Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

lellla
22. feb 2017

Ahoj chcem sa spýtať ci ohss neako vpliva na plod alebo nie... Pretoze som aj ja ktorej aa to nevyhlo a bojim sa ze ak sa uchitilo babatinko ci sa mu daco nemoze stat.. Zajtra idem na kontrolu do car kazali mi prist na sono dakujem

stanulka30
22. feb 2017

@lellla ahoj, neboj, na babatko OHSS to nema ziadny vplyv...a ak sa ti rozbehol ohss az po vklade, tak tam tehotenstvo bude...drzim palce 😉

lellla
23. feb 2017

@stanulka30 dakujem pekne dneska potvrdene 10den od et a hcg 365snad bude uz len lepsie.. Ale musim sa priznat mala som ohss rozbehnute vitiahli mi liter a pol tekutiny uff snad sa to uz nevrati😔

stanulka30
23. feb 2017

@lellla gratulujem! Nechali si ta v nemocke? Vrátiť by sa to nemalo, ked ti to uz podchytili. Ja som mala 6 kilov v bruchu do rana, nafúknuta ako balón. Dali mi tabletky na cikanie a potom sa to uz cca začalo lepšiť . Ja som som mala ale ten najhorší OHSS.

lellla
24. feb 2017

@stanulka30 dakujem... A nie nenechali povedal mi dr ze mam zacinajuci ohss takze mi dsli len infuzku a ty vodu tahali a na doma som dostala inekvie na rriedenie krvi... Tak to si mala brutal ze 6😲me stacil aj ten moj liter a pol a mala som akoze dost.. Dufam ze uz nikdy viac... Pinem vela vody vela jem alebo apson sa snazim tak snad uz to bude ok... Len este stale trpchu ten zaludok pobolieva ale snad to odznie coskoro 😉

stanulka30
24. feb 2017

@lellla ja som mala tiez injekcie, ale uz nepamatam, dokedy som si ich pichala, bolela ta injekcia ako slak a ledva som cakala, kym s nimi skoncim......mne trvalo dost dlho, kym som sa citila lepsie, ale ja som sa nemohla fakt ani hybat a chodila som total skrcena jak stara babka o palicke 😉. mne kazali pit tak 2-3 litre,ale bol to problem si pamatam...uz to bude len lepsie, uvidis 😉

lellla
25. feb 2017

@stanulka30 no to som si myslela ze bude lepsie ale pol dna bolo dobre a dneska mi je naspäť tak isto.. Presne aj ja som prehnuta dopredu ako babka brucho bolave natiahnute no hrozne.. Aj mne roby strašne problem vypiť tolko vody a este co je horsie ze ja by som aj jedla ale zaludok ma nepusti lebo ma strasne boli to je hrozne.. A kazali jogurty jest ale momentalne ma z nich napina.. V pondelok idem asi znova do centra je tp hrozne 😔 ale pozitivum je ze babatko tam je to je hlavnee

stanulka30
25. feb 2017

@lellla ono to trosku potvrva, kym ti bude uplne dobre, vraj 2-3 mesiace trva úplné vytrstenia príznakov, ale o taky cca 1 tyzden uz by ti malo byt lepšie, ja som bola dva tyzdne v nemocke a potom na marodke az do 4 mesiaca...som zabudla, ze mne kázali vôbec nic nerobiť, nenamáhať sa, len lezat a na záchod ist a do sprchy...inak som
Viac ani nevládala, vsetko doma robil muz.. nepamätám si, ze by ma bolel žalúdok, len som bola
Strasne nafúknutá, nemohla som ani dychat, stale ma pálila záha a nedala som do seba skoro nic... bábätku to vraj prave robi dobre, mne to tak doktor vysvetlil, ze aj ked pre mna je to zle, pre babo je to dobre.. musis len vydržať ...

lellla
25. feb 2017

@stanulka30 no stymi mesiacmi si ma nepotesila ale ukludnila si ma s tym ze babatku to robi dobre tak to vydrzim.. Co nespravim pren 😉 no aj mne kazali ze len lezat preto dneska upratoval barak muz tiez ale spracil to rad 😊ako tiez len zachod a lahnut a ako dneska fakt ze len lezim stale tak mi je lepsie len brucho mam vacsie ale ja verim ze to prejdd aspon do mesiaca...

vrds
27. feb 2017

@aluska1404 ahoj, tak mám ich asi 10 veľkých, fóikulov je veľa a mám nábeh na OHSS. V stredu má čaká vyber. Dúfam že to bude Ok a ohss nebude🙂
Takze nakoniec sa to podarilo vypestovať a narástli. Už len veriť že budú životaschopné. Uvidíme v stredu. Ideme ešte na genetiku, tak to potrvá. 😎

aluska1404
27. feb 2017

@vrds Tak drzim moc palce vidis si sa bala a zatial vsetko dobre super drzim moc moc moc palce nech sa uhniezdi pekne a nech pekne rastie v brusku. Uz aj ja za 4 dni zacinam stimulovat rychlo to ubehlo potom napis urcite budem sa tesit 🙂

vrds
1. mar 2017

@aluska1404 ahoj, tak mám odbere. Úroda 25 vajiciek. Všetky sa idu oplodnovat. Boli má brucho ako pri silnom menzese. Ale to hádam vydržím. 😉 takze teraz do pondelka budú mat predĺženú kultiváciu, uvidíme koľko ostane a potom pôjdu na genetiku. Tak už to mám našťastie za sebou. Uvidím čo ten nešťastný hyperstimulacny syndróm . Či bude, mám nábeh a hneď po OPU mi pichali injekciu na zastavenie stimulácie... tak snáď to zabere.

aluska1404
1. mar 2017

@vrds Urcite super tak to poriadna uroda parada tak drzim palceky.🙂

luccpe
25. apr 2017

Ahoj ženy, chcem pridať svoju skúsenosť s Ohss, možno radu..U mňa sa rozbehol na druhý deň po odbere, mala som 32 vajíčok. ET sa nekonal. Trvalo to u mňa 7 dní a to pitie litrov vody ako sa odporúča, bolo utrpením a bolo mi ešte horšie, tak som pila len vtedy, keď som bola smädná a len tolko, koľko som naozaj vladala. Ale čo som vám chcela hlavne povedať je, že som ten siedmy deň vypila (zjedla 🙂 ?) asi 2 l vývaru (zajačieho) a liter horuceho alchemilkoveho čaju, dala som si kúpeľ a nepreháňam, ako keby utalo. Neskutočne sa mi uľavilo. Dnes je to deviaty deň a pokračujem, bruško je dnes ráno už takmer ploche 😊 a cítim sa veľmi dobre. Neviem teda či niečo z toho čo som napísala k tomu naozaj pomohlo, možno len náhoda že to práve začalo ustupovať ale chcela som sa s vami podeliť.paa 😊

vrds
25. apr 2017

@aluska1404 z tých 25 sú po PK a genetike len dve.takze čakám teraz na vklad... síce úroda pekná ale kvalita mizerná

aluska1404
25. apr 2017

@vrds Ahojky to nevadi staci jedno a kvalitne a super ze aspon dve drzim moc palce.Drzkaj sa a kedy na vklad?

ckatka
26. apr 2017

@vrds koľko sa platí za tu genetiku a kde ste robili? Asi to nie je od veci...lebo človek má x embryí teší sa z nich a v skutočnosti ani jedno nemusí byť zdravé. Ušetrili by sme si kopu sĺz a peňazí za neúspešne KET y

skvarocka
26. apr 2017

Ahoj. Síce príspevok je z 2008 ale mozem snáď prispieť aj teraz. Ja momentalne 1vy den po odbere. U mna sa syndróm ukázal hned po par dňoch injekcii. Včerajší odber bola najvecsia katastrofa v mojom živote. Od rana som uz nevedela dobre chodit. Na wcku som takmer revala. Na našej klinike sa odber robi bez uspatia. To si radsej ani nepredstavujte aka bolest sj ked mi pichali nejake oblbováky. A najvačšia bodka za tym vsetkym ze sa nam ani jedno vajíčko neoplodnilo co ma uz totálne rozhodilo. Dnes mam volno snažím sa oddychovat. Brucho mam napuchnute. Bojim sa co pride po par dňoch. Dufam neskoncim v nemocnici. Som velmi nahnevana na lekárov pretože to ze mam veľkú šancu dostať syndróm vedeli uz z krvného obrazu a nechali ma dôjsť az do konca kde to neskončilo pre nas pozitívne.

vrds
27. apr 2017

@aluska1404 na vklad idem 2.5. teraz.... 🙂

vrds
27. apr 2017

@skvarocka tak to nechapem. mna pekne uspali a zobudila som sa vyspinkana 🙂 z takeho centra rychlo prec.

vrds
27. apr 2017

@ckatka my sme genetiku nechali robit v REPROGEN Dr. Černáková. https://www.reprogenint.com/cennik-laboratornyc...
velmi milá cislo na nu je tu: 0948 230 661
najprv sme absolvovali aj s manzelom geneticke vysetrenie. Co sa bude vysetrovat vam ponukne p. doktorka po rozhovore s vami. T,J. co sa vyskytuje u vas v rodine, ake choroby, ochorenia, postihnutia. za to sme my platili cca 1100€.
potom po odbere vajicok, oplodneni metodou ICSI a predlzenou kultivaciou - po tomto vsetkom ostalo 5 embryi.. vzorky poslali a za 2 tyzdne boli vysledky. za to sme platili 1700€. v centre este sa platia ine procedury, ako priprava embryi na odber vzorky atd... mrazene musia byt kazde zvlast na slamke, aby sa vedelo ktore embryo je ktore, s tym su spojene vyssie naklady (ale par 100e hore dole). z tych 5 nam ostali 2 mimoriadnej kvality, s velkym potencialom na uhniezdenie a zivotaschopne. vieme ze su zdrave, nemaju ziadne geneticke abnormality, ktore by mali za nasledok akekolvek stopnutie v hocijakom vyvojom stadiu... (niekedy potratia aj v 3-5 mesiaci!) uz len aby sa chytilo a potom je vysledok viac nez isty.... podla mna ak si vieme pomoct, preco by sme to neurobili???? ako tu niektore pisu ze chodia nonstop kazdy mesiac na vklady, a nevyuziju takmer ziadne dostupne metody na zvysenie sance, to ja osobne nepokladam za mudre. nicia si vlastne telo a zdravie a pritom to dieta ich predsa bude potrebovat aj potom.
ja pevne verim ze sa mi podari prvy KET. 16.5. to uz budem iste vediet. verim ze sa mi to podari! urobila som preto skutocne vsetko.

ckatka
27. apr 2017

@vrds paneboze to je vela penazi,...ale mas pravdu...ked z 10 embryi je len jedno geneticky v poriadku a zivotaschopne,... tych 9 vkladov ta stoji strasne vela penazi, sil a slz ked to nevyjde,... drzim velmi palce

skvarocka
28. apr 2017

@vrds ja som v UK. Mozno by to tak nebolelo len mna uz od rana ťažili bolesti a wcko katastrofa čistá. Ked som sa pytala ci je to normalne ze to tak boli tak povedali ze je to individuálne ze niektoré zeny to vobec neboli. Aj v bežnom živote mam celkom bolestivú ovulku ale toto bolo ako za trest.

skvarocka
28. apr 2017

@vrds ahoj som tu kratko tak neviem presne preco ste si museli robit genetické testy ale ak sa vajíčka neoplodlili tak je to asi nutnosť dat si to urobit týmto spôsobom?

vrds
28. apr 2017

@skvarocka na genetiku išli len oplodnené vajíčka a len tie čo prežili kultiváciu. Nemuseli sme to robiť. Ale ja chcem ísť na istotu! A istota je že tie čo mám sú geneticky čisté. Nechcem absolvovať 20x vklady atd kým trafím to správne, zdravé s životaschopné.

skvarocka
29. apr 2017

@vrds aha. A ked sa vajíčka neoplodnili tak zisťujú príčiny? Testujú ich aky je dôvod alebo co? Ja som bola na kontrole a vobec nic mi nechcel

skvarocka
29. apr 2017

@vrds prepac prerušilo sa mi to🙂)
Takze doktor mi nic nechcel na to povedat ze o 4 tyzdne mame konzultáciu tak tam nam vsetko

vrds
29. apr 2017

@skvarocka nie nezistuju... tie vyšetrenia sú drahé. dolezitejsie je aby tie čo existuju, sú oplodnené , vysetrili a zistili či náhodou tam niečo nieje. Mimo iné sa stanovuje pri genetike mitochondrialny pomer- ten stanovi implantacny potenciál... príklad ak je 80% tak má vysokú šancu na uhniezdenie..

skvarocka
2. máj 2017

@vrds lenže nam sa neoplodnilo ani jedno a zatial nevieme preco. Oplodnovali to injekčne aj tak nic z toho. Preto sa pytam ci po tomto zisťujú dôvody. Ved mozno preto sa nam tak dlho nedari ked sa nechcu spojiť ani takto.

vrds
2. máj 2017

@skvarocka aha... no môže byt že vajíčka niesu zrelé, alebo fakt máte nejaký geneticky problém. Skús vyšetrenia ako my. Ten screening partnerov stojí okolo 1100-1500. Vezmú sa sliny, krv, spermie a vyšetria genóm
Ja som bola dnes na vklade. Nič necítim. Trochu mi došlo zle ale to hneď prešlo.