Pesar

Pesar môže byť dvojakého druhu: pošvová diafragma alebo cervikálny klobúčik. Oba pôsobia v oblasti pošvy a krčka maternice, pričom zavádzanie tejto antikoncepčnej pomôcky vyžaduje nácvik, a to najlepšie priamo s lekárom.

Aby po pohlavnom styku v pošve všetky spermie zahynuli, je potrebné 2 až 3 hodiny po styku vyčkať a najideálnejšie pesar alebo diafragmu používať spolu so spermicidnými prípravkami.

Zavedený pesar
Popis obrázku: Zavedený pesar.

Pošvový pesar (diafragma, prepážka)

Diafragma (čiže prepážka), ako bariérová antikoncepcia, je tenká latexová pošvová membrána kruhového tvaru s vystuženým okrajom, vyrobená z lekárskeho hypoalergénneho silikónu. Prikrýva maternicové hrdlo a veľmi tesne prilieha k pošvovým stenám. Jej zavedenie je tak hlboko do pošvy pred kŕčok maternice. Musí byť správne zavedená a musí mať správnu veľkosť, ktorá zodpovedá šírke a pružnosti pošvy, aby sa zaprela o pošvové steny a zabránila tak preniknutiu spermií do dutiny maternice a vyššie. Veľkosť krúžku, ktorá vyhovuje ženskej pošve, zisťuje gynekológ a volí takú, aby dobre priľnula k pošvovej stene a nemohla skĺznuť.

Skôr ako začne byť pošvová diafragma ženou používaná, je nutná gynekologická prehliadka u gynekológa, ktorý vyšetrením vylúči chronické zápaly, pošvové a maternicových zostupy, pošvové anomálie a maternicovú retroverziu, pri ktorých je použitie diafragmy zakázané.

Pošvová alebo vaginálna diafragma (pesar) sa vyrába v 7 veľkostiach: 60 mm, 65 mm, 70 mm. 75 mm, 80 mm, 85 mm, 90 mm ​​a je vhodnou antikoncepčné metódou pre tie ženy, ktoré nemôžu alebo nechcú užívať hormonálnu antikoncepciu.

Pošvová diafragma
Popis obrázku: Pošvový pesar prekrýva maternicové hrdlo.

Cervikálny pesar

Cervikálny pesar je nehormonálnou bariérovou antikoncepciou pre ženy v tvare gumového, latexového alebo umelohmotného klobúčiku. Má tvar krčka maternice a tiež sa na naň priamo nasadzuje. Zavedenie klobúčika musí prebehnúť pred pohlavným stykom, aby tento, ako mechanická prekážka, zabránil preniknutiu spermií do maternice a následnému oplodneniu vajíčka. Klobúčik musí zostať na svojom mieste až 6 hodín po pohlavnom styku, pretože by mohlo dôjsť k nechcenému otehotneniu. Najdlhšie však môže na čípku zostať 48 hodín.

Pretože sa klobúčik nasadzuje iba na kŕčok maternice, steny maternice zostávajú voľné, a tak je táto pomôcka ďaleko komfortnejšia ako napríklad pošvový pesar. Používanie pomôcky navyše nemá žiadne vedľajšie účinky alebo nepoškodzuje zdravie ženy, ako je tomu v prípade užívania hormonálnej antikoncepcie4. Aby sa zvýšila jeho účinnosť, odporúča sa cervikálny pesar používať spolu so spermicídov.

Cervikálny pesar
Popis obrázku: Cervikálny pesar sa nasadzuje na krčok maternice.

Veľkosti cervikálneho pesaru

Narozdiel od pošvy nemá čapík tak variabilnú veľkosť, a preto si každá žena môže jeho veľkosť určiť sama podľa toho, či už bola tehotná, ako rodila (sekcia, vaginálny pôrod). Na základe týchto skutočností je možné vybrať si z troch veľkostí klobúčika.

  1. Malý 22 mm - pre ženy, ktoré ešte nikdy neboli tehotné
  2. Stredný 26 mm - pre ženy, ktoré už boli niekedy tehotné, ale nerodili vaginálne (napr. cisárskym rezom) alebo pre ženy ktoré prekonali potrat.
  3. Veľký 30 mm - pre ženy, ktoré už boli tehotné a rodili vaginálne (prirodzenou cestou).

Súvisiace články

Viac o pesare na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Antikoncepce#Po.C5.A1evn.C3.AD_pesar_nebo_diafragma
  2. http://gyn.cz/tree.php?up=170
  3. https://web.archive.org/web/20130914010811/http://www.forlady.cz/katalog/diafragma-vaginalni-pesa...
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s pesarom

Máš skúsenosť s pesarom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť