Zamestnávateľ neprepláca jednodňové paragrafy

panidia
18. sep 2014

Ahojte,dievčatá chcem sa vás opýtat či má zamestnávatel - súkromník právo na to,aby nepreplácal jednodnové paragrafy.Ked idem ja alebo kolegyna s dietatom k lekárovi,papier od lekára zahodí do koša a napíše nám dovolenku.A to nechodíme často,ale sme tam vačšinou matky s malými či vačšími detmi a jeho to nezaujíma,či má s ním kto íst alebo nie.Každá sa bojí íst už aj sama na PN,lebo tu u nás je velká nezamestnanost a tak tolerujeme všetko aj tento "zaujímavý"fakt s nepreplácaním paragrafov /a to máme zo zákona nárok myslím že až na 7 dní/...Asi máme byt radi že máme robotu a držat hubu a krok - s prepáčením...

liz_lemon
18. sep 2014

@panidia nemá na to právo, treba si vždy urobiť kópiu, a obrátila by som sa na inšpektorát práce

ammellia
18. sep 2014

@panidia pravo na to samozrejme nema. Ale vies ako to chodi....

sisaha
18. sep 2014

@panidia nemôže - tak ako poradila liz_lemon, treba spravit kopiu, potom kopiu vyplatnej pasky, kde to zohladnene nebolo a poslat na inspektorat prace. Mas narok nielen na 7 dni s dietatom, ale aj na 7 dni so sebou.

terezka1947
18. sep 2014

@liz_lemon a prosim ta,musi byt na jednodnovych paragrafoch potvrdenie od viacerych lekarov,ci staci normalne jedna....lebo moj zamestnavatel trval vzdy na tom,ze tam musia byt min.tri peciatky a iba tak mi uznal jeden den 😒

veroninna1
18. sep 2014

zo zakona ti je zamestnavatel povinny uznat cas straveny u lekara plus cesta tam a cesta spat, v podstate ti nemusi uznat cely den (vid presne znenie zakona), ale aspon tento cas, ti uznat musi.

liz_lemon
18. sep 2014

@terezka1947 ak je na nom napisane, ze plati cely den, tak staci od jedneho lekara
ale ono je to take individualne, napr. ja som bezne odovzdavala len ten papierik (bez napisaneho cely den), a normalne mi to akceptovali na cely den, a napr. moj priatel take nemoze odovzdavat, tiez chcu, aby mal min. od 2 lekarov, a to pritom robime v jednej firme...takze u nas zase zalezi, aky je nadriadeny

hajajanka
18. sep 2014

@terezka1947 Staci ti normalna ospravedlnenka od lekara, ziadny pocet peciatok nie je nikde predpisany. Tvoj zamestnavatel si vymysla, len aby to nemusel platit. Podla mojej vlastnej skusenosti su najhorsi zamestnavatelia prave mali "podnikatelia". Ako radia ostatne, na inspektorat prace. Aspon mu "osladis" den 🙂

evittam
18. sep 2014

Ak máš od jedného lekára a nenapíše ti "celodenné ošetrenie" tak od jedného lekára platí len na 4 hodiny...A nárok je na 7 dní na seba a 7 dní nielen na dieťa ale napr. aj manžela-člena rodiny 🙂.

ivetz
18. sep 2014

@panidia Ako tu už niektoré radili - pošli podnet na inšepektorát práce. Ak máš obavy (čo je pochopiteľné), môžeš urobiť aj anonymné podanie alebo môžeš požadovať, aby nezverejnili tvoje meno. Neviem o žiadnom právnom predpise, ktorý by upravoval minimálny či max. čas, ktorý môžeš stráviť u lekára. § 141 ods. 2 Zákonníka práce "Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:
a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení
1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času"
čiže, ak Ti lekár potvrdí, že ospravedlnenie platí celý deň, tak je to celý deň. Je predsa logické, že ak ideš s dieťaťom na ošetrenie, zostaneš s ním celý deň doma - kde ho dáš? (napr. vytrhnú mu zub - asi ťažko pôjde do škôlky...).

terezka1947
18. sep 2014

@hajajanka tak ja patrim do velkej firmy a preto som nechapala niketore "postupy"mojho zamestnavatela,resp.nechapala som,ze sa neboji niekedy riesit veci na hrane zakona 😒

veroninna1
18. sep 2014

@ivetz ano, lenze oni sa drzia zakona a tam je jasne uvedene "pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas". cize potom bud je potrebne dat dieta spat do skolky, skoly a ist do prace alebo ostat doma a na ten zvysok si vziat nahradne volno, dovolenku. zakon nepusti.

ivetz
18. sep 2014

@veroninna1 Nesúhlasím - ak lekár potvrdí na priepustke, že "platí celý deň", tak za nevyhnutne potrebný čas je potrebné považovať celý deň. Je na lekárovi, aby posúdil, aký čas je nevyhnutný. Keď pôjdeš na ošetrenie, napr. zákrok v rámci jednodňovej chirurgie, bez potreby nasledujúcej PN-ky, pôjdeš po zákroku ešte do práce? Asi nie, lebo lekár Ti dá potvrdenie, ktoré platí na celý deň.

veroninna1
18. sep 2014

@ivetz v pripade jednodnovej chirurgie je to ine, vtedy tam aj lekar da cely den a aj zamestnvatel to pochopi. ale ak ides na nejake usne, ocne, atd. v dnesnej dobe to uz neuznavaju, lebo vedia, ze si tam nebola 8,30h.

nyusika
18. sep 2014

@terezka1947 staci od jedneho lekara

nyusika
18. sep 2014

@veroninna1 nemaju odkial vediet, ako dlho si tam bola. proste to zamestnavatel musi akceptovat, nefunguje to na baze domnienok.

veroninna1
18. sep 2014

@nyusika ved prave, ze oni to nerobia na baze domnienok. odvolavaju sa na zakon, a tam je uvedeny "cas nevyhnutny na vysetrenie" a lekar musi na priepustku napisat cas dokedy som bola na danom vysetreni, inak mi ani neakceptuju priepustku.

eeffka
18. sep 2014

@nyusika je to bohuzial tak ako pise @veroninna1 , nehovoriac o pasazi ..."ak nebolo vysetrenie mozne uskutocnit mimo prac casu" co bohuzial v 98% mozne je
napr moj lekar, lekari mojich deti , aj zubar maju 1den v tyzdni ked robia do 18,00, zubar dokonca do 20,00
take ze idem s detmi na usne, OK ale sa vrat, a mas to ako priepustku, alebo lekar musi napisat ze bolo nutne byt cely den.
u nas v praci to brali bez problemov, avsak malei sme zamestnancov co boli na §, 14dni ( 7on +7 rodinny prislusnik), tym sa jasne povedalo aby si plomby a ine, navstevy riesili pocas svojho volna, nakolko to nie su urgentne veci a zrazu ich pocet § sa prudko zredukoval

ivetz
18. sep 2014

@veroninna1 S vyšetrením môže byť spojené aj ošetrenie - prečo by mi nemal zamestnávateľ akceptovať celý deň? Keď mi očný lekár rozkvapká oči a budem pracovať na PC alebo robiť nejakú kontrolórku, za čo ma bude zamestnávateľ platiť, keď nebudem môcť pracovať? Nikto sa na tomto predsa neobohatí - stále bude platiť 7 dní = 59,5 hod (pri 8,5 h dni). Ak si to zamestnanec "vyčerpá", musí mu byť jasné, že viac mu platné voľno zamestnávateľ neposkytne.

libka1
18. sep 2014

nie vzdy je mozne to riesit mimo prac. casu. Ja ked chodim teraz do poradne, tak sa dotrepem na 7.00 o 7.30 mi zoberu krv a uz som mi stalo ze som stade odchdzala o 12.30, lebo tam uz bolo tolko bab co boli podla poradovnika predo mnou... lekar mi ordinuje do 14.00, takze ziadne mimo pracovny cas neexistuje... zamestnavatel tiez po mne chce aby mi lekar presne napisal kedy som od neho odisla, ale kazdy sa na to vykasle, da peciatku, peciatku s datumom, podpis a dovidenia...
@panidia liz_lemon ti dobre poradila, dala by som to na ispektorat, v pripade takehoto zamestnavatela urcite anonymne, ked to nedas anonymne, to si mozes podla mna rovno napisat vypoved ☹

moni244
18. sep 2014

jaj títo malí podnikatelia, to je jedna katastrofa a aj zákon je postavený na hlavu, je síce fajn ak doktori ordinujú poobede, ale čo z toho, keď napr. dieťa chytí horúčku, treba ísť ráno, človek čaká v ordinácií aj 3 hodiny a oni mi tam napíšu že ošetrenie trvalo 10 minút a čo potom? my sme toto mali tiež problém, ani pn nechcela uznávať, ani paragrafy, OČR ani nevravím,

veroninna1
18. sep 2014

@ivetz ja sa nechcem hadat. pozri si prosim aj prispevok vyssie od effka, ze co je v zakone a ako to dnes firmy robia. ja som chcela len upozornit autorku tejto temy, ze nech sa nespolieha na to, ze jej zmestnavatel na 100% musi uznat paragraf na cely den. dnes to uz vela firiem nerobi, pretoze vedia, ze to cely den netrva a lekar ti tam musi napisat, cas dokedy si tam bola. samozrejme ak sa jedna o jednodnovu chirurgiu to je ine, ale musi to lekar uviest.

eeffka
18. sep 2014

@moni244 ak mas dieta s horuckou , cas nevyhnutny na osetrenie clena rodiny je cely den!!! len v tom pripade necerpes § na seba ale na clena
ale lekar to tam musi napisat

moni244
18. sep 2014

@eeffka ja viem, ale môj zamestnávateľ by to tiež neakceptoval, lebo ona je trúbka, ktorá má okolo seba 4 opatrovateľky a zábava s dieťaťom je ísť do obchodného centra

veroninna1
18. sep 2014

@ivetz a to nepracujem u sukromnika, ale u firmy, ktora na slovensku zamestnava vyse 1000 ludi a ma samozrejme centralu a aj pobocky v zahranici. cize firma ma svojho pravnika a vie ako je co v zakone uvedene, cize by si nedovolila obchadzat zakon.

kaja01
18. sep 2014

Ak máš dieťa s horúčkou, čas nevyhnutný na ošetrenie nie je celý deň, to že ty dieťa "ošetruješ" celý deň, nato si treba pýtať OČR a nie paragraf.

ivetz
18. sep 2014

@veroninna1 Ver mi, že ani ja sa hádať nemienim. Zadávateľka chcela vedieť, či má zamestnávateľ právo... Podľa mňa ju zaujímalo, ako by sa to malo robiť, nie ako to robia tí, ktorí zákon obchádzajú alebo si ho vysvetľujú po svojom. Podľa situácie ktorú opísala je úplne zjavné, že jej zamestnávateľ zákon porušuje a opravnený v tejto veci konať je inšpektorát práce na základe jej podania (aj anonymného).

nyusika
18. sep 2014

@veroninna1 ved to beriem.
ale ked raz lekar napise, ze cely den, tak to tak proste je.
osobne si myslim, ze spekulovat s paragrafmi, aby som ostala cely den doma a upratala si nema zmysel...lebo neviete, kedy sa vam opat zide hodinka-dve na dalsi navstevu lekara, ci vy same, alebo s detmi. a vy to uz mate minute, lebo ste boli akoze sedem dni u lekara

petrouchka
18. sep 2014

U nas to fungovalo tak, ze ak nenapisal doktor, ze je to na cely den, platil papierik na pol dna.
Ja napr. chodim raz za rok so synom na urologiu, to je zly sen, nemaju ziadne casenky, neda sa objednat na presny cas. Zacinaju o 8:00, pridem pol hodinu pred, dostaneme poradove cislo 14 a na radu sa dostaneme napr. okolo obeda. Potom utekam niekam sa s malym najest a co ho mam o druhej zaviest do skolky a ja ist do prace? Povedala som sestricke, nech mi tam napise na cely den a nemala s tym problem.

A raz syn tesne pred vianocami zvracal, isla som s nim k obvodnej a pytala som papierik na cely den. Najprv mi to nechcela dat, ze ved ho vysetrovala iba chvilku, ale ked som jej vysvetlila, ze je den pred vianocami a ze si na den nechcem brat ani OCR ani dovolenku, tak mi to napisala vlastne na osetrovanie syna namiesto OCR.

Ja si myslim, ze to kolko tam je peciatok a ci to lekar uzna za cely den alebo nie, je uz na zamestnavatelovi (ak to nie je napisane presne v zakone), ale zakon presne urcuje 7 dni v roku (plus pre mamicky 7 dni s detmi), tak to podla mna zamestnavatel obchadzat nemoze a treba sa obratit na inspektorat.

katnor
21. sep 2014

Ahojte. Nasla som vyborny priamy link na zakonnik prace. Ziadne preklikavanie, vzdy aktualny. Mozno sa zide 🙂 http://zakonnikprace.psbs.sk/

katikovac
1. dec 2015

Neviem ako je to v iných firmách no u nás je veľká firma veľký počet zamestnancov a tiež si myslím že konajú na hrane zákona pretože ekonómka je bez chrbtovej kosti a netuší aké to je ak je niekto chorý ak má deti choré a musí aj do práce na zmeny chodiť. Platia paragrafy aj na poobedné zmeny? a čo nočné?? ako to je . viem že mam chodiť k lekárovy v čase svojho osobného voľna no nie vždy sa to dá .