky, kratky dlhy tyzden. Ale prisla som s tym, ze manzel si dopredu planoval smeny, co slo, prisposobil mojmu rozpisu a proste som kazdy mesiac prisla s tym, ze tieto 3 -4 dni musim robit na opacnej smene, lebo proste neda sa inak, ale nase odbory ma tak vtedy vyskolili, ze som prisla s tym, ze sa vraciam a nesuhlasim s nicim, co mi ponukaju, lebo nejde, neda sa, neviem co, vedela som, ze sa da. Sice na mna pozerali skrz prsty, ale nemali na vyber... a casom sa to uz potom poriesilo za behu a podarilo sami skoncit na inej pozicii vo firme, kde uz to bolo uplne o inom, tiez robim az do vecera, vdakabohu za HO a dari sa mi to sklbit pocas prestavok okolo deti. Ale zaklad bol ten, ze som sa nedala odbit a museli sa prisposobit zo zakona mne. Jasne, su aj take pracovne pozicie, kde to nejde, ale kde to len co i troska ide, tak povacsine sa mamicky nechaju odbit a sklopia hlavu, ale zakon je na strane rodicov 🙂 tu je kusok zo zakona:

(2) Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času alebo v odôvodnených prípadoch o skorší návrat na pôvodný spôsob organizácie práce, zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody. Odmietnutie žiadosti podľa prvej vety musí zamestnávateľ písomne odôvodniť.

mala_zabka
13. dec 2023

@anjelicek26 no práve! Sme zaostalí napríklad v tom, že kopa ženských by do práce skôr aj rada šla, máloktorá chce byť plných XX rokov doma, ale štát na to nie je vôbec ready, lebo to dlhodobo funguje inak. Navyše máme antidiskriminačný zákon a rôzne úpravy. Navyše na pohovore vôbec nemôžu padať otázky na rodinu, deti, či býva niekto chorý, rodinné zázemie, či tie deti plánujem alebo zabezpečenie detí počas chorôb. Ako sa dozvieš, že žena ide po rodičáku? Ja dieru v životopise napriklad nemám, rodičák som navyše vyplnila štúdiom VŠ a predsa som už skoro 6 rokov doma. Ako to zistíš?

autor
13. dec 2023

@anjelicek26 problém je v tom že manžel dochádza takže chodí o piatej z domu a príde až o 19tej čiže nehrozí , ja chodím do práce o 3:00 😅 takže v čase 5-7 by musel byť niekto s deťmi doma čiže by musel u nás niekto bývať...

@zobaka naši rodičia ešte pracujú....

@kikuskar5 u mňa je problém že je to práca kde jednoducho musím byť na 4tu ráno cez to vlak nejde a keďže manžel ide na dennú o piatej z domu a z nočnej sa vracia o siedmej museli by sme mať niekoho doma a u mňa zmena pracovného pomeru nejde ...a žiaľ zmenu pozície mi nechcú umožniť :/

mala_zabka
13. dec 2023

Zabojovala by som, pokiaľ o tú prácu stojím a ak je ich jediný problém ten, že "nechcú". Zamestnávatelia sú koľkokrát akurát vychcaní jak diera v snehu a využívajú neznalosti.

anjelicek26
13. dec 2023

@mala_zabka tak zistim, nie dnes, nie zajtra, ale pocas skusobnej urcite... rovnako sa budem pytat na dovody prerusenia prace a studia po nom, uz len z dovodu, ze ma to zaujima, ako sa taky zamestnanec vyvijal a ako sa mu menili zivotne ciele...je to dobry ukazovatel motivacie a vydrze. A dva a dva zratat viem tiez. To je jedno, len vravim, ze pre zamestnavatela s mentalitou dnesnych mamiciek si aj na zavretu skolku v lete brat pandemicky rodicak to ziadne prekvapko nie je, ze sa o tie zeny po rodicaku nikto nejako nebije. Ty si svetla vynimka, co aspon skolu za tie roky spravila, teda sa dovzdelavala... ale to robi minimum...

zmrzlinka2021
13. dec 2023

Pozri, pises, ze manzel dobre zaraba, tak treba si zaplatit opatrovatelku?

Aké más vzdelanie? Aké pozície hladás? Si v niecom expartka?

janickacrazy
13. dec 2023

To je čo za práca, kde musíš byť o 4:00 ráno?

martinkatinka
13. dec 2023

Tak ake vzdelanie a prax mas? Praca od 4:00 rano? To je pekaren?

basska_b
13. dec 2023

Ja len tak odveci, ze napr. dohodnut si 6hodinovy uvazok ma vobec nelaka, lebo budem mat 3/4 platu, ale roboty tolko isto, ako keby som bola na plny uvazok. Poznala som jednu taku zenu. Slo ju porazit, este si aj robotu nosila domov. Je to tazke, no.

tiezjedna
13. dec 2023

No logicky moc možností nemáte. Nájdi si proste inú prácu. Ak manžel dobre zarába, tak ber kratší úväzok za menej peňazí.

kacena2022
13. dec 2023

Ahoj,ja som si tiež hľadala po RD prácu na jednu smenu od 7 do 15 aby som mohla deti nosiť do a zo škôlky/školy.Brala som hneď prvú ponuku čo som našla,robím doručovatelku u nás na pošte a v pohode stíham všetko s deťmi.

vlado818
13. dec 2023

Ked manzel dobre zaraba naco si hladate pracu za 500€?

zorkahorka
13. dec 2023

A to si zabudla este na caste choroby... vela zien ostava kvoli detom na urade prace. Niektorym vychadza maximalna podpora, s ktorou si vies krasne financne pomôcť

babulkomale
13. dec 2023

@zobaka vsak pise ze nemaju nikoho kto by vybral a zaviedol. Keby mali, nemaju problem.

mala_zabka
13. dec 2023

@anjelicek26 no, vypomáham v rodinnej firme, tzn tam mám v podstate aj "zamestnanie" (po celú dobu RD) aj školu. Tú finišujem až tento akademický rok, preto som si ho aj natiahla na tie roky, nech stihnem dokončiť 😁
Čisto teoreticky, ok, dozvedela by si sa v polke skúšobky, že idem z RD a mám 2 decká, ktoré sú dokonca aj občas choré. Vyhodili by ste ma pod nejakou zámienkou? 😅
Inak, očividne pracuješ v HR, diplomku, ktorú píšem je zhodou okolností na tému diskriminácie žien na trhu práce, preto tu aj reagujem spôsobom, ktorým reagujem. Ak by sa ti chcelo a bola si ochotná, celkom by ma zaujímalo pár vecí z pohľadu personalistiky, samozrejme anonymne bez zverejnenia mena či už tvojho alebo firmy.

zafir01
13. dec 2023

@basska_b presne tak ja teraz pracujem na skrátený úväzok . Dcéra bude mať o 2 mes 2 roky . Uvažujem ísť naspäť na rodičak . Ju stráži jedna pani , okrem toho mám ďalšie dve deti , muž na tyzdnovkach ( pon-stvrt) , a prácu si nosím domov , teraz ku koncu roka uzávierky ,nervy ,zmeny ... Pracujem denne určite viac hodín ,než mám v zmluve , denne mám 80 km najazdených ,čo lietam dom -opatrovatelka-skolka-skola-praca-kruzok-dom. A 50% mojich podriadených podáva výpoveď ,kôli mojej nadriadenej . Dnes to na mňa doľahlo , ešte som len v skúšobnej ,a mám chuť to vzdať 😒

basska_b
13. dec 2023

@zafir01 Och, to je tazke :( to by fakt aj koňa položilo. A ty, matka 3 detí na skratenom uvazku, ťaháš aj za tie kolegyne vo vypovednej lehote 🙏🏻🙏🏻 ved to ani neni zivot ale prezivanie

bosorkabb
13. dec 2023

Ja mám skrátený úväzok a je to v pohode. A pravdaže aj manžel pomáha.
OCR som mala raz za rok.
Keďže mám skrátený úväzok + manžel pomáha tak sa to v pohode dá. Aj PN som bola raz keď sa mi stal úraz.
Lenže musela som ustúpiť aj ja aj manžel. Menil prácu (predtým lietal po svete).

zafir01
13. dec 2023

@basska_b nie ,za ne netaham teraz. To oni v podstate dlhé mesiace robili prácu ,ktorú robila bývalá vedúca ,teda teraz ja . A
Sú to pani,ktoré majú nárok na predčasný dôchodok , unavené , zrobené ...teda nič im nevyčítam ,nemôžu za vzniknutú situáciu . Učím sa nové veci za pochodu ,sama. Ale každý deň sa na mňa niečo rúca ,raz nejde to ,potom ono. A potom si ten negatívny pocit z prostredia v práci prenášam domov k deťom .snažím sa neprenasat ,ale nejde to úplne . Veľmi som chcela ísť do práce ,nemám vysoké ambície ,nepotrebujem tisíce na páske . Len som chcela mať prácu pon-piat . 7-15 . Táto sa mi doslova ponúkla sama ,a na tretí krát ,že teda vyskúšam .avšak s tak rozbitým kolektívom a vnútornými problémami všetkého druhu ,ktoré sa každý deň vyplavujú na povrch ,že som fakt v stave to nechať tak .
A ako píšeš ,tie skrátené úväzky sú v mnohých ( nie všetkých ) prípadoch u nás veľmi zle nastavené. Úveru ti plat ,odmeny ..ale prácu nie

andreakotesova
13. dec 2023

Pocas RD som sa pripravovala na obdobie po skonceni RD, kedze do povodnej prace som sa nemohla vratit kvoli pracovnemu casu (muzova a aj moja rodina byva od nas 100 km). Urobila som si DPŠ počas RD ako zadne dvierka. Nakoniec som sa zamestnala vo verejnopravnej institucii. Plat je sice tabulkovy, cize nic-moc, no ja som nadmieru spokojná a moju pracu mam velmi rada.

saxana000
13. dec 2023

Polovicny uvazok.menej penazi ale viac volneho casu.alebo plnynuvazok dobra vyplata a.kus.pojde na opatrovatelku co.pozbiera deti a postrazi ich kym prides domov

zuzkaa1991
13. dec 2023

Tak ten isty problém som mala ja od leta sommsi hladala.pracu....je to tazke pre.mamicky najst.si pracu popri skolke...muz robinod 6 do 18hod takze.som.sama na dcéru..našťastie sa mi tento mesiac podarilo nájsť v obchodnom dome na skrátený 7.5hod mi dala co.som nadšena...ale je veelmi zle s pracou som zvedavá na vyplatu ale.okolo.600eur pocitam...kedze bezne ani inkde by som nezarobila...takze drzim vam palce

autor
13. dec 2023

Baby ďakujem za rady, u nás je problém s prácou ale našťastie začiatkom buduceho roka majú otvoriť nákupné centrum a Kaufland takže isto budú robiť nábor iba ma hnevá že som 5rokov chodila na VŠ "zbytočne" keďže skončím ako predavačka kým deti nepodrastu ...

letfenixa
13. dec 2023

@zuzkaa1991 7,5 h je skrátený úväzok?