Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Menštruačný cyklus

Menštruačný cyklus začína tým, že hypofýza začne produkovať FSH - folikulostimulačný hormón, ktorý vo vaječníku podporuje dozrievanie vajíčka. Menštruácia, menzes či perióda označujú periodicky sa opakujúce krvácanie v tele ženy počas menštruačného cyklu. Termín "menštruácia" alebo tiež "menzes" pochádzajú z latinského mensis (mesiac) a vychádza z toho, že mesiac taktiež potrebuje cca 28 dní k obehnutiu okolo Zeme. Preto tiež výraz perióda, mesiačiky - opakujúce sa jav, raz za mesiac, po určitej dobe.

Menštruácia je úplne prirodzený cyklický proces, ktorý sa u zdravých žien po prvýkrát vyskytne v období medzi 8. až 16. rokom života, teda v období medzi začiatkom dospelosti, t.j. pubertou a koncom reprodukčných rokov. Počiatok menštruácie, ktorý sa nazýva menarche, sa vyskytuje priemerne vo veku 12 rokov. Posledná menštruácia, tzv. menopauza, sa vyskytuje zvyčajne vo veku 45 - 55 rokov.

Video: Žena je teoreticky plodná iba jeden deň v mesiaci

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Štěpán Machač

YouTube Modrý koník

Pre viac video rozhovorov s odborníkmi klikni na YouTube kanál Modrého koníka.

Pozri si tiež:

🎞️ Čo je OVULÁCIA a kedy nastáva?
🎞️ Ako otehonieť.
🎞️ Menštruáciu je možné vyvolávať, ale aj odďalovať.

Menštruačný cyklus

Počas ovulácie vyvíja a uvoľňuje ženské telo 1, výnimočne aj 2 vajíčka, ktoré sú pripravené na oplodnenie mužskou spermiou. Počas ovulácie je výstelka maternice úplne iná, než v iných dňoch menštruačného cyklu. Pokiaľ k oplodneniu vajíčka v tomto cykle nedôjde a žena neotehotnie, maternica sa výstelky zbaví. Žena začne prirodzene (menštruačne) krvácať a začne tak aj nový menštruačný cyklus, ktorý trvá priemerne 28 dní. Dĺžka cyklu sa ale mení a nie je pravidlom, že všetky ženy majú dĺžku cyklov presne 28 dní. Ide o úplne individuálne dĺžku, ktorá sa u žien rôznia. Prvým dňom cyklu je prvý deň menštruácie. Ak menštruácia začala, je znakom toho, že v tele ženy nezačalo tehotenstvo. Ak by žena nezačala krvácať, tzn. nedostala by menštruáciu, môže ísť o tehotenstvo.

Vynechanie menštruácie sa nazýva amenorea.

Video - priebeh menštruácie:

Fázy menštruačného cyklu

Menštruačný cyklus sa delí na 3 fázy: Menštruácia, folikulárna fáza a ovulácia.

Menštruácia

Vychádza z vyššie popísaného a trvá od 2 do 7 dní. Žena počas menštruačného krvácania stratí až 50 ml krvi. Mnoho žien prežíva túto fázu cyklu rozlične. Môže byť spojená s nevoľnosťou, bolesťami hlavy, kŕčmi, vracaním, nechutenstvom.

Folikulárna fáza

V tejto fáze dochádza k dozrievaniu vajíčka v tele ženy, ktoré čaká na oplodnenie mužskou spermiou. Pod vplyvom stimulujúceho hormónu začne vo vaječníkoch rásť niekoľko folikul (vačkov) - útvarov okrúhleho tvaru obsahujúce vajíčko. Štandardne sa môže ďalej vyvíjať len najvyvinutejší folikul. Ostatné folikuly svoj ​​rast a vývin zastavia. Preto je bežné, že žena počas cyklu uvoľní iba 1 zrelé vajíčko, maximálne 2.

Ovulácia

Ovulácia je biologický proces, pri ktorom sa zrelé vajíčko uvoľní z povrchu vaječníka a následne putuje vajíčkovodom, kde môže dôjsť k spojeniu s mužskou pohlavnou bunkou - so spermiou.

Abnormality menštruácie

Medzi abnormality sa radí väčšia alebo menšia ako priemerná / obvyklá strata krvi a dĺžka, nepravidelnosť menštruácie.
V prvom prípade môže ísť o hormonálnu poruchu (strata krvi nad 80 ml​​), maternicové abnormality, rakovinu alebo iné príčiny. Keď je stratenej krvi menej, ide o opačný jav, ktorý taktiež lekári riešia. Ak menštruácia trvá príliš krátku alebo naopak dlhú dobu, alebo je nepravidelná, môže ísť o tzv. anovuláciu, ktorá sa taktiež rieši s lekárom.

Viac o menštruačnom cykle na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Menstruace
  2. http://menstruace.nazory.cz/menstruace.htm
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Kam ďalej?

Skúsenosti s menštruačným cyklom

Máš skúsenosť s menštruačným cyklom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť