Hysterektómia a intímny život

blizenci
12. sep 2023

Milé damy mám 50 rokov a v júni som podstúpila hysterektomiu. Vybrali mi laparoskopicky vaječníky, maternicu cez posvu. Uz sú to tri mesiace, ktoré mi dali na zotavenie. Intímny styk som zatiaľ s manželom nemala. Hoc gynekológ mi povedal na kontrole, že uz môžem stále mi povie takú vec, že môže Vám vypadnúť pošva pri námahe takže sa úplne toho desim. Máte s tým niektorá vlastnú skúsenosť? Nemali ste po pohlavnom styku po takomto zákroku zdravotné problémy? Ďakujem za odpoveďe.

matkahelka
14. sep 2023

@mandarinka555 si primitivna a obmedzena! to, ze ty o niecom nevies, neznamena, ze to neexistuje. vypadnutie/prepadnutie je uplne bezne zauzivany vyraz medzi gynekologmi.

matkahelka
14. sep 2023

@blizenci neviem, aka je percentualne vyjadrenie rizika, ale urcite sa to stava. stalo sa to aj mojej starkej, aj svokrinej sestre. pokial viem, nie po sexe, ale po dvihani tazkych predmetov. moja starka mala nasledne 2 relativne tazke operacie kvoli tomu. ale teda, stat sa vzdy moze hocico. mozes ist po ulici a moze ta zrazit auto. clovek predsa nemoze zit v strachu a negativizme. ak ti lekar intimny zivot schvalil, tak smelo do toho.

betulinka1
14. sep 2023

@blizenci neviem ti odpovedat na otazku ale skor by som na tvojom mieste zistovala ako tomu zabrániť. Napr. Nejakymi špeciálnymi cvikmi, naco si davat pozor, atd… Mozno by ti vedela povedat aj nejaka dobra fyzioterapeutka.

aknamorka22
14. sep 2023

@blizenci ešte snáď spomeniem, ze mne môj doktor odporučil cviky na spevnenie panvového dna. Skús si nájsť v okolí nejakú Fyzio, co ťa naučí ako na to a potom doma cvičiť. Je to dobrá prevencia proti tomu poklesu orgánov 🙂

blizenci
autor
14. sep 2023

@matkahelka áno ďakujem za odpoveď. Máte pravdu.

blizenci
autor
14. sep 2023

@ibrunova ďakujem ste zlatá.

mandarinka555
14. sep 2023

@blizenci
@matkahelka Nadávať do sprostých a primitívnych, to vám teda ide..."dámy" na pohľadanie 👎

bmd
8. okt 2023

@veronicka88 ahoj mňa za mesiac čaká tiež operácia. Budu mi brat maternicu aj vaječníky. Najväčší strach mam asi z hormonálnej liečby, tak sa ta chcem spýtať ci aj ty berieš nejaké hormóny. Tiež aktívne cvičím, kedy po operacii si začala cvicit. Ale to asi závisí aj od toho akým spôsobom ta operovali. Mňa budu cez brucho. Ďakujem za odpoveď. B.

blizenci
autor
8. okt 2023

@bmd mňa 6.6 metódou LAVH teda laparoskopicky a vaginálne. 3mesiace mi bolo doporucene šetriť sa nedvihat ťažké veci a žiadny intímny život. Teda som 4mesiace po op a zatiaľ necvicim hoc predtým som navštevovala fitko. Iba veľa chodím pešo. Hormóny neberiem ani mi gynekológ o nich nehovoril. Veľmi dobre však zaberá tinktura z dateliny na problémy ako návaly tepla a iné problémy spojené s odstránením maternice a vaječníkov. Intímny styk som mala po prvý krát az po štyroch mesiacoch a poviem Vám no žiadna sláva.

veronicka88
8. okt 2023

@bmd neberiem nič nakoľko mi nechali vaječníky a cyklus mi funguje stále viac ako dobre🙈

veronicka88
8. okt 2023

@bmd a s rychlochodzou som začala po 3 týždňoch....po pol roku som začala aktívne behať...

veronicka88
8. okt 2023

@blizenci ono sa to zlepší🙂fakt ver mi...len treba na to ísť pomaly....po roku ti môžem povedať že sme sa vrátili do puberty🤣

blizenci
autor
8. okt 2023

@veronicka88 ale ja uz nemám ani vaječníky takže je to zlé.

veronicka88
8. okt 2023

@blizenci nemusí byť.mam známeho gynekológa preberali sme všetky možnosti. Treba si pomôcť🙂a bude všetko fajn....držím palce

bmd
8. okt 2023

@blizenci no práve aj mne budú brať všetko a ešte k tomu cez brucho, tak mam obavy ako to budem cele zvládať aj s tými hormónmi a ešte rezané brucho😒. Stačilo mi po cisárskom reze ako dlho ma to bolelo.

bmd
8. okt 2023

@veronicka88 tak to závidím 😁 v dobrom😄. Ale ja tým, že mi zoberú aj vaječníky, tak neviem ci to bude návrat do puberty🙈

veronicka88
8. okt 2023

@bmd existujú prostriedky na trhu kde si viete pomôcť...aj hormóny ak ich budeš brat tomu trochu dopomôžu.treba sa pýta na gynde všetko ti vysvetla

blizenci
autor
8. okt 2023

@bmd no uz nikdy to nebude ako predtým. Žena prejde po takej op do tvrdého prechodu. Potenie, búšenie srdca, zlý spánok no a intímny život pre mňa hrôza. Úplne čudný pocit,ale premaham sa koli manželovi.

bmd
9. okt 2023

@blizenci tak tohto sa asi obávam najviac. Síce som zatiaľ nastavená na to, že to bude aj naďalej v poriadku, pretože mi ta operácia mi ma pomôcť a nie uškodiť, tak uvidím🤷‍♀️. A ty neberieš žiadne hormóny? Keď máš takéto stavy.

blizenci
autor
9. okt 2023

@bmd nie neberiem nič.

blizenci
autor
26. okt 2023

@veronicka88 máte vybraté aj vaječníky?

blizenci
autor
26. okt 2023

@bmd mne vzali všetko, hormonálnu liečbu neberie a lekár mi ju ani nespomenul. Kúpila som si tinkturu z dateliny a olej z granstoveho jablka ten obsahuje veľa prírodného estrogénu a veľmi pomáha ženám v menopaze do, ktorej žena po tejto op vhupne.

veronicka88
26. okt 2023

@blizenci nie nemam

bmd
26. okt 2023

@blizenci ďakujem za odpoveď, a pomáhajú tieto prírodné lieky? Pociťovala si nejaké zmeny po operacii a teraz keď berieš tieto doplnky?

lucka_ke
31. okt 2023

žienky a ako dlho ste boli na PN po operácii?

veronicka88
31. okt 2023

@lucka_ke ja dva mesiace

ibrunova
31. okt 2023

@lucka_ke 6 týždňov