Skríningové vyšetrenia novorodencov

Skríningové vyšetrenia novorodencov sú preventívne včasné vyšetrenia novorodencov, ktoré umožňujú včasné zistenie ochorenia, následne ho liečiť a tým zlepšiť kvalitu života dieťaťa. Vyšetrenia sú jednoduché, veľmi presné a dostupné pre všetky deti na Slovensku,

U detí narodených na Slovensku sa celoplošne vykonáva:

 • Hodnotenie životných funkcií podľa Apgarovej - Apgar skóre
 • Ultrazvukový skríning obličiek sa zameriava na odhalenie závažných vrodených chýb obličiek, močového mechúra a močových ciest. Vyžaduje si dobrú hydratáciu novorodenca, preto sa vykonáva na 3 až 4 deň po narodení. Odchýlky od normy sa konzultujú s detským urológom a nefrológom.
 • Skríning dysplázie bedrových zhybov - Na 3. až 5. deň po narodení prebieha aj vyšetrenie bedrových zhybov podľa Ortolániho, kde sa pri klinickom vyšetrení zisťuje prítomnosť instability bedrových kĺbov. Pri pozitívnom náleze sa konzultuje ortopéd, ktorý ešte prevedie ultrazvukové vyšetrenie kĺbov ( niekde ešte rontgenové vyšetrenie ) a doporučí vhodnú prevenciu balením dieťatka do Poštolkových nohavičiek. Pri pôvodnom negatívnom náleze sa robí kontrolné vyšetrenie ešte vo veku 6 týždňov a 3 - 4 mesiacov.
 • Skríning vrodených metabolických chýb - odberom krvi z päty novorodenca na špeciálny papierik, ktorý sa odosiela do skríningového centra v Banskej Bystrici sa zisťujú ochorenia:
  • fenylketonúria - vrodená porucha spracovania bielkoviny
  • hypotyreóza - vrodená znížená funkcia štítnej žľazy
  • vrodená hyrerplázia nadobličiek - ochorenie pri ktorom sa netvoria základné hormóny
  • cystická fibróza - pľúcne dedičné ochorenie

Pozitívny výsledok je nahlásený obvodnému detskému lekárovi.

Na požiadanie je možná v niektorých pôrodniciach rozšírená diagnostika metabolických porúch u novorodencov, ktorá nie je hradené poisťovňou.

U novorodencov so zvýšeným predpokladom poruchy alebo choroby sa robí selektívny skríning, ktorý zahŕňa sonografické vyšetrenie mozgu, vyšetrenie sluchu, hypoglykémie ( nízka hladina cukru v krvi ), u nedonosených detí aj vyšetrenie sietnice očným lekárom.

Súvisiace články

Použité zdroje

 1. http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=17&etype=1&eventid=1694
 2. Nemocnica Poprad: http://www.nemocnicapp.sk/?p=8312
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti so skríningovými vyšetreniami novorodencov

Máš skúsenosť so skríningovými vyšetreniami novorodencov?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť