Polycystické vaječníky. Aká je liečba a koľko trvá?

mandy29
8. júl 2009

Ahojte kočky...ako je to s možnosťou keď mám polycystické vaječníky? Predpokladám že kvôli tomu nedochádza k ovulácii? Neviete aká je liečba a ako dlho trvá?

mariamayi
11. júl 2014

@steinarka Neurazila si ma, samozrejme ..je to Vase slobodne rozhodnutie ...Pan Vas aj tak ma rad 🙂 A nemozete urobit nic preto, aby mu na Vas nezalezalo 🙂 ..to je Jeho postoj.

steinarka
11. júl 2014

@mariamayi To my predsa vieme 🙂 Len ho oslovujeme troška inak, ale prakticky veríme v to isté, čo kresťania, ibaže nechodíme do kostola, ani na kresťanské stretnutia..

steinarka
11. júl 2014

..a ešte dotaz k mojej obšírnej správe na strane 12.. je tu nejaká žena, ktorá odmietla brať hormóny, vzala situáciu do vlastných rúk a jednoducho vedela, že raz bude mamka a vyliečila sa sama silou vôle??

agatulienka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
steinarka
14. júl 2014

@agatulienka tak ked je na ovulacnom teste testovacia palicka silnejsia ako kontrolna, tak je to hadam jednoznacne, ci? 🙂 a hned na dalsi den aj vystup teploty.. ja svojmu telu doverujem.. teploty anovulacnych cyklov vyzeraju uplne inak..

steinarka
14. júl 2014

@agatulienka viď odpoveď gynekológa na jednom fóre "Ovulačný test ak je pozitívny potvrdzuje ovuláciu, teda prasknutie vajíčka. To je potom plodné 8, 12 alebo až 24 hodín. U každej ženy je to iné"

atakoky
23. júl 2014

Ahojte, chcem sa opytat. Je tu nejaka mamicka, s diagnozou polycistickych ovarii a vdaka asistovanej reprodukcii sa tesi s dietatka? dakujem

dankariska
23. júl 2014

@agatulienka ahoj, podla mna davas mylne informacie. 35 dnovy cyklus je uplne normalny a neznamena ze bude anovulacny. Dlzka cyklu zavisi od toho kedy nastane ovulacia. K menstruacii zvycajne dohadza 10-16 dni po ovulacii. Ak je anovulacny cyklus, zvycajne trva ovela dlhsie ako 35 dni. Je to individualne.
Ano, pri pcos nedochadza k prasknutiu vajicka.
Ak folikul nepraskne, nedojde k uvolneniu vajicka a tym ani k zvyseniu hormonu, ktory to vajicko-zlte teliesko vylucuje a tym padom nedojde ani k zvyseniu bazalnej teploty.
Preto meranim bazalnej teploty sa da zistit, ze islo o anovulacny cyklus.
Anovulacne cykly su preto dlhe, lebo nedosiel do druhej fazy a nema aky hormon spustit menstruaciu.
K menstruacii v takom pripade dochadza az nasledkom vysokej sliznice, ktora sa uz neudrzi a zacne sa odlucovat.

dankariska
23. júl 2014

@atakoky nie je potrebne hned riesit umele oplodnenie ak mas tuto diagnozu. Su ine moznosti aby sa to podarilo.

dankariska
23. júl 2014

@steinarka ahoj, precitala som si tu tvoju dlhu spravu na strane 12.
Nie som sice rovnaky pripad, lebo mam viacero priznakov pcos ale trochu sa do toho rozumiem, kedze som to riesila s gynekologom, endokrinologom, aj v CAR som bola na zistenie priechodnosti vajickovodov. Celkovo som tento problem riesila cez 3 roky a teraz mi tu spinka male dievcatko prirodzene pocate.
Neviem co mas za doktora, ale sono na zistenie ovulacie sa urcite nerobi len raz pocas cyklu.
Preto sa to vola folikulometria, lebo sa sleduje sonom rast folikulu az kym nepraskne. Ja som chodila cca kazdy druhy den. Potom sa bud potvrdila ovulacia, alebo anovulacia. Vajicko totiz narastlo ale neprasklo a zmensovalo. Tiez je potrebne urobit hormonalny profil - 3x pocas cyklu ti odoberu krv.
Mne sa tymto zistil zvyseny testosteron a ten mi blokoval ovulaciu.
Co sa ryka Metforminu je to liek pre diabetikov, ale ma za nasledok aj znizenie testosteronu v tele. Prakticky je neskodny, ale naco ho nasadzovat, ked tvoj doktor ani poriadne nevie, kvoli comu nedochadza k ovulacii. Ved taporiadne nevysetril. Neviem ci sa mu nechce alebo nevie???

anazuz1506
25. júl 2014

Ahojte, ja mam tiez diagnostikované PCOS. Uz dlho. Tiez som menila gynekológa na koľko mi nevedela nic povedať o tom co mi je. Tiez som brala dhupaston ci ako sa to volalo a neponáhalo stále mi hovorili ze dieťatko nebudem mat a teraz mam krásnu ročnú dcérku zdravú ako repa 😊 síce ja bojujem s týmto ďalej ale treba upraviť stravu a nevzdával sa neriešiť hneď umelé op. 😊😊😊

radkam22
30. júl 2014

@mandy29 aj mne to povedal ,..ze aby som sa uz zacala snazit ma babo lebo aj to mi moze trvat 2-3 roky a potom ak sa zacnem pozdejsie aby nebolo pozde ,....tak asi hovoria ravdu ti dr...

franzziska
31. júl 2014

@dankariska ahojky ten testosteron sa da znizit metforminom? mne to totiz nik nenavrhol a mam ho v sebe vela ☹

dankariska
31. júl 2014

@franzziska ano da sa znizit metforminom. Mne tuto liecbu navrhol len endokrinolog. Nemusia byt hned po nom zazraky, je to niekedy dlhodobejsia liecba.

franzziska
31. júl 2014

@dankariska a neda sa to riesit cez gynekologa?

dankariska
31. júl 2014

@franzziska myslim ze gynekolog nemoze tento liek predpisovat. Ale spytat sa mozes

franzziska
31. júl 2014

@dankariska a musim mat tu inzul. rezistenciu aby mi ho endokrinolog alebo diabetolog predpisal?

dankariska
31. júl 2014

@franzziska nie nemusis. Metformin sa sice predpisuje diabetikom, ale tebe nemusi byt predpisany kvoli inzulin.rezistencii, pretoze jeho vedlajsim ucinkom je znizovanie testosteronu v tele. Nemas babku alebo niekoho v rodine diabetika? Ja mam preto som si nasadila svojvolne. Ale to som mala od endokrinologa potvrdene ze mozem. Endokrinolog ti vysetri hormony atd...

simca06022011
31. júl 2014

Baby ked vas je tu tolko, poradte... ja som sa s problemami / priznakmi trapila dlho... lekar mi nikdy ziadnu diagnozu nepovedal, vzdy vsetko je ok a dovi o rok (na meskajucu menstruaciu spravil sono, supol vyvolavacku, az som tam nakoniec prestala kvoli tomu chodit). Sama som sa doma trapila, ze sa nam nedari otehotniet cele roky (teraz sme spolu s priatelom viac ako 10r, dcerka ma 3r... tak si spocitajte🙂) ) atd. Az po problemoch v tehu som sa rozhodla zaplatit si inde prehliadku a bolo mi hned povedane ze mam PCO, u endokrinologicky som nepochodila, vkuse si mlela svoje a ledva mi vysledky krvy bez referencnych hodnot hodila do ruky aj to po pol roku od odberu. Gynekolog, vraj nebudeme riesit nic... ze ked budem chciet dalsie dieta, tak pojdem na laparku a hotovo. Hmm.. postupuju spravne? Alebo mam zmenit lekara...? Neplanujem dalsie dieta, kym mam problemy s vahou (vlastne kvoli tomu som isla k lekarovi, ze mi po porode nechodila menstruacia a ked, tak raz za 2-3mesiace, a v priebehu par tyzdnov som strasne pribrala, co urcite nebolo normalne) menstruaciou, bolestami hlavy a co ja viem cim.. neda sa to proste vydrzat a nie to, sa este spokojne starat o babatko....

franzziska
31. júl 2014

@dankariska takze radis ist k endokrinologovi? a porozpravat sa o tom testosterone? preco moj gyndos ma tam neposlal ale hned sup sup do CAR ? 😖 😖

dankariska
31. júl 2014

@franzziska tak CAR je biznis. Ako urcite ti pomozu rychlejsie riesit problem, ale niekedy nie je nutne napchavatsa hormonmi. Taktiez oni tieto diagnozy poznaju takze to pre nich nie je nic nove. Mne gynekologicka tiez nikdy presne nepovedala ze mam PCOS. Ale poslala ma na priechodnost vajickovodov do CAR. Tam mi po konzultacii hned povedali, ze toto je moj problem a navrhovana liecba bola liekom, ktory podporuje rast folikolou. Kedze pri zvysenom testosterone k ich prasknutiu vacsinou nedochadza. Ale takisto ma gynekologicka posielala aj na endokrinologiu. Na endokrinologiu ma odporucila skor ako do CAR. Urcite chod k endokrinologovi.

dankariska
31. júl 2014

@simca06022011 ahoj, noo neviem ci postupuju spravne. Ja ked som sla k endokrinologicke tak mi urobila detailne vysetrenia na hormony. Ked boli vysledky tak mi vysvetlila o co sa vlastne jedna, ale zaroven povedala ze ak nechcem zatial deti, tak to nemusime liecit. Co sa tyka rychleho prirastku vahy, tak o i vedia ze pri tejto diagnoze to nie je nic nezvycajne a mne len povedala, ze bolo by dobre aby som schudla. V pripade ze budem chciet deti, tak navrhuje liecbu metforminom. Poznam ale zenu, ktora ma tu istu lekarku ako ja a ona berie metformin aj napriek tomu, ze dieta nechce. Je to ale zrejme preto, ze jej stale nechodi menzes tak berie tieto tablety. Neviem teda, ak mas pocit ze u svojej lekarky velmj nepochodis, tak ju vymen.

reni1512
31. júl 2014

ja som brala duphaston...a otehotnela som...

ivkaivka9
7. aug 2014

Ahojte baby. Chcem sa s vami poradit, pred nedavnom som bola u gynekologicky na preventivku a po USG povedala, ze mam polycysticke vajecniky. Odporucila mi hormonalnu antikoncepciu na 3 az 6 mesiacov, z coho nie som velmi nadsena. Kedze uz mam 30 rokov, chceli by sme s priatelom babatko, ale poriadne ma vystrasila s tym ze bude pre mna tazke otehotniet. Vraj jedna strana vyzera ze je uplne nepriechodna a druha je na tom lepsie. Menstruaciu mam v podstate pravidelnu, ale len cca posledne 2 roky. Nedala mi ziadne ine informacie, testy alebo vysetrenia. Tak teraz neviem. Je tu niekto komu antikoncepcia pomohla, pripadne existuje nejaka specialna dieta, co by som mala dodrziavat?

zuzuxxxx
7. aug 2014

dievcataaaaa.. mne to ties diagnostikovali pred asi 2 rkmi hned po vysadeni antikoncepcie, a zas ma cheli liecit s antikoncepciou ja to odmietka a som v 8 mesiaci tehotenstva, ties osm bola zufala, doktori len peniaze odomna drancali....az som sa nastvala,,, zasla som do Vrboveho pani Kopacovej (casto byva aj v tv postav dom zasad strom,, m atu aj vlastne forum ,) dala mi obklady(kazda zena ma ine ) , brala som vitamin E 400 mg denne. denne pila INOFOLIC -ten som pila pol roka ....
a aby som nezabudla menzes som nemala pol roka :D az po silvestri sme sli do virivky s pratelom kde sme stravili niekolko hodin (virivka,bazen,sauny,virivky) dovecera silna bolest v podbrusku n adruhy den menzes -comu som nerozumela a do tyzdna som musela otehotniet 🙂 podla teh,kalendarika
tak nezufajte a verte ze mimco pride 🙂 a hlavne ziadny stres 🙂 a zatial mam bezproblemove tehotenstvo . a dufam ze sa nam aj podari bez problemov to uz dotiahnut do stastneho konca a budeme mat chlapceka v rukach .. a aby osm nezabudla zistila som ze som v tehu az v 10 tt 🙂 a doktor nechapal ako je to mozne , ked vysledky hormonalneho profilu boli katastrofalne namiesto hodnoty 3 som mala az 13 🙂 drzim vam palceky a hlavne ziadny stres..

zuzuxxxx
7. aug 2014

a aby som nezabudla, neviem ci mi ta pani pomohla ale zo psychickeho hladiska urcite , lebo ma uistila ze otehotnenie je individualne ale do najsneskor do 3/4 roka otehotniem .... tak som nato ani nemyslela .. uzivala si s priatelom a BUM 🙂 predtym som ocikavala papier asi kazdy tyzden a vzdy bola nestastna preco to prave ja mam 🙂

mica11
8. aug 2014

@reni1512 ahoj , ako dlho si brala duphaston ? a 2x1 ?

reni1512
8. aug 2014

@mica11 brala som injekcie...presne 4 mesiace, ano 2x1

moncsi1208
8. aug 2014

@steinarka ahoj,otvorila som novu diskusiu o tejto teme.citala som tvoj pribeh a nedokazala som nereagovat,hoci aj ja cakam na nejake odpovede.akoby som citala svoj pribeh,mne tiez diagnostikovali pco v car,ale u mna to vyzera tak,ze mi zacina vajicko vyvijat ale proces sa nedokonci-prepac,ale tak by som vedela svoj jediny symptom opisat.ziadne opisane symptomy nemam,kedze som o tej teme uz citala viac nez dost,sa mi zda,ze lekarom fakt ide len o peniaze.pretoze zeny urobia hocico za to,aby mali,a aby nemali dieta.u mna sa zacalo hak,za to vsetko som vdacna im.zacala som riesit bez liekov,ja som vsadila na bylinne caje,cyklus sa mi upravil a skratil,to uz 3.mesiac,ze ho mam 28dnovu.predtym som mala vyse 32-35,hoci menzes som dostala presne na hodinu.radim ti,aby si vskusala aj ty,nic s tym nestratis.drzim ti palce 🙂

steinarka
11. aug 2014

@moncsi1208 🙂 ahoj.. ja som verila svojmu telu a nie lekárom.. aj ked sú aj takí, čo svoju prácu robia pre ľudí, žiaľ, veľa ich je aj takých, ktorí svoju prácu robia len a len pre peniaze! podstúpila som laparoskopiu a nemám žiadne PCO, ani zrastené vaječníky, ani nič podobné 😉 som zdravá žena a keď sa raz naisto rozhodneme s manželom o dieťa, tak ho budeme mať..

..žiaľ (alebo chvalabohu) aj lekári sú len ľudia 🙂 🙂 v prvom rade je potrebné veriť svojmu telu a nie nejakým ľuďom..