KET

KET alebo kryoembryotransfer je transfer zamrazených-rozmrazených embryí do maternice.Je to vlastne cyklus, kedy sa po IVF zamrazia nepoužité embryá, ktoré sa využijú neskôr. Pri ďalšom využití sa embryá rozmrazia a vložia sa do maternice.

Úspešnosť transferu býva o niečo nižšia ako pri prenose čerstvých embryí. Žena však nemusí podstupovať hormonálnu stimuláciu a odber vajíčok. Výkon je rovnaký ako pri embryotransfere1 čerstvých embryí.

KET- kryoembryotrensfer

Zmrazovanie embryí sa považuje za bežnú súčasť procesu IVF. KET ponúka mnoho výhod v tom, že vzniknuté embryá sa môžu použiť neskôr. Je to veľký prínos pre procesy umelého oplodnenia, lebo vplýva to pozitívne na zdravie a pohodu pacienta.

Kryokonzervácia buniek

Kryokonzervácia je proces na uchovávanie ľudských buniek pri veľmi nízkej teplote. Počas umelého oplodnenia sa pri hormonálnej stimulácii vaječníkov získa viac vajíčok, ktoré sú oplodnené. Vždy sa oplodní väčší počet vajíčok, ktoré sa ale všetky nepoužijú na prenos do maternice, preto sa využíva zamrazenie embryí. Takto zamrazené embryá sa môžu využiť neskôr pri neúspešnom pokuse otehotnenia.

Embryá sa po 30-120 hodinách po oplodnení zamrazia. Uskladňujú sa pri teplote mínus 196 °C v špeciálnych kontajneroch v roztoku, ktorý chráni embryá pred poškodením.

Postup pred umelým oplodnením pri KET

Pri samotnom KET pred prenesením embrya do maternice sa zamrazené embryá vyberú a rozmrazia sa. Vymyjú sa z nich všetky roztoky, ktoré chránili embryá pred mrazom. Po rozmrazení sa dá použiť asi 50% embryí. Úspešnosť otehotnenia po transfere rozmrazených embryí je o niečo nižšia ako pri čerstvých embryách.

Keď je žena pripravená na otehotnenie, skontaktuje sa so svojím lekárom a dohodnú sa na ďalšom postupe. KET sa robí sa u žien, ktoré majú stabilný cyklus so stabilnou hladinou hormónov alebo aj u žien, ktoré nemajú stabilný ckylus. V prípade, že ženy majú problémy s cyklom sa maternica umelo pripraví podávaním hormónov- estrogénu a progesterónu.

Ženy dostávajú pred transferom embrya injekcie estrogénu, aby sa sliznica maternice pripravila na prijatie embrya. Ultrazvukom sa sleduje rast sliznice maternice a keď má dostatočnú výšku, tak sa postupne začne žene podávať aj progesterón. Ráno v deň zákroku, embryológ rozmrazí embryo a embryo sa prenesie rovnako ako pri čerstvom embryu.

 • postup zavedenia embrya do maternice začína umiestnením gynekologických zrkadiel do pošvy, tak aby bol viditeľný krčok maternice. Krčok maternice je očistený fyziologickým roztokom. Embryo sa prenáša do maternice pomocou mäkkého katétra, ktorý ide cez kanál krčka maternice a postupuje do dutiny maternice.
 • pomocou ultrazvuku sa nájde správne miesto na umiestnenie embrya. Embryo sa umiestni asi 1-2 cm od fundu maternice (je to horná časť maternice). Anestéza zvyčajne nie je potrebná, ide o krátky zákrok.
 • po vložení katétra do maternice sa embryo uloží do sliznice maternice. Katéter na následne vytiahne a embryológ ho sleduje či tam náhodou nezostali pozostatky embrya alebo či sa embryo nerozdelilo.

Žena užíva hormóny až po dobu, pokiaľ sa nevytvorí placenta, ktorá začne sama produkovať hormóny, ktoré sú potrebné pre tehotenstvo.
Počas užívania hormónov pacientky nemajú menštruáciu. Po 14 dňoch od zavedenia embrya si môžu urobiť tehotenský test. Ak sú výsledky negatívne, tak sa ešte pacientky vyšetria pomocou ultrazvuku, odoberie sa krv na prítomnosť ľudského choriogonadotropínu. Pri nepotvrdení tehotenstva sa ukončuje hormonálna liečba a žena dostane menštruáciu.

Indikácie

 • použitie zmrazených embryí pri ďalších cykloch pri pokuse o umelé oplodnenie
 • darovanie embryí pre neplodné páry
 • výskumné účely
 • rakovina u ženy

Pred kryokonzerváciou embryí sa lekár stretne s partnermi. Lekár sa ich pýta na ako dlho chcú uskladniť embryo, či je žena schopná rozhodnúť sa sama o ďalšom osude embrya v prípade, že jej partner zomrie. Ďalej zisťuje či embryá sú iba pre nich alebo môžu byť darované pre niekoho iného alebo sa použijú na výskumné účely.

Výhody zmrazovania embryí

 • menej potrebných liekov- pri kryokonzervácii žena pri ďalšom pokuse o otehotnenie nemusí podstúpiť všetky procedúry týkajúce sa umelého oplodnenia (IVF) a nemusí podstúpiť anestézu
 • menej stresu- KET cykly sú menej stresujúce pre ženy ako celý proces umelého oplodnenia.
 • pri otehotnení sa zohľadňuje aj prirodzený ovulačný a menštruačný cyklus ženy
 • nie je potrebná hormonálna stimulácia vaječníkov

Nevýhody zmrazovania embryí a KET

 • strata embryí, niektoré embryá neprežijú už len proces samotného zmrazovania, niektorí autori tvrdia, že kryokonzervácia slúži ako triedenie embryí, pretože prežijú iba najsilnejšie a tie, ktoré sú životaschopné
 • nikdy nie je na 100% garantované, že KET sa vždy podarí
 • chybné skladovacie kontajnery môžu spôsobiť stratu ochranného roztoku a tak poškodiť embryá
 • niektorí odborníci sa zaoberajú súvisom medzi KET a vyšším rizikom vrodených chýb. Doterajšie štúdie však nedokázali významný nárast vrodených abnormalít u detí narodených pri KET
 • existuje mnoho štúdií, ktoré sa zaoberajú vplyvom KET na dieťa. Podľa Sahlgrenskej univerzity v Štokholme je pri KET vyššie riziko, že sa dieťa narodí predčasne a s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Na druhej strane Spoločnosť pre maternálno-fetálnu medicínu (Society for Maternal-Fetal Medicine) hovorí o tom, že tieto deti sa rodia po termíne a majú vyššiu pôrodnú hmotnosť. Vo všeobecnosti sa dá preto povedať, že KET neovplyvňuje negatívne vývoj plodu v maternici a nespôsobuje vážne komplikácie, ktoré ohrozujú dieťa po pôrode.

Úspešnosť KET

Miera úspešnosti pri KET je podobná ako miera úspešnosti pri IVF. Dôležitým ukazovateľom úspešnosti je vek matky v čase zamrazenia embrya a v čase pokusu o otehotnenie.

Vzhľadom na procesy a zmrazovania a rozmrazovania sú šance mať dieťa pri KET procedúre o niečo nižšie ako pri čerstvých embryách. Šance na otehotnenie nie sú ovplyvnené dĺžkou doby, počas ktorej sú embryá zamrazené.

Darovanie embryí

Zmrazené embryá sa môžu darovať iba v tom prípade, že obidvaja partneri, ktorí darovali spermie a vajíčka súhlasia s darovaním embrya. Darované embryá môžu byť použité na nasledovné účely:

 • pri liečbe neplodnosti inej osoby
 • na výskum- tieto embryá sú použité vo výskume ako napr. pri zlepšovaní techník IVF alebo pri skúmaní kmeňových buniek

Uchovávanie vajíčok a iných tkanív

Pri kryokonzervácii sa nemusia uchovávať iba embryá, zamraziť sa môžu vajíčka, spermie a zárodočné tkanivá semenníkov a vaječníkov. Najčastejšie sa však zamrazujú spermie a embryá.

Pri zamrazenení vajíčok je ich použitie po rozmrazení nízke, asi 20%. Odborníci sa snažia zlepšiť procesy zamrazovania vajíčok, pretože by to malo význam najmä pre ženy, ktoré majú ťažké ochorenia ako napr. rakovina. Pri liečbe nádorového ochorenia, pri rádioterapii a chemoterapii sa vajíčka ničia a žena je po liečbe neplodná.

Kryokonzervácia sa používa aj v oblasti darcovstva, kedy sa uchovávajú orgány darcu, ktoré čakajú na príjemcu.

Súvisiace články

Viac o KET na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.shadygrovefertility.com
 2. https://web.archive.org/web/20120430075147/http://www.ivf.com/cryo.html
 3. https://web.archive.org/web/20170609225637/http://www.hfea.gov.uk/45.html
 4. http://www.oplodneni.info/kryoembryotransfer/
 5. http://www.medpagetoday.com/MeetingCoverage/SMFM/37388
 6. http://en.wikipedia.org/wiki/Embryo_transfer
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s KET

Máš skúsenosť s KET?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť