Ragáda bradavky

Prsia po pôrode čaká mnoho nástrah – začiatky dojčenia totiž môžu ich limity poriadne preskúšať. Medzi jeden z najčastejších problémov, ktorý čerstvé mamičky potrápi ostrou a intenzívnou bolesťou, patrí i tzv. ragáda bradavky. O čo presne ide, ako vzniká a čo ju pomôže vyliečiť? To sa dozvieš v našom článku.

Ragáda bradavky

Ragáda alebo prasknutie bradavky patrí medzi bolestivé a nepríjemné komplikácie, ktoré sa počas dojčenia môžu objaviť.

Čo je to ragáda bradavky?

  • Ragáda na bradavke v praxi predstavuje reznú ranku alebo trhlinku, ktorá môže mať rôznu hĺbku a rozsah. Niektoré mamičky ju na bradavke vidia voľným okom, iné cítia len bolesť v danej oblasti, no samotnú ranku nedokážu nájsť. Prejavuje sa práve vysokou mierou bolesti, ktorá je ostrá, pálivá a rezavá a objaví sa vždy, akonáhle sa bábätko v prsníku prisaje. Saním bábätka sa bolesť môže ešte viac vyostrovať, no rovnako dokáže i trochu ustúpiť. Všetko závisí od rozsahu a hĺbky prasklinky.
  • Príčin, prečo prasknutie bradavky vzniká, môže byť niekoľko, pričom väčšinou ide o kombináciu viacerých faktorov. Najčastejšie za vznik ragády na bradavke zodpovedá nesprávna poloha pri dojčení, prípadne nesprávna technika dojčenia. Dieťatko teda svojím saním bradavku namáha natoľko, až na mieste, ktoré čelí najväčšiemu náporu, jednoducho praskne.
  • Zvyčajne k ragáde prispieva aj nesprávna starostlivosť o bradavky a prsia. Môže ísť o vlhké a tesné prostredie podprsenky, v ktorom sú prsia po celý deň i noc, prípadne zanedbanie hydratácie dvorcov a bradaviek alebo používanie mydla, ktoré bradavky nadmerne vysušuje. Ak sa k tomu pridá aj nesprávna technika dojčenia, je len malý krôčik k tomu, aby na bradavke vzniklo bolestivé poranenie.
  • V závislosti od toho, aká veľká a hlboká ragáda je, sa môže pridružiť aj ďalší problém – krvácanie z ragády počas dojčenia, čo nie je príjemné ani pre mamičku, ani pre bábätko. Možno si sa niekde dopočula, až ak na bradavke ragáda vznikla, mala by si dojčiť len z druhého prsníka, prípadne by si s dojčením mala skončiť úplne. Ani jedna z týchto rád však nie je správna a ragáda ako taká neznamená, že by si mala dať dojčeniu stopku.

Dojčenie a ragáda bradavky

  • Prasknutie bradavky nie je dôvodom na ukončenie dojčenia, hoci spočiatku sa to tak čerstvej mamičke môže javiť. Akonáhle spozoruješ na bradavke prasklinku, prípadne budeš pri prisatí bábätka vnímať nepríjemnú rezavú bolesť, mala by si kontaktovať laktačnú poradkyňu. Tá skontroluje, či je bábätko prisaté správne a ukáže ti, v akej polohe ho môžeš nadojčiť tak, aby sa trhlinka na bradavke namáhala čo najmenej.
  • V súvislosti s ragádou bradavky ti možno v lekárni odporučia použitie klobúčikov pri dojčení. Ide o malú pomôcku, ktorá na bradavke pôsobí ako chránič a často sa využíva napríklad aj pri vpáčených bradavkách. Množstvo laktačných poradkýň má však na túto pomôcku iný názor a pri ragáde ju rozhodne neodporúčajú, pretože môže dojčenie skomplikovať, prípadne po čase úplne znemožniť. Sú však aj také mamičky, ktorým práve klobúčiky na bradavky zachránili dojčenie pri problémoch s ragádou.
  • To, že prasknutá bradavka krváca, nemusíš vedieť – krvácanie sa môže objavovať len pri tom, ako bábätko z bradavky saje, no akonáhle je prsník v pokoji, krvácanie sa objavovať nemusí. I z toho dôvodu mnohé maminky s prasknutými bradavkami vystraší, ak si ich dieťatko odgrgne mlieko zafarbené doružova, prípadne sa v jeho stolici objaví prímes natrávenej krvi. Oba prípady sú vždy výstražným symptómom vážneho problému u dieťatka, no ak mamička trpí ragádou bradavky, o žiadny problém nejde a krv sa v stolici alebo v mliečku, ktoré občas bábätko vyšplechne, prestane objavovať, len čo sa ragáda zacelí.


Liečba prasknutej bradavky

Ak ti začiatky dojčenia komplikuje prasknutie bradavky, vyskúšaj tieto rady:

  • Laktačná poradkyňa – po úprave techniky a polohy pri dojčení ustúpi aj bolesť, ktorá ti doteraz dojčenie znemožňovala. Mnohé maminky sú prekvapené, že rezanie, ktoré doteraz pociťovali a nedalo sa zniesť, ustúpilo, len čo im laktačná poradkyňa ukázala, ako správne bábätko priložiť k prsníku.
  • Odsávanie mlieka – ak ragáda krváca, bábätku nemusí robiť dobre prímes krvi v mliečku. Okrem toho, že sa môže objavovať v stolici alebo pri odgrckávaní, môže mu spôsobovať aj bolesti bruška. Kým ragáda neprestane krvácať, dojči bábätko z prsníka, na ktorom ragádu nemáš, a z boľavého prsníka zasa mliečko odsávaj. Predídeš tak nerovnováhe produkcie mlieka v oboch prsníkoch.
  • Nenos vložky do podprsenky – savá vložka do podprsenky nevytvára pre boľavú bradavku ideálne prostredie na jej hojenie. Akonáhle je bradavka vo vlhkom prostredí, celý proces zaceľovania rany sa predlžuje a komplikuje, pričom hrozí aj vznik zápalu.
  • Vyhni sa mydlám a sprchovým gélom – na oblasť bradavky a prsníkov celkovo by si aspoň v období šestonedelia nemala používať mydlá a sprchovacie gély. Okrem toho, že bábätku môžu prekážať parfumované prípravky, bude sa táto oblasť aj nadmerne vysušovať. Preto, rovnako ako v tehotenstve, si aj po pôrode umývaj prsia len vodou.
  • Načas odlož podprsenku – tesné prostredie podprsenky môže prsia nielen dráždiť, ale aj nepriaznivo vplývať na regeneráciu prasknutej bradavky. Snaž sa teda mať prsia čo najviac na vzduchu. Počas dňa stráveného doma nos tenké bavlnené tričko a nezabudni na jeho častú výmenu. Ak by ti mlieko pretekalo na látku trička, opäť by sa prsia ocitli vo vlhkom prostredí, ktoré nie je žiaduce.
  • Ošetrenie vhodným prípravkom – ak by sa ti zdalo, že je bradavka spolu s dvorcom nadmerne suchá, môžeš bradavky lokálne ošetrovať vhodnou mastičkou. S výberom ti poradí buď laktačná poradkyňa, alebo lekárnik v lekárni. Pred každým dojčením si však bradavky opláchni vlažnou vodou, aby si zvyšky krému z bradaviek zmyla, a to v prípade, ak na obale prípravku píšu, že tak nemusíš robiť. Niektoré bábätká sú v začiatkoch dojčenia nadmerne citlivé na aj tie najmenšie zmeny a nemuseli by sa k bradavke ošetrenej mastičkou chcieť prisať.

Ako sa starať o prsia po pôrode?

  • Ragáda bradavky nie je jediným bolestivým problémom, ktorý môže tvoje prsia po pôrode potrápiť. Ako sa starať o prsia nielen v šestonedelí, čomu sa vyhnúť a ako napríklad vybrať vhodnú dojčiacu podprsenku? O tom si môžeš prečítať v našom článku:

Prsia po pôrode

Ostrá a neznesiteľná bolesť pri dojčení, prasknutie bradavky či horúce a naliate prsníky, ktoré okamžite reagujú na dotyk a tlak… Aj s týmito problémami sa môžu čerstvé maminy v šestonedelí stretnúť. Ako by mala vyzerať starostlivosť o prsia po pôrode, aké zmeny môžeš očakávať a ako vybrať dojčiacu podprsenku? Kedy ti pomôže návšteva lekárne a kedy zasa laktačná poradkyňa? Prečítaj si o tejto téme viac…


Video: Dojčenie a výživa novorodenca

Rozhovor s odborníkom: Mgr. et Bc. Barbora Vörösová

Čo vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Zmeny na tele po pôrode

Na internete nájdeš množstvo informácií o tom, ako sa tvoje telo mení v priebehu tehotenstva. Avšak čo po pôrode? Zmenám na ženskom tele sa už v tomto období toľko pozornosti nevenuje, pretože v tom čase sa už každý dávno sústredí len na novonarodené bábätko. Avšak aj táto etapa života si zaslúži, aby sa o nej hovorilo. Telo ženy si totiž markantnými zmenami prechádza i po donosení dieťatka. Poď si teda prečítať, čo všetko sa s tvojím telom bude diať a na čo by si sa mala sústrediť.

Po pôrode

Je šestonedelie skutočne najcitlivejším obdobím v živote ženy? Ako vyzerajú prvé dni po pôrode v nemocnici? Ako sa bude regenerovať tvoje telo a ako by malo prosperovať bábätko? Ak sa nachádzaš v období, kedy ťa od pôrodu delí len krôčik, poď sa spolu s nami pozrieť, čo ťa počas prvých dní po pôrode čaká a čo ťa môže prekvapiť.

Brucho po pôrode

Predstava, že si pri odchode z pôrodnice oblečieš slim džínsy, ktoré si nosila pred tehotenstvom, je síce pekná, no od pravdy môže byť vzdialená aj stovky kilometrov. Telo totiž po pôrode potrebuje istý čas na to, aby sa zotavilo, a len 10% žien odchádza z pôrodnice domov v kondícii, akoby pred chvíľou ani nerodili. Prečo môžeš prvé týždne po pôrode stále vyzerať ako tehotná a vieš brušku v dosiahnutí pôvodnej formy nejako pomôcť? Aj o tom si prečítaš v našom článku…


Viac o prsiach po pôrode a dojčení na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné – pokojne aj približný termín pôrodu. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s ragádou bradavky

Máš skúsenosť s ragádou bradavky?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke