Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Menštruácia

“Čo ti je? Čo si to zase dostala?” počúvate snáď už po stý raz ten typický mužský protiútok, keď už si nevie poradiť s vašimi náladami. Nie nadarmo sa vraví, že kto nezažil, ten nepochopí a inak tomu nie je ani pri menštruácii. Možno patríte medzi tie šťastnejšie, ktoré si odkrútia len niekoľkodňové krvácanie a je po všetkom, no mnohé vieme, že kúpou menštruačných vložiek či tampónov toto obdobie nekončí. Neznesiteľné bolesti brucha, krížov, časté zmeny nálad, ktoré skrátka nedokážete dostať pod kontrolu, sú len zlomkom toho, čo ženy počas svojich dní prežívajú. A aby toho nebolo málo, prechádzame si tým mesiac čo mesiac. Prečo je tomu tak?

Menštruácia, čo si vlastne zač?

MenštruáciaMenštruácia je prirodzený proces, kedy žena opakovane krváca zo svojich pohlavných orgánov. Termín menštruácia alebo tiež menzes pochádzajú z latinského mensis (mesiac) a jeho význam vychádza z toho, že mesiac tiež potrebuje približne 28 dní na obehnutie okolo Zeme. Menštruácia sa teda opakuje po určitej dobe, spravidla raz za mesiac. Hovorovo ju zvyknú ženy nazývať aj krámy. Pre niekoho možno až príliš drsné pomenovanie, pre mnoho žien naopak bežné a veľmi trefné. Veď okrem toho, že ide o prirodzený proces ženského tela, počas ktorého sa maternica pripravuje na prípadne tehotenstvo, na ňom asi žiadna nevidíme nič pozitívne. Práve naopak, väčšinou len čakáme, kedy toto nepríjemné a otravné obdobie opäť raz prehrmí.

Zdravá žena môže po prvýkrát spozorovať menštruáciu niekedy medzi 8. až 16. rokom života, teda začiatkom dospelosti či inak povedané v období puberty. Posledná menštruácia býva prítomná obvykle vo veku 45 až 55 rokov, kedy sa postupne končí obdobie plodnosti ženy a nastupuje menopauza.

Menštruácia je jednou zo štyroch fáz menštruačného cyklu

U jednej 28 dní, u inej aj 30. To je dĺžka celého menštruačného cyklu, počas ktorého samozrejme nepretržite nekrvácame. Ku krvácaniu dochádza len počas prvej zo štyroch fáz menštruačného cyklu, teda počas menštruácie. Pokým príde na rad ďalšie menštruačné krvácanie, odohrajú sa v ženskom tele ďalšie 3 fázy menštruačného cyklu, a to folikulárna fáza, ovulácia a luteálna fáza. Čo sa počas nich deje v našom tele?

Menštruácia

Menštruácia

Prvý deň menštruácie je zároveň prvým dňom menštruačného cyklu. V prípade, že v poslednej luteálnej fáze nedôjde k oplodneniu vajíčka, a teda žena neotehotnie, maternica sa zbaví svojej výstelky, čo spôsobí menštruačné krvácanie. To môže trvať od 2 do 7 dní, kedy žena stratí až 50 ml krvi. Kým niektorá okrem krvácania nepociťuje iné ťažkosti, u iných býva táto fáza sprevádzaná nevoľnosťou, bolesťami hlavy, kŕčmi, zvracaním, nechutenstvom1, …

Folikulárna fáza

Alebo tiež dozrievanie vajíčok je proces, pri ktorom začne v ženských vaječníkoch rásť niekoľko folikulov (vačkov), ktoré majú vo svojom vnútri vajíčko. Len z najvyvinutejšieho folikulu sa v ďalšej fáze uvoľní vajíčko a tie ostatné svoj rast zastavia. Preto je bežné, že žena v priebehu cyklu uvoľní len jedno, maximálne dve zrelé vajíčka.

Ovulácia

Asi v polovici menštruačného cyklu, teda niekedy okolo 14. dňa, sa z vaječníka uvoľní vajíčko a to putuje vajíčkovodom až do maternice, kde čaká na oplodnenie mužskou spermiou. Toto je obdobie tzv. plodných dní, kedy sa usilujeme o bábätko alebo si naopak dávame väčší pozor, aby k otehotneniu nedošlo.

Luteálna fáza

Od ovulácie do začiatku ďalšej menštruácie má oplodnené vajíčko čas sa uhniezdiť. Počas luteálnej fázy dochádza k produkcii hormónu progesterón, ktorý podporuje rast výstelky maternice pre prípadné tehotenstvo. Ak nedôjde k oplodneniu vajíčka, telo zastaví produkciu tohto hormónu, vajíčko zanikne a nastupuje opätovne menštruačné krvácanie. Ak by k oplodneniu vajíčka došlo, progesterón sa produkuje ďalej a zastavuje menštruačný cyklus.

Video: Menštruačný cyklus (EN):

Problémy s menštruáciou

Menštruačný cyklus trvá v priemere 28 dní. Nie je však pravidlom, že všetky ženy majú dĺžku cyklu presne 28 dní, rovnako tak počet dní, kedy menštruujú a ani intenzita krvácania sa nemusí zhodovať. Dokonca sa môžu menštruačné cykly rôzniť aj u tej istej ženy. Stres, užívanie liekov, vysadenie či nasadenie hormonálnej antikoncepcie4, cestovanie a mnoho iných faktorov môžu spôsobiť, že menštruácia nenastúpi v očakávaný deň alebo že menštruačné krvácanie nebude trvať tak dlho, ako sme bežne zvyknuté. Stačí napríklad náročná skúška v škole či dôležitá prezentácia v práci, ktorá nás dostane pod tlak a menštruácia si skrátka počká, kým z nás stres neopadne. Takýto jav nie je v praxi ničím ojedinelým a meškanie menzesu nemusí nutne znamenať žiadnu zdravotnú komplikáciu alebo tehotenstvo.

Za problémami s menštruáciou však môžu stáť aj vážnejšie dôvody, preto je potrebné, aby žena poznala svoj menštruačný cyklus a dokázala triezvo zhodnotiť, kedy je čas navštíviť svojho gynekológa. Väčšia či menšia strata krvi pri menštruačnom krvácaní, dĺžka či nepravidelnosť menštruácie môžu naznačiť, že niečo nie je v poriadku. Môže ísť o hormonálnu poruchu, vývojové poruchy maternice, rakovinu alebo iné príčiny, ktoré patria do rúk špecialistov.

Nepravidelná menštruácia

Nepravidelná menštruácia môže mať viacero príčin, no najčastejšie sa s ňou stretávajú dospievajúce dievčatá, a to do času, pokým sa im prirodzene neupraví ovulácia a tiež ženy v období prechodu, kedy sa ich problémy s menštruáciou môžu vyskytnúť aj niekoľko rokov pred samotným nástupom menopauzy.

Kde hľadať príčinu nepravidelnej menštruácie?

 • gynekologické zápaly
 • ukončenie dojčenia
 • hormonálne zmeny a s nimi súvisiaca neplodnosť1
 • hormonálne poruchy sprevádzané stresom
 • cysty1 na vaječníkoch
 • tehotenstvo
 • polypy na maternici
 • rakovina krčka maternice
 • rakovina maternice
 • aktívne športovanie

Čo si predstaviť pod pojmom nepravidelná menštruácia?

Ak sa dĺžka menštruačného cyklu trochu mení, je to úplne prirodzené. Netreba teda hneď panikáriť, že máte čo dočinenia s nepravidelnou menštruáciou, ak máte raz povedzme 28-dňový, inokedy zase 30-dňový cyklus.

O častej menštruácii (polymenorea) hovoríme, keď sa menštruačné krvácanie dostaví skôr ako za 23 dní od prvého dňa poslednej menštruácie. Naopak oneskorená menštruácia (oligomenorea) znamená, že žena začne menštruovať najskôr na 36. deň od prvého dňa poslednej menštruácie. Pokiaľ sa menštruácia nedostaví vôbec, hovoríme o amenoree, ktorej príčiny môžu byť rôzne, ako sme už spomínali vyššie.

Ako liečiť nepravidelnú menštruáciu?

Pokiaľ sú na vine hormóny, lekár žene odporučí adekvátnu liečbu. U dospievajúcich dievčat to býva spravidla užívanie hormonálnej antikoncepcie, u žien v období menopauzy sú to lieky na úpravu či úplné zastavenie menštruácie. Pokiaľ je príčina inde, gynekológ vás môže odoslať na vyšetrenie k ďalšiemu špecialistovi, napríklad k chirurgovi či onkológovi.

Bolestivá menštruácia

Bolestivá menštruácia (dysmenorea) nás dokáže vytrápiť už tesne pred samotnou menštruáciou a ustúpi spravidla 2 až 3 dni od spustenia krvácania. Väčšinou ju opisujeme ako kŕče v podbrušku, u niekoho môže táto bolesť vyžarovať aj do oblasti krížov či do nôh. Odkiaľ pramení táto bolesť? Najčastejšie je spôsobená dlhotrvajúcou kontrakciou maternice v dôsledku nedokrvenia jej sliznice.

Čo s bolestivou menštruáciou?

Bolesti vás môže zbaviť hormonálna antikoncepcia. Hormón estrogén a progesterón, ktoré obsahuje, ovplyvňujú tvorbu a spomaľujú rast sliznice maternice. Pokiaľ ale nechcete užívať hormonálne lieky, môžete si vziať lieky na tíšenie bolesti, ktoré dostanete kúpiť v každej lekárni bez lekárskeho predpisu. Prípadne vyskúšajte izometrické cviky, jogu, pilates či kalanetiku, ktoré napomáhajú k lepšiemu prekrvovaniu sliznice maternice.

Poruchy menštruačného cyklu

Poruchy menštruačného cyklu môžu mať rôzne príčiny od psychiky, užívania liekov až po ochorenia. Dôležité je preto akékoľvek podozrenie konzultovať so svojim ženským lekárom. Tu sú najčastejšie poruchy menštruačného cyklu:

 • Menorágia - silné či predĺžené krvácanie, ktoré trvá viac ako týždeň. Žena pri ňom môže stratiť aj viac ako 80 ml krvi. Tampón nasaje zhruba 5 ml krvi, menštruačná vložka asi 5 až 15 ml. Podľa počtu spotrebovaných tampónov či vložiek tak dokáže lekár určiť intenzitu krvácania a prípadne začať hľadať príčinu tejto poruchy.
 • Hypomenorea - slabé krvácanie či špinenie, kedy žena spotrebuje menej ako 2 vložky či tampóny denne. Takéto krvácanie zvykne trvať najviac 2 dni.
 • Metrorágia - k menštruačnému krvácaniu dochádza mimo cyklu, teda začnete krvácať v čase, kedy by ste po správnosti menštruáciu nemali mať.
 • Polymenorea - menštruácia nastupuje za menej ako 25 dní od prvého dňa predchádzajúcej menštruácie.
 • Menometrorágia - menštruácia je opakovane nepravidelná, intenzita aj dĺžka krvácania sa rôznia.
 • Oligomenorea - menštruačný cyklus je dlhší ako 35 dní a tiež intenzita krvácania je slabšia.
 • Postkoitálne krvácanie - ku krvácaniu dochádza po pohlavnom styku.

Viac o menštruácii na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Menstruace
 2. http://menstruace.nazory.cz/menstruace.htm
 3. http://www.vitalia.cz/katalog/nemoci/nepravidelna-menstruace/
 4. http://www.celostnimedicina.cz/nepravidelna-menstruace-a-jeji-mozne-priciny.htm
 5. Pro ženy - Rady, jak se zbavit silné a bolestivé menstruace
 6. http://www.zdravie.sk/choroba/23636/menstruacne-bolesti
 7. http://primar.sme.sk/c/4117103/menstruacne-krvacanie-anomalie-pri-menstruacnom-krvacani.html
 8. https://web.archive.org/web/20150708113008/http://www.sexualnyzivot.sk/silna-menstruacia-a-co-s-nou/
 9. http://www.gynda.sk/gynekologia/poruchy-menstruacneho-cyklu
 10. http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=3726

Použité zdroje obrázkov

 1. https://pixabay.com/sk/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Kam ďalej?

Skúsenosti s menštruáciou

Máš skúsenosť s menštruáciou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť