Som Róm a mám problém si nájsť prácu

pmajko07
28. aug 2023

Zdravim, možno tu to nepatrí, ale spoľahlivé diskusné fórum som nenašiel
Musím začať tým, že som Róm, mám plné stredné vzdelanie a aj ročnú pracovnú skúsenosť vo fabrike
Minule som sa stavil do jednej nemenovanej fabriky, som sa šiel opýtať, či vôbec moja žiadosť sa k nim vôbec dostala, a tá pani mi povedala, že tu sa zaujímajú o prácu s vyšším vzdelaním ako mám ja, to ako fakt, do výrobnej fabriky robia ľudia čo majú výšku? Zaujímavé je, že moja spolužiačka, ktorá ani nedokončila strednú tam pracuje, mi povedala, že ani týždeň neprešlo a hneď ju zobrali
Spoločnosť nám vraví, "cigáni pracujte a nezožierajte tento štát", ale keď chceme pracovať, tak nikde nás nechcú zamestnať, to ako my tí Rómovia, čo chceme pracovať a sa presadiť, tak máme trpieť kvôli ostatným čo sa nevedia spratať do kože? Vzdelanie nestačí, sebaprezentácia nestačí, čo máme ešte dokázať, aby nás spoločnosť brala inak?
Odmalička mi každý hovoril, študuj, ak budeš mať maturitu, neexistuje, že budeš robiť na stavbách a za pásom na 3 zmenách
No a pracujem na stavbách, podradná práca za podradné peniaze

aiana24
28. aug 2023

@pmajko07 skus ist mimo regionu. Aspon Kosice, mozno dalej. US Steel v Kosiciach, Embraco v Spisskej Novej Vsi? V BA moja kamaratka Romka z vychodu robila v pekarni Kvasok, bola spokojna, aj ubytovanie jej vybavili.

zuzanna33
28. aug 2023

@pmajko07 A čo živnosť? Keď tak skúšať nič iné nezostáva jedine iná krajina ako už bolo písané,celé rodiny tak chodia za prácou

bennn
28. aug 2023

vidím, že si jasný príklad človeka, ktorý si nájde prácu v Bratislave, nejakú manuálnu, a bude bývať niekde ako na internátnej izbe s inými chlapmi, zarobí si postupne a môže žiť ako chce. Ano, jednoducho romovia nemaju dobre meno na Slovensku, kvôli svojmu správaniu. Kradnú, klamú, nemajú výchovu, hulákajú, nevieš ich stíhať, pretože v zásade nič nemajú, takže čokoľvek urobia, nemá zmysel ich nejako postihovať a riešiť to s políciou, a osobne môžeš akurát tak dúfať, že na teba zabudnú, pretože ak nie, tak ťa dôjde za pár hodín alebo na druhý deň zmlátiť celá osada. Taka je realita väčšiny rómov na Slovensku, nehovoriac o tých čo žijú v čiernych stavbách ako necivilizované kmene v stredoveku a majú kultúrny šok z progresu civilizácie a technológií ako auto, mobil, bluetooth a podobne.

Jednoducho to "smrdí problémom". Ale keď vieš manuálnu robotu robiť dobre, nauč sa jazyk, a choď do zahraničia aspoň na pol roka alebo viac podľa toho ako sa ti bude dariť. To je najlepšia možnosť čo môžeš spraviť.
Inak sa nedá poradiť nič iba - skúšaj ďalej.

zuzanka.zuzu
28. aug 2023

@aiana24 kvasok v petrzalke? to je tá najnajnaaaaajlepsia pekáreň akú som kedy ochutnala 😎

bluka2
28. aug 2023

Skus fakt západ, tam sa zamestnáš rovnako ako hocijaký iný Slovák so strednou školou; záleží len od tvojej šikovnosti

rol76
29. aug 2023

@karolinakr No,ani,ani...Raz pracuje,potom týžden je doma.ne usiluje sa si nájsť trvalú robotu...a ja už sa v takom vstahu necitim dobre,ale som zbabelý to ukončiť.

sterea
29. aug 2023

@pmajko07 možno by som sa na tvojom mieste tej práci na stavbe nebránila, keď budeš snaživý a šikovný budú ťa púšťať aj k lepším prácam, môžeš sa naučiť obkladať, urobiť prípravu na vodu, elektrinu a neskôr môžeš prerábať bytové jadrá a zarábať krásne peniaze. Mne prerábal byt cigáň a bola som nadmieru spokojná. Raz som objednávala firmu na sadrokartón a prišli rómovia a tiež odviedli dobrú prácu. Tu na juhu Slovenska rómovia chodia do práce.napr v Galante v Jasplastyk je veľa Rómov a aj bežne po fabrikách ich vidieť, ochrankárov robia, atď. Budeš to mať ťažké, ale keď raz okolie uvidí že si iný ako väčšina Rómov tak prácu budeš mať.

lenkakravcova
29. aug 2023

@pmajko07 V akom odborné máš dokončení strednú školu?
Lebo popravde, ani vysokoškolákov bielych s nejakou blbou výškou nevezmu inde než za pokladňu.

A k stavbám: môj muž je informatik, ale keď nám robotníci robili na dome, tak mali hodinovú mzdu ako on. Čiže žiadna podradna placa. Ale museli to urobiť tiež poriadne. Nie krivé steny.

karolinakr
29. aug 2023

@pmajko07 a inak diskriminaciu som zažila aj ja, ked som sa hlasila som samymi jednotkami na strednu, nezobrali ma pre nedostatok miesta a z vedlajšej triedy štvorkara zobrali. Aj ostatni zaživaju diskriminaciu ako ty hovoriš, alebo najlenivšieho chlap povyšili a dali za manažera, a ženy čo makali, museli dat vypoved, lebo sa tam nedalo vydržat.Odmeny na Vianoce par eur, a ked uz boli preč z firmy, tak chlapom už zrazu išli do tisícov
To ti môže každa žena povedat, že už v živote zažila diskriminaciu
Tu diskriminaciu zažil každy, neni to primarne o romoch

lubkavargova1
29. aug 2023

Ja teraz budem za hnusnu rasisticku svinuchu...ale po takejto prezentacii ako si napisal v uvode, sama by som skartovala na personalnom tvoj zivotopis...
"No a pracujem na stavbách, podradná práca za podradné peniaze"...
Kto si nevazi pracu inych, hoci aj taketo "podradne" prace, tak si nezasluzi inu lepsiu pracu. Bez takychto "podradnych" prac a pracovnikov by sme nameli postavene budovy a ani tu tvoja skola by nestala ktoru stavali takyto "podradnaci" pracovnici kde si ty ziskal vzdelanie, "hrdina".
Moj snubenec prave ze robi na tychto stavbach a chodia po celom SK a ich ruky sa nedaju vyvazit zlatom, lebo dobreho majstra nenajdes tak lahko...

pmajko07
autor
29. aug 2023

@lubkavargova1 Áno v tom máte pravdu, ale ani necekol by som, keby som nemal žiadne vzdelanie, lebo robiť vo výkopoch môže robiť aj ten, kto ani nevie svoje meno napísať, a vy si myslíte, že Rómovia robia za rovnaké peniaze ako ostatní? A kto by bol spokojný s haliermi? Hoci neznášam túto prácu, ale musím robiť, lebo nie som ten, kto bude sedieť doma a byť ten "parazit, žijúci z vašich daní"

karolinakr
29. aug 2023

Ake mas teda vzdelanie? V Rakusku dobre platia elektrikarov, keby som bola chlap, hned na to skočim

babydesire
31. aug 2023

@pmajko07 ale tak to je,,zial na zlej povesti sa zvezu aj tych par vynimiek...bohuzial...mna to tiez mrzi a stve..napriklad "vdaka" romskej komunite nas okolite krajiny vidia ako spinavu krajinu,ktora sa nestara o mensiny, my biely mozeme zato ze s romami mame problemy...