Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Bazálna teplota

Poznať normálnu telesnú teplotu patrí k základným znalostiam. Aj malé dieťa vie, že ak stúpne teplota tela nad 37 ° C zaváňa to chorobou. Podobne by mala poznať každá žena svoju bazálnu teplotu. V čom sa líši od tej telesnej? Ako ju merať a čo nám bazálna teplota hovorí?

Čo je bazálna teplota

S trochou nadsadenia by sa dalo povedať, že bazálna teplota je rovnaká ako my: citlivá, chúlostivá aj na nepatrnú zmenu a potrpí si na dochvíľnosť a presnosť. Fakt, a tiež má rada spánok. Je to najnižšia teplota, ktorú naše telo dosiahne, keď sme v pokoji. Ideálne teda v posteli. Preto ju meriame ráno, ihneď po prebudení.
Bazálna telesná teplota

Táto teplota je u žien kolísavá ako naša nálada. A napriek tomu nám dokáže povedať, v akej fáze cyklu sa aktuálne nachádzame. V priebehu ovulácie sa totiž telesná teplota ženy zvýši. Celá táto búrka má na svedomí nárast teploty o 0,4 ° C do 1 ° C. Túto hladinu si telo drží až do nasledujúcej menštruácie.

Bazálna teplota je ovplyvniteľná mnohými faktormi, napr. dĺžkou a kvalitou spánku, popr. nespavosťou, konzumáciou alkoholu pred spánkom, nachladnutím alebo akoukoľvek chorobou. Detaily sa dozviete nižšie.

Meranie bazálnej teploty nezaručuje ženám otehotnenie, pretože telesnú teplotu ovplyvňuje mnoho faktorov, ale pomôže ženám orientovať sa vo svojom menštruačnom cykle. A samozrejme určiť plodné dni a lepšie spoznať vlastné telo.

Je potrebné si uvedomiť, že každá z nás má danú určitú hladinu teplôt, od ktorej sa meranie odvíja. U ženy je táto hladina ovplyvňovaná dvoma skupinami hormónov - estrogény a gestagény.

Dve fázy

Pred ovuláciou sa telesná teplota pohybuje v rozmedzí 36,2 - 36,5 ° C. Tieto hodnoty sa menia spoločne s menštruačným cyklom. Po jeho skončení teplota kolíše okolo 36,5 ° C. Jeden až dva dni pred očakávanou ovuláciou zaznamenáme mierny pokles. V deň ovulácie a niekoľko nasledujúcich dní sa opäť zvýši o 0,3 ° C do 0,6 ° C, teploty môžu prekročiť aj 37,0 ° C. Ku koncu celého menštruačného cyklu bazálna teplota opäť klesne pod 37,0 ° C.

Dva dni po ovulácii potom dôjde k hormonálnym zmenám. Búrka nesie meno estrogén a gestagén. Rozlišujeme dve fázy, počas ktorých sa teplota mení. Delí je ovulácia, ale to nemusí nutne znamenať, že sa nachádza v ich polovici. Ide o:

Folikulárna fáza

Prebieha od začiatku menštruácie a končí s príchodom ovulácie. Hlavné slovo majú estrogény, ktoré znižujú bazálnu teplotu. Jeden až dva dni pred samotnou ovuláciou dosahujú svoje maximálne hodnoty (voľne preložené najnižšiu telesnú teplotu). Dĺžka tejto fázy je veľmi labilná a nestála. Môže trvať 11, ale pokojne aj 21 dní. Záleží na tom, ako sa vybúria estrogén.

Luteálna fáza

Voľne nadväzuje na ovuláciu a sprevádzajú ju vyššie teploty. Za týmto vzostupom sú hormóny zo skupiny gestagénov, a to najmä progesterón, ktorý je produkovaný hlavne žltým telieskom (žlté teliesko čiže corpus luteum - odtiaľ názov tejto fázy). Rovnako ako u predchádzajúcej fázy aj tu nie je jej dĺžka jasne definovaná. Hovorí sa o 12 až 16 dňoch. Spozornieť by ste mali v momente, kedy je naopak táto časť kratšia ako 10 dní. Môže hroziť problém s otehotnením.

Odo dňa ovulácie ostávajú hodnoty zvýšené (kvôli zvýšenej hladine progesterónu) približne ďalších 10 dní, potom by mala (ale nemusí) klesnúť a prichádza menštruácia.

Ovulácia prebehla, ak je bazálna teplota minimálne 3 po sebe nasledujúce dni vyššia ako v 6 predchádzajúcich dňoch, a za deň, kedy prebehla ovulácia, sa považuje posledný deň nízkych teplôt. Pekne si to zapamätáte, keď si to nazvete napríklad pravidlo 3 po 6.

Ak otehotniete, potom po tejto luteálnej fáze v čase očakávanej menštruácie teplota opäť o niečo stúpne. Ak tehotná nie ste, potom v deň menštruácie teplota prudko klesne. Čo je zaujímavý jav, a keď už vám toto meranie neprinesie nič zvláštneho, tak aspoň s predstihom niekoľkých hodín viete, kedy vás zastihne menštruácia.

Viac bazálnej teplote na modrykonik.sk:

Použité zdroje

  1. https://www.ceskaordinace.cz/bazalni-teplota-ckr-1071-7277.html
  2. https://www.ceskaordinace.cz/download/graf_bazalni_teploty.pdf
  3. https://www.ifertility.cz/p/536/bazalnich-teplomer-digitalni-mereni-bazalni-teploty
  4. http://merenibt.xf.cz/jaknato.html
  5. http://www.kalisek.cz/hormonalni-tanec
  6. https://www.womenzone.cz/encyklopedie/mereni-bazalni-teploty

Použité zdroje obrázkov

  1. https://www.ifertility.cz/p/536/bazalnich-teplomer-digitalni-mereni-bazalni-teploty
  2. https://www.womenzone.cz/encyklopedie/mereni-bazalni-teploty
  3. https://pexels.com
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Kam ďalej?

Skúsenosti s bazálnou teplotou

Máš skúsenosť s bazálnou teplotou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť