Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

mirpet
15. feb 2018

@katarina372 tiež som nemohla ani chodit,ani jest,vsetko ma tlačili. To musí prejsť a telo sa musí z toho všetkého spamätať.

ibul
2. máj 2018

@vivinka105 ahoj, kedze si si presla tym ohss, chcela by som ta pekne poprosit o radu. Ja som dnes 10dni po ET, od stimulacie mam stale zvacsene vajecniky, takze aj brusko a aj bolia. Ale od vcera mam brucho uplne dvojnasobne velke, pupok uplne zdeformovany akokeby som bola obezna (som cely zivot velmi chuda). Dycha sa mi zle iba ked sa najem, akoby sa mi.uz do toho brucha nic nezmestilo. Ale zle mi nie je, jest mi chuti, chodim v pohode, na wc som kazdu chvilu aj vela pijem. Myslis ze to moze byt ohss?

katarina372
2. máj 2018

@ibul ak mas velmi ape ze velmi silne.bolesti tak ano

vivinka105
7. máj 2018

@ibul Ahoj asi áno a pravdepodobne si tehotná 🙂

barbora2112
6. jún 2018

Ahojte dievcata,uz dlho sledujem tieto prispevky,lezim v nemocnici uz 7 den s OHSS... hcg sa mi pekne zvysuje comu sa tesim. Ja sa uz citim v poriadku nic mna neboli len mam nafuknute brucho...chcela by som ist uz domov lebo nemocnicne prostredie mna uz deprimuje... opytala som sa dnes lekarky ci by mna mohli prepustit do ambulantnej liecby vraj to musi prekonzultovat s primarom, inak som povedala ze podpisem reverz a pojdem aj tak domov... co tu citam tak vela dievcat boli domov prepustene aj v horsich pripadoch ako je ten moj...prosim vas nazor dakujem

lelluska
3. aug 2018

Ahojte babule, na zaklade vlastnej skusenosti mam par rad, ktore mne osobne pomohli miernit príznaky ohss. Lekari sice do mna hustili s tymi tekutinami...ale kedze som mala strasne spuchnute brucho, tak sa mi zdalo, ze kazdy dusok vody sa mi vylieval do brusnej dutiny:/ Odpocuram pit Iontove napoje, mne osobne sa pili lepsie ako voda a kludne som si dala aj dva za den (a mame liter tekutin). Dalej lezanie na chrbte. Tato poloha mi sposobovala menej bolesti ako lezanie na boku. Posledna vec je chlad. Male vrecko ladu zabalene do bavlnenej utierky som si prikladala na brucho. Posuvala som si po chvilach, aby som nahodou neprechladla, ale pomahalo to od bolesti. Dufam, ze to mozno niekomu pomoze. Pekny dnicek

malatamara
20. okt 2018

Ahojte dievčatá, možno by ste mi niektorá vedeli poradiť. Bola som 10.10 na ET, 8 dní po ET špinenie a následne krvácanie. 9. deň odber krvi, HCG 0.

Dnes som bola u svojho gynekológa na kontrolné sono. Že oba vaječníky mám zväcšené, cca 3 cm (čo je čudné, na stimuláciu pred odberom mi reagoval len ľavý).
Možno som mala tak do 3-4. dňa po odbere jemný OHSS, ale okrem nafúknutia a problematickejšej stolice som nemala žiadne príznaky.

Pre KET sme sa nerozhodli (samozrejme hneď ma chceli objednať, zaujímalo by ma, či by mi ho urobili, môj gyn povedal, že pri takýchto vaječníkoch by to nemalo zmysel).

Zaujíma ma, či nemáte nejaký tip, ako sa tých balónov “zbaviť”. Rozmýšlam nad alchemilkovým čajom a mám aj tinktúru z jarabiny vtáčej. Dr mi žiadne lieky nenavrhoval... aj keď teda je to nepravdepodobné, ale myslíte, že by som mohla tento cyklus prirodzene otehotnieť?

Ešte mám problém, teda možno je to problém - krátka luteálna fáza. Tento cyklus trval len 24 dní a to som sa napchávala utrogestanom. Alchemilkový čaj som skúšala niekoľko mesiacov, nezabral.

Už neviem naozaj, čo viac mám robiť. Bola som aj na laparoskopii a HyFoSy, v poriadku.

Môj gyn povedal, že možno som už imunná voči manž spermiám, ale tak podrilo by sa oplodnenie bez hatchingu, keby to tak bolo?
Máte niektorá skúsenosť aj s imunologickým vyšetrením a diagnózou?

Ďakujem za každú reakciu.

babikadaska
20. okt 2018

@malatamara ja ti odpoviem iba k zmenseniu vajecnikov - mala som nedavno ohss a velkost 8 cm. Museli sme iba cakat,kym sa postupne zmensia, par tyzdnov,urychlit ani podporit sa to vraj neda.

zimik
22. okt 2018

@malatamara ahoj, ja mám za sebou 2.IVF. Prvé IVF som mala 3 vklady, ET a 2x KET a nikdy sa mi neuchytilo... Teraz nás poslali na imunológiu a genetiku ešte pred stimulkou. Reproukčná imunológia je najlepšia na SR v Nitre - Medicentrum Dzurilla. Problém je, že sa čaká 4 mesiace na objednanie a potom 5 týždňov na výsledky. Nám sa tak 2. IVF pretiahlo o pol roka len kvôli čakaniu. Vyšetria teba aj partnera. Stoji to okolo 250€ (neviem už presne), Zistili mi, že zbrojím proti partnerovím spermiám - stredne ťažký stupeň. Nariadili mi pred vkladom Clexane na riedenie krvi a v príp. pozitívneho testu intralipidy. Zmerajú ti tam fakt všetko! Tuším 9 skúmaviek krvi mi brali. Poslali ma odtiaľ ešte na endokrinológiu kvôli jednej zvýšenej hodnote... Ak máš opakované neuchytenie embryjok, určite sa objednajte, môže vás to posunúť vpred. Ja som mala OPU teraz 3.10. Mám už len 1 vaječník (druhý mi vzali kvôli veľkej cyste...). Mala som na ňom odobratých krásnych 24 vajok a máme 11 mrazáčikov najvyššej kvality... ET mi odložili kvôli OHSS, ktorý sa prejavil hneď po odbere vajíčok. Bola som 2 dni v nemocnici. Aktuálne mám vaječník zväčšený na 8 cm (originál má byť 4) a spravili sa mi na ňom 2 cysty. Jedna má 5 cm a druhá 7 😞 Máte s tým prosím niekto skúsenosť? Ja už mám z cýst strach po tom, čo som si prežila... Dr. v centre aj môj gynekológ mi nezávisle od seba povedali, že takéto cysty sa do 2 menštruácií samé vstrebú. Kontrolu mám až koncom novembra. Dnes som 8.DC a trošku ma začína boleť ten vaječník - asi už sa tam tvorí nový dozrievjúci folikul. Baby, prosím ako ste vy znášali 1. ovulku po OHSS? Mali ste bolesti? Mali ste niektorá cysty vrámci OHSS? Ďakujem za každé info

malatamara
29. okt 2018

@zimik Ďakujem veľmi pekne za Tvoj príspevok.
A do toho reproimuno tam ale treba aby Ťa odporučil gynekológ, nie?
Teraz taká rečnícka otázka, nemala som ešte priestor to konzultovať s niekým fundovaným - keď ideš na umelé oplodnenie, a vajíčko je oplodnené spermiami, vzniká embryo, nerozumiem akú úlohu tam aj tak dokáže hrať to že tvoja imunita bojuje proti spermiám, veď už k oplodneniu došlo.... toto mi akosi nejde do hlavy. Každopádne, aj môj gyn. mi to spomenul, povedal, že možno by bolo dobré na nejaký čas používať kondóm, tak úspešne už máme za sebou dva mesiace, bodaj by to bolo len toto...
Držím palce, nech to vyjde a je toto už za Tebou🙏 .
Mne sa DNES PRESNE pred troma rokmi narodil prvý syn, najemotívnejší zážitok v mojom živote ❤ už by som si to rada zopakovala 😉

zimik
5. nov 2018

@malatamara pri oplodnení to nemá žiaden vplyv. Až pri vklade sa to rieši. Aby to embryjko tvoje telo prijalo a nic proti nemu nezbrojilo. Mňa odporučili v centre, ak chodíš do Slovenského caru,ako by stačiť odporúčanie odtial prípadne od gynekológa.

lj2018
17. nov 2018

Ahojte dievčatá., som po stimulácii a punkcii.Pocas stimulácie som začínala byt nafúknutá, brucho bolelo.Doktorka mi radila,že mám piť veľa tekutín až 5litrov,bolo to neskutočne, každú minútu som chodila na toaletu a myslela som že prasknem..Po odbere mi dali injekcie fraxiparin na riedenie krvi a progesteron na vkladanie.Dalsi týždeň mám vklad, brucho pomaly spľaslo len mám trochu obavy začínajú ma pobolievať ľadviny.Myslite si, že tá bolesť môže byt následok tlačenia orgánov pri OHSS?alebo by sa mohol vytvoriť zápal? Tlak mám 104/63 Nerozumiem prečo po punkcii nedávajú žiadne ATB, alebo protizapalove lieky. Ďakujem za vaše názory

lelluska
17. nov 2018

@lj2018 Ahoj, ľadviny môžeš mat preťažené z prebytku tekutín. Udržuj sa v teple, daj si oblickovy pas ked ides von alebo aspoň teplejší šál okolo pása. ATB po punkcii nezvyknú dávať, pretože tam vlastne nejaké riziko zápalu nehrozí. Podstatne je, ze Ti príznaky ustupujú. Mne sa tak nestalo, a ET mi museli odložiť:(

babikadaska
17. nov 2018

@lj2018 uff ja som mala v auguste stredne tazky ohss, tiez pila 5 litrov vody denne a ladviny ma neboleli !!! Kazali ti merat prijate a vylucene tekutiny ???? Normalne som cely den cikala so takej sirokej odmerky a zapisovala si to. Kedze som chodila na wc aj 30x,bola to haluz ale usela som. Kazde dva dni pri kontrole som im cisla odovzdala. Podstatne bolo vylucit rovnako alebo viac tekutin ako som prijala. Inak to mohlo znacit nejaky problem,kludne aj s oblickami.

babikadaska
17. nov 2018

@lj2018 mala som v bruchu asi liter volnej tekutiny podla dr.odhadov a iba jemne mi tlacila na branicu ked som lezala. Pre predstavu mala som cca tri tyzdne brucho ako v 5.mesiaci tehotenstva. Ja som ohss dostala po vklade a ostala som tehotna s dvojickami,hcg mi rychlo rastlo a priznaky velmi zhorsovalo.
Pri rltazkych syndromoch byva v tom bruchu az 7 litrov povedzme a vtedy moze tlacit. Ale ak ti to preslo po tyzdni,nemyslim zeby to bola taka sila aby tlacila na ladviny hm....radsej sa opytaj fakt doktora. Kazda to mame zrejme individualne,ale mna proste tie ladviny neboleli.

lj2018
17. nov 2018

@babikadaska dnes je to s pitím horšie, ráno som sa zobudila o jednej a mala som neskutočne závrate, pravdupovediac už nemám chuť piť vôbec, momentálne to robím na silu,doktori mi nepovedali nič ohľadom merania množstva vylúčených tekutín, ibaže piť 5 litrov, škoda,dnes sa nectím vôbec dobre a ďakujem, kedy ti odzneli tieto stavy?

lj2018
17. nov 2018

@lelluska bojím sa i toho že sa mi to po transfere zhorší a nebudem schopná nič , myslím ten Ohss, dúfam že sa to podarí a toto už absolvovať nebudem musieť-fakt si vytrpime veľa,bola si aj Pn?ak áno koľko?

lelluska
17. nov 2018

@lj2018 Žiaľ bola som PN:( nemohla som ani spat lebo brucho ma stále bolelo a vôbec som nemala pocit ze sa to zlepšuje. PN som bola 2 týždne, pomohli mi Iontove nápoje a infuzky v CAR co mi dali, naštastie..bála som sa nemocnice a odsávania vody z brušnej dutiny.

babikadaska
17. nov 2018

@lj2018 mne to trvalo tri tyzdne a vajecniky som mala zvecsene este par tyzdnov. A samozrejme tiez som bola PN normalne s diagnozou hyperstimulacny syndrom. Kazde dva dni som chodila na kontroly a dodrziavala prisny pitny rezim a bielkovinovu dietu co mi nariadili. Plus pichala clexane.

lj2018
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lj2018
17. nov 2018

@babikadaska a @lelluska zvládli ste to super, kto vás vypisoval na pn gynekológ alebo všeobecný?

babikadaska
17. nov 2018

@lj2018 gynekolog v centre kde som chodila

lelluska
18. nov 2018

@lj2018 Mna vypisal všeobecný a ani to nebol moj. V práci nevedia co riešim, a ja som nebola v stave ísť si ráno sadnúť do čakárne môjho všeobecného doktora kým mi vypise PN, tak som si po známosti vybavila iného lekára, ktorý mi len vypísal papier bez toho aby som tam vôbec išla. Problém s tam nebol.

lj2018
18. nov 2018

@lelluska ja som to povedala iba dvom kolegyniam ktore ma zastupuju inak tiez nikto nevie-snad. a dal ti diagnozu ohss?Inak mam pocit, ze mi odznieva ohss mozno som ho podchytila vcas?pijem dost vody ale nechodim tak casto na toaletu snad to nebude problem s mocovym mechurom 😳😳.tebe ako odisiel ohss, trochu sa bojim ze sa mi to vrati po transfere a budem to mat ukrutne dlho

flower24
30. nov 2018

Ahojte, stimulovali ste niektora v prve dni letrozolom? Dnes sme boli 1x.na konzultacii a hned mi ho lekarka dala na 5dni. Ked vsak citam o OHSS a inych moznych komplikaciach, strasne sa bojim a zvazujem, ci zvladnem do toho ist. Nemam vsak cas na rozmyslenie, musim prvu tabletu uzit este teraz vecer. Mame uz jednu dceru a chcem druhe baby, no prave ma zavalil riadny strach 😢

lj2018
1. dec 2018

@flower24 ahoj, je to hop, alebo trop.Podla mna je dolezite vela pit a jest vela bielkovin- mozno to by mohol byt navod na nerozbehnutie OHSS, ale to nikto nevie zarucit.Vela zien sa tomu vyhne a vela zien to ma.Mne napriklad musel ET kvoly OHSS odlozit transfer,mala som vodu do pol brucha, nastastie to odznelo do dvoch tyzdnov.Stimulacia je vzdy riziko s neziaducimi ucinkami.

babikadaska
1. dec 2018

@flower24 mna stimulovali gonalom a tiez ohss...

flower24
3. dec 2018

@lj2018 @babikadaska Odoznelo to same? Ako ste mali priznaky?

babikadaska
3. dec 2018

@flower24 na tejto stranke vyssie som vsetko popisala

lj2018
3. dec 2018

@flower24 mne to odznelo same ale musela som vela pit a vela bielkovin jest uz som ani nevladala pit , na toaletu som chodila kazdu chvilu liezlo mi to riadne na nervy a kazdy den som sa modlila nech je tomu koniec, som vsak rada, ze som to nemala v takom stadiu, ze by som musela byt v nemocnici na infuzkach.v podstate dva tyzdne som bola v klude v posteli. Z tohto dovodu mi odlozili i transfer. Tento mesiac ma ET caka tak som zvedava. mas pocit ze OHSS mas?