Zdá sa mi to, alebo je viac starších mamičiek?

zajkula62
12. mar 2018

Ahojte,
aj Vy máte v okolí viac starších mamičiek ako v minulosti?
Mám pocit, že stretávam samé 30-35+ mamičky..
Mám 22r a nikoho v okolí kto by mal takto skoro dieťa, a tak nemam ani kamaratky :( .

+ myslite si, ze je lepsie mat deti neskôr? (nesúvisia s tym zdravotné problémy? alebo sa mi len zda, ze velmi vela buducich mamiciek musi riesit umele oplodnenie, rôzne ochorenia, tlak a pod.)?
alebo skôr? (i na úkor dobrého zamestnania?)

Čo je pre Vás dnes dôležitejšie - po tom čo sa Vám narodilo dieťa - je podľa Vás dôležité mať dobrú prácu, kariéru, alebo sa venovať rodine a kariéru nechať na manžela (napĺňa Vás materstvo, alebo Vám chýba Vaše zamestnanie)? Asi sa nad tým zbytočne zamýšľam, ale zaujímali by ma Vaše odpovede 🙂

blairgossip
12. mar 2018

ja planujem deti az po 30, zatial kariera

majulino
12. mar 2018

Prove na 22 druhe na 24 teraz mam 29 a nelutujem deti chodia do skoly skolky ja pracujem...

beky1813
12. mar 2018

Ja mam zas opacny pocit a aj v porodnici same mlade rocniky. A zase je dobre mat pracu, do ktorej sa mozes vratit a vies ju zladit s detmi

deti95060810
12. mar 2018

1. nemám pocit žeby bolo viac starších mamičiek ako v minulosti
2. veľa synov. spoluž. je tehu a to sú vo veku ako ty - resp. ako si uviedla
3. asi sa zbytočne zamýšĺaš
4. najlepšiu odpoveď by ti ukázali štatistiky....
5. mala som deti aj v skoršom aj v neskoršom veku - neľutujem nič
6. ak by som mala poradiť dcéram tak radšej deti do 25- ky...aspoň prvé...

lienka737
12. mar 2018

Nie kazdy je v 22 rokoch tak financne zabezpeceny a emocne vyspely, aby zaloziil rodinu.

ah1234
12. mar 2018

Ja cakam babo teraz v 22, normalne planujem dostudovat a potom, ked ono pojde do skolky, ja pojdem do prace znovu 🙂 myslim, ze zo zdravotneho hladiska je dobre mat deti skoro, potom tu citam kopu potratov, nedari sa otehotniet a vnucata sa nedoziju babicky, lebo tie odkladali deti do 35. Ja som vzdy chcela byt mlada mamicka a naopak potom mat aj karieru a nie ju v polke prerusit kvoli babatku a skoncit niekde medzi matkou a karieristkou 🙂 ale tiez ma mrzi, ze nikto z okolia deti neplanuje, sice sa na babo tesia, ale obcas to nechapu, ze uz s nimi nepojdem stanovat a podobne. Aj ked skor ma to mrzi kvoli malemu, my sme vyrastali tak, ze vsetci znami rodicov mali deti a tak sme mali vela deti okolo seba a moje bude mat samych "dospelakov". Lebo zase o kamaratov prist neplanujem. 🙂) No uvidime, kazdopadne mat deti mlada je podla mna najlepsie rozhodnutie, co zena pre seba a svoje dieta moze urobit

dankabetka
12. mar 2018

Ahoj, ja som mala drobca ako 32 rocna, s manzelom sme boli spolu 10 rokov, kym sme sa rozhodli, ze uz je cas, podarilo sa nam na prvy pokus a tehotenstvo som mala take uzastne, ze keby som nemala brusko pred sebou tak do dna porodu neviem, ze som tehu, za mna teda zdravotne super, ani som sa teda nejak neobavala veku popravde, kym sme sa rozhodli mat drobca vela sme cestovali, uzivali zivot, robili si zazemie aby sme boli samostatny a ked sme mali pocit, ze uz je vsetko ako ma byt tak sme mali drobca, teraz som na meterskej, uzivam si to maximalne, doslova ma bavi vymyslat nam program, lebo nemam ine starosti, ja nelutujem rozhodnutie mat neskor, za mna je to super, byvam v Ba a tu teda tiez su starsie mamicky prevazne, kazda zienka asi vie ako jej to najviac vyhovuje a za mna je to takto

evittam
12. mar 2018

Prve som mala v 30siatke, druhe v 36. Necitim a ani som sa necitila "stará", obe tehotenstva v poriadku aj deti su v poriadku. Prve som otehotnela po 3.mes.snazenia a druhé dokonca na druhý cyklus a na prvy a jediny pokus. Kariéru mam zabehnutu. Všetko vyslo tak ako sme chceli, o nič sme neprisli a vsetko je v najlepšom poriadku.😉

llenka1
12. mar 2018

To je velmi individualne... ked skoncis strednu chvilu pracujes a si pevne presvedcena ze chces studovat.. zamerias sa na to, v 26 skoncis VS, lebo nie vsetko ide idealne, samozrejme chces zacat pracovat a mat aspon nejaky zaklad, nieco si nasetrit, pretoze si uvedomujes ze nechces byt na nikom zavisla a nemas rodicov ktori by ta financne podporili, ba priam naopak. No.. potom mas ako ja 32 a cakas prve mimco 🙂 Ale rozhodne si nestazujem... pre mna je pocit nezavislosti a sebestacnosti na nezaplatenie. A sme stastni, vsetko je pre mna ako ma byt 🙂

kiara3
12. mar 2018

@zajkula62 No aj ja si myslím že sa nad tým asi veľmi zamýšľaš...Je ina doba ako bola napr pred 20rokmi 30rokmi...A nieje veľa dievčat dosť vyspelých v takom veku...A neviem si dosť predstaviť ako sa postarať bez dobrého partnera...Mať dieťa nieje v tejto dobe ľahké keď pomali detské veci drahšie ako pre dospelého...a ak sú deti dve...My máme dve jedno ide do školy druhé ma 10m...A len príprava do školy a nákupi...Bábo potrebuje tiež toho dosť keď rastie ako s vody....prve som mala v 25r čo som sa už cítila pripravená...Druhé v 31...

timilv
12. mar 2018

Ja som rodila ako 31 ročná a nemám pocit, že by mi to spôsobovalo nejaké ťažkosti, alebo komplikácie. Otehotnela som hneď prvý mesiac "snaženia sa", takže ani problémy s otehotnením sa nás netýkali. My sme si proste s manželom povedali, že najskôr chceme byť zabezpečení a potom až príde dieťa. Ja si neviem predstaviť, že by sme nemali vlastné bývanie a narodila by sa nám malá do podnájmu, alebo by sme boli u rodičov, alebo by sme nemali auto a musela by som s ňou chodiť autobusom.... (Nechcem tvrdiť, že je zlé, keď niekto musí, ale ja by som to tak nechcela). My sme si chceli najskôr vybudovať zázemie a vytvoriť finančné rezervy, keby sa čokoľvek udialo. Všetko sme s manželom dosiahli samy (ani jeden z nás nie je povolaním "syn" alebo povolaním "dcéra"), tak sme si na to trochu počkali, ale 31 rokov podľa mňa nie je veľa a môžem povedať, že podľa mňa to stálo za to trochu počkať a pripraviť malej vhodné podmienky a nestrachovať sa, že čo bude budúci mesiac a čakať na rodičovský príspevok ako na ihlách. A čo sa roboty týka, takto mám slušne rozbehnutú kariéru a robotu, ktorá ma baví a viem, že sa do nej môžem vrátiť.

fiffinkaa
12. mar 2018

Myslim ze od 30 je cas na karierny rast, aspon u mna to tak bolo, od 20 do 30 som spravila vysku a porodila 2 deti a potom praca....a teraz opat tehulkujem..takze do 30tky porodit a do 40tky zbohatnut..😀 ..ale kazdy to moze mat aj inak.

bluff
12. mar 2018

30-35 rocne nie su starsie mamicky. To su 40-45 rocne.

basska_b
12. mar 2018

Ja som mala pocit, že je plná pôrodnica mamičiek po 30-tke. Beriem to tak, že je iná doba. Ženy idú na vysokú školu, potom začnú pracovať, zoberú hypotéku, kým nájdu toho pravého, toto všetko trvá roky. Ja som mala šťastie na úžasného manžela, ktorý je naozaj ten pravý, VS mám, v práci som za 2,5 roka stihla toho ako málokto, veď výsledkom je maximálna materská, hypotéku zvládame a preto hneď po svadbe už v 25 som bola tehotná, teraz som rodila ako čerstvá 26. Neviem, či je to tým, ale tehotenstvo, pôrod, kojenie, všetko bez problémov. Gynekológ, ktorý toho videl naozaj veľa, si len pri prehliadke mrmlal, ako mám všetko ukážkové. Ale jasné, že nie každý má také šťastie. Som prvá z kamošiek, spolužiakov z vs, gymnázia, ktorá má bábätko :D

janickacrazy
12. mar 2018

@zajkula62 Ja som mala prvé v 22, druhé v 33 a tretie v 39. Najlepšie tehu, porod som mala posledný, aj ked ma všetci strašili, že už som stará a ako to budem zvládať, bla bla. Poslednú materskú si veľmi užívam, nikdy som nebola spokojnejšia, dieťa ma udržuje v kondičke, každý mi háda o 10 rokov menej. Nikdy som nebola nejaká karieristka, pre mna vždy boli deti a rodina na prvom mieste. Ale tak u každej ženy je toto individuálne. Všeobecne je trend, že ženy majú deti po 30, lebo proste niekedy idú na VŠ, potom nestretnú toho prvého a čas plynie. Podľa mna ja fajn mať deti aj v 20tke aj v 40tke, všetko má svoje výhody a nevýhody.

evittam
12. mar 2018

@basska_b Nie, nie je to vekom.😉

kiara3
12. mar 2018

Naši rodičia to mali omnoho ľahšie ako to máme my v dnešnej dobe...Buď dostali bývanie so zamestnania alebo mali bezúročnú pôžičku po svadbe a v tedy sa dom postavil za iný peniaz ako dnes...tiež si myslím že mať nejaké zázemie je fajn a nie každý sa narodí pod šťastnou hviezdou kde deti nemusia nejak moc makať na bývaní...alebo podedia...

siska53
12. mar 2018

@zajkula62 ano,je viac mamiciek starsich,cize tych,co rodia po 30tke. Dovody su rozne- kariera,partner vhodny nie je, nedari sa, nechcem este,lebo sa necitim na to a musim sa zabezpecit..

Ja patrim.tiez medzi "starsie"mamicky -aj ked sa necitim.stara.. Prve som.mala.v 35,druhe v 37,najskor mi nevyhovovali partneri,ako som.zistila,potom.sme.sa trosku "zabudli" a skor si uzivali nrjake tie dovolenky a tak..nastastie deti prisli hned,ako sme sa rozhodli..v nojom okoli som mala.tiez mamicky plus-minus moj vek,ale aj mladsie,osobne som to nikdy nerozlisovala.. Aktualne mam 43 a moja naj kamoska v praci je bezdetna 26rocna skvela osobka a dalsie dve su tiez mladsie,jedna o 10rokov dalsia ma tiez o nieoc menej..pokecam.aj s rovesnickami,no vyhovuju mi viac tie mladsie a nemam problem ani s takymi,ani s takymi..

Nikdy som.nebola karieristka a uprimne? Som.rada,ze do byvalej prace som sa nakoniec nevratila.

Samoxrejme,kebyze mam partnera v mladom.veku,tak tie deti mam asi skor..ale..vela.mladych parov za socika sa skor potom.rozvadzalo alebo ziju spolu no nerozumeju si..
Vo vyssom.veku je rixiko len v tom.pre mna,ze ak sa nedari,je menej casu na riesenie umeleho oplodnenia..hlavne kvoli poistovniam kedze vek na preplatenie sa konci 39.rokom..

kiara3
12. mar 2018

@bluff no tak keď to píše 20čka tak sme my 30už pre nu staršie panie 🤣🤣

tinaa64
12. mar 2018

Ja ano.mam yen pocit..mama 27.dve deti..4r a druhe 9 mes...a ked idem pre starsiu do skolky mam pocit ze som tam medzi tymi rodicmi ako taka pubertacka..hadam tam ani jedna nema pod 30 rokov..a ak ma tak vuzeraju ako 40 rocne...ale to pochybujem...vsetke mamicky maju hadam 35+

kiara3
12. mar 2018

Som zvedavá keď bude mať ona 30 čo bude potom písať😉 Ja sa stále cítim na 19😁😁

siska53
12. mar 2018

@basska_b tak super,ze to slo hladko.. U mna-ja by som bez ohladu na vek rodila sekciou a ostatne bolo tiez hladko, tehu i dojcenie a dokonca po druhej sekcii som behala ako srnka uz na druhy den.. Takze nie je to vekom.

zeytin
12. mar 2018

Mám 36, dve dcérky vo veku 7 a 6 rokov a 7 mesačného syna. Necítim sa byť ako "staršia" mamička 🙂

laura1989
12. mar 2018

Nemám ten pocit skôr naopak všetko mladé mamičky.

dai
12. mar 2018

@zajkula62 ano, je viac mamiciek nad 30... co je lepsie; horsie - ja som rodila 20 plus, posledne v 39 - prve aj druhe babo cele tehotenstvo krvacanie, problemy s tlakom, tehu cukrovka - lahky porod, tretie ziadne problemy akurat chrbat pred porodom - porod tiez lahky, vzdy som otehotnela hned ako sme si to naplanovali - moje indivindualne prezivanie - tuto matersku si uzivam najviac, som kludna, nerozculuju ma blbosti, nepanikarim... ma to jasne aj nevyhody - po prvej som nevedela co je problem s vahou- po porode som bola lahsia ako ked som otehotnela, teraz to bude tazsie... co sa tyka kariery a rodiny - dari sa mi to sklbit, asi by som nic nerobila inak keby sa mam znovu rozhodovat - dostudovala som vs, na matersku som isla uz s dobrou pracou do ktorej som sa bez problemov vratila...
Inak v mojom okoli riesia umepe oplodnenia zeny 20 plus a naopak vela mojich rovesniciek je aktualne tehotnych s 3-4tym babom a citia sa vyborne

dai
12. mar 2018

@laura1989 asi zalezi zkade si - na vidieku a v hladovych dolinach je vela velmi mladych mamin, v mestach skor opacny trend...

laura1989
12. mar 2018

@dai z viedne 😂 žijem tu už 15 rokov

beatrix85
12. mar 2018

Mne sa narodilo dieťa v 32 a musím povedať že som spokojná. Nepotrebovala som žiadne umelé ooplodnenie a mám stálu prácu do ktorej sa môžem vrátiť. Neviem si predstaviť mať dieťa po škole. Už tak bol problém nájsť si prácu kvôli praxi a ešte keby som to oddialila kvôli dieťaťu tak by som sa asi nezamestnala. A zastávam názor, že muž má byť plnohodnotný otec, nie otrok ktorý celý deň pracuje, aby uživil rodinu, zatiaľ čo žena roky sedí na materskej. Ale to je môj pohľad.

pininka
12. mar 2018

Ja som sa vydavala ked som mala 23 a prve dieta som mala na 24 rokov. Skoro kazdy sa ma pytal,ze naco tak skoro, ja som vsak rada,tretie dieta mam teraz, desat rokov po prvom a je to obrovsky rozdiel, v mojej hlave, som ovela kludnejsia, ale zial aj v mojom tele,z daleka tolko nevladzem a popravde si neviem predstavit ze by som teraz mala len prve,ale kazda sme ina. Mam vsak kamaratky, ktore maju tiez 35, su same, nevedia si najst partnera a deti v nedohladne a dost to riesia, su z toho nestastne.

matulka82
Autor odpoveď zmazal
Zobraz