Krčok maternice

Krčok maternice je trochu ako pani Colombová. Tiež ho len tak neuvidíte, ale napriek tomu má (rovnako ako ona) v ženskom tele veľmi významnú úlohu. Rovnako ako ona zabezpečuje svojmu mužovi (teda nášmu telu) pohodlie a komfort, ale pritom zostáva taktne v pozadí. O chode domácnosti (hormonálne pochody) má ale veľmi dobrý prehľad a ak si nie ste istá, v ktorej fáze ovulácie sa nachádzate, ona (krčok maternice) to vie s presnosťou matematika na ČVUT.

Čo je to krčok maternice?

Krčok maternice
Ako už bolo povedané, krčok neuvidíte voľným okom, ale možno ho nahmatať. Je to taká spojka medzi pošvou a maternicou. Tá má tvar obrátenej hrušky. V hornej bucľatej časti sú uložené vaječníky. Smerom dole sa zužuje, a na samom konci nájdete krčok. Ak zostaneme v ovocnej terminológii, potom je to taká stopka. Maternica v tomto malom bode voľne prechádza do pošvy. A práve krčok (niekedy tiež nazývaný hrdlo maternice) drží tieto dve časti pekne od seba. A to aj napriek tomu, že má v priemere asi len 2,5 až 3 cm a na dĺžku 3 až 5 cm.

Popis obrázku: Pohľad na krčok maternice "zospodu".

Ochranná úloha krčka maternice

Poďme sa tomuto bodyguardovi pozrieť pod kožu. Krčok maternice (čiže cervix uteri) je teda neoddeliteľnou súčasťou maternice, konkrétne jej spodnou časťou. Chráni ju pred prienikom nečistôt a infekcie z pošvy jedným smerom, aby tým opačným umožnila odchod menštruačnej krvi z tela. Zároveň však dovolí spermiám dostať sa k vajíčku.

Je to vďaka tzv. cervikálnemu hlienu, ktorý počas ovulácie produkuje hrdlo maternice. Hovorí sa mu tiež plodný hlien, pretože jeho stav (alebo skôr kvalita) určuje, ako dlho prežijú spermie v našom tele. Platí jednoduchá rovnica:

Žiadny hlien = spermie neprežijú niekoľko hodín.
Plodný hlien = spermie môžu žiť až 5 dní.

Neplodný hlien sa objavuje hneď po menštruácii. Je hustý, lepivý a to z neho robí ideálneho parťáka pre súťaživé spermie. Plodný hlien má naopak vodnatú a klzkú konzistenciu asi ako huspenina (niekedy dokonca ako moč). Signalizuje, že sa telo pripravuje na ovuláciu.

Vďaka tomuto hlienu teda čapík zmení svoju konzistenciu a spermie majú voľnú cestu. Počas menštruácie sa kanálik krčka maternice mierne roztiahne, aby mohla menštruačná krv voľne vytekať.

V tehotenstve je maternicové hrdlo uzavreté hlienovou zátkou14, ktorá sa pred prvými pôrodnými bolesťami4 uvoľní. Je to skrátka osobný strážca každej ženy.

Poloha krčka maternice

Ak sa snažíte o dieťa, počítate plodné dni, používate menštruačný kalíšok alebo skrátka nepoužívate antikoncepčné pilulky2, tak určite viete, aké dôležité je sledovanie ovulácie. A tu opäť prichádza na scénu krčok. Jeho poloha sa menštruačným cyklom mení. Stačí poznať jeho polohu a tvrdosť.

 • V čase menštruácie je krčok nízko, predĺžený a tuhý (asi ako špička nosa).
 • V čase ovulácie sa krčok skráti až tak, že je ťažké ho nahmatať a je mäkký (asi ako pery).
 • V tehotenstve je krčok predĺžený, tvrdý a uzavretý.

Ovulácia a otváranie krčka maternice
Popis obrázku: Fáza otvorenia krčka maternice počas ovulácie.

Ako nahmatať krčok maternice?

Pre zistenie jednotlivých fáz nepotrebujete žiadne zložité pomôcky alebo nástroje. Vystačíte si sama. A to hmatom. Niet sa čoho báť, je to obdobné, ako keď si zavádzate tampón. Najvhodnejšia poloha pre test je drep, polodrep. Asi ako keď idete na lyžiach alebo sa chystáte odraziť loptu vo volejbale. Nie je to ale jediná možnosť, časom prídete napríklad na inú, ktorá vám bude vyhovovať viac.

Ďalšia vyskúšaná poloha je naopak v stoji s jednou nohou opretou o stoličku či ľahu s pokrčenými kolenami. Nie každej z nás je táto aktivita príjemná. Pocit, že si "niečo" strkáte do tela nemusí každej vyhovovať. Každá sme iná, každej vyhovuje niečo iné. Zo začiatku veďte prsty len tak, kam je vám to príjemné a kam to vnútorný hlas dovolí. Netlačte na pílu a nestresujte sa. Nikto si dobrovoľne nechce ublížiť, a pošva nie je až tak veľká, aby ste sa v nej stratili. Krčok maternice si určite nahmatáte.

Prirovnanie krčka maternice ku stopke bolo prenesené. Ďaleko viac sa podobná guľôčke hrozna. Jeho tvrdosť sa mení. Záleží na ovulačnej fáze, od mäkkého hrozienka po gorálku:

 • 1. deň cyklu a po celú dobu menštruácie by mal byť krčok maternice mäkký a otvorený
 • 6. - 12. deň cyklu čapík stvrdne
 • 14. deň cyklu sa krčok maternice opäť zmäkčí a je otvorený
 • 15. - 28. deň cyklu krčok maternice je opäť tvrdý

Ochorenie krčka maternice

Aj superhrdinovia a osobní strážcovia sú občas chorí. Tak to skrátka je, a nevyhne sa tomu ani náš krčok maternice. Nahráva tomu najmä fakt, že jeho spodná časť zasahuje do pošvy, kam sa nejaká nečistota dostane celkom ľahko. Aké nebezpečenstvá a nástrahy teda číhajú na nášho hrdinu?

Zápaly

Zrejme najčastejšie ochorenia maternice. Idú ruka v ruke s už spomínanou infekciou pošvy. Príčinou môžu byť banálne situácie a stavy ako stres, prechladnutie, hormonálne zmeny počas tehotenstva, zmena partnera, perorálne antibiotiká4 a podobne.

Medzi záškodníkov radíme baktérie Chlamydia trachomatis a Neisseria gonorrhoeae, ktoré sú, okrem iného, ​​ pôvodcom kvapavky. Ako už ste asi pochopili, prenáša sa nechráneným pohlavným stykom. Ďalšie infekcie sa tvoria ako prirodzený dôsledok stavu pošvy, napr. používanie pomôcok typu pesar či nevhodnej spodnej bielizne (t.j. umelé a nepriedušné materiály).

Zápalu maternice sa definitívne určí na mikrobiologickom vyšetrení steru. Ten vykoná váš lekár na gynekologickej prehliadke. Liečba je pomerne jednoduchá, nasadia sa antibiotiká.

Genitálny opar

Herpes6 na perách už mal v živote asi každý. Vzniká najčastejšie preľaknutím alebo stresom. Oproti tomu genitálny opar, čiže Herpes simplex virus (ďalej HSV) sa prenáša výlučne pohlavným stykom. Na vnútorných stranách pyskov ohanbia alebo medzi pošvou a konečníkom sa náhle objavia malé pľuzgieriky. Neskôr sú na dotyk značne bolestivé, pridá sa zvýšená teplota2 a výtok či špinenie. Aj v tomto prípade sa nasadzujú lieky, konkrétne antivirotiká.

V prípade výskytu HSV u tehotných žien, ktoré rodia vaginálne32, hrozí nebezpečenstvo prenesenia infekcie na dieťa. Preto sa v týchto prípadoch vykonáva cisársky rez57.

Anatómia ženskej panvy

Popis obrázku: Anatómia ženskej panvy

Polypy

Sú to malé výrastky, ktoré vyrastajú vo vnútri sliznice krčka maternice. Sú veľké len pár milimetrov, ale aj napriek tomu ich môžete nahmatať. Nemusia sa navonok nijako nepriaznivo prejaviť, ale ak zasahujú cez vonkajšiu bránku až na pošvový povrch maternice, môžu spôsobovať občasné špinenie, prípadne bolesti pri pohlavnom styku.

Dobrou správou je, že sú benígne. To znamená, že nemajú nádorovú povahu. Ich odstránenie nie je nijako náročné. Vykonáva sa ako malý chirurgický zákrok, tzv. kyretáž1. Ide o kompletné odstránenie polypov a poslanie výsledkov na histológiu, aby sa vylúčil nádorový charakter.

Video: Polyp v dutine maternice a jeho odstránenie ambulantným hysteroskopom

Karcinóm krčka maternice

Oproti polypom je rakovina či karcinóm krčka maternice nádorové ochorenie, kedy sa bunky krčka maternice začnú nekontrolovateľne množiť. Predchádza mu stav prednádorovej zmeny buniek, tzv. prekancerózy. S ním sa organizmus ľahko vysporiada a nemá ani výrazný priebeh, ktorý by nás upozornil, že sa v našom tele niečo deje. Odhalí ho len špeciálne cytologické vyšetrenie.

Preto je tak dôležité chodiť na pravidelné gynekologické prehliadky. Spravidla raz do roka. Väčšina zdravotných poisťovní ich neuhrádza, ale stojí za to si priplatiť a byť v pokoji. Ak sa totiž na tieto prednádorové bunky príde včas, možno ich úspešne liečiť. Čím neskôr ale dôjde k ich odhaleniu, tým je liečba náročnejšia a, bohužiaľ, tiež menej úspešnejšia.

Koho môže rakovina krčka maternice postihnúť?

Rakovina krčka maternice patrí spoločne s karcinómom hrubého čreva a prsníka medzi najčastejšie typy onkologického ochorenia, ktoré môžu ženu postihnúť. Ako už jej názov napovedá, nájdeme ju v bunkách krčka maternice, ktorý napadol ľudský papilomavírus (HPV). Spúšťacím mechanizmom je začiatok pohlavného života. Zaujímavé je, že už od 2 rokov po prvých sexuálnych skúsenostiach sa infikuje až 60% (a do piatich rokov dokonca až 80%) žien.

Najrizikovejšiu skupinu predstavujú ženy okolo 40 rokov, v poslednej dobe ale pribúda prípadov, keď ochorie aj mladé dievčatá. Alarmujúce je, že od prvých milostných zážitkov je už do 2 rokov nakazených až 60%, do piatich rokov dokonca až 80% žien. Po nákaze väčšinou dôjde k jeho spontánnemu vymiznutiu, niekedy však vypukne naplno, prípadne vznikne prekanceróza a nádor. V priebehu života (respektíve toho aktívneho sexuálneho) potom dochádza k nákazám a vymiznutiu vírusu opakovane.

Napríklad v USA bola zistená prítomnosť vírusu na maternici u približne 60% žien vo veku okolo dvadsať rokov, keď boli testované každé tri mesiace po dobu troch rokov. Avšak u väčšiny týchto žien (81%) vírus vymizol do 18 mesiacov od ich prvého pozitívneho testu (u väčšiny vymizol do 6-tich až 12-tich mesiacov).

V Českej republike je ročne diagnostikovaných okolo 1000 prípadov rakoviny krčka maternice a približne 350-400 žien na toto ochorenie každý rok umiera. Každých dvadsať hodín jej podľahne jedna z nás.

Stav maternice a jej prípadné zmeny

Popis obrázku: Schéma stavu krčka maternice. Prvý obrázok prestavuje normálny a zdravý krčok. Druhý, tretí a štvrtý potom jednotlivé štádiá rakoviny. Vidíme zmeny tvaru a prítomnosť krvi.

Vírus HPV

Vírus HPV je pomerne odolný a nenáročný. Vo vlhkom prostredí (akým prechod medzi pošvou a maternicou bezpochyby je) môže vyvolať infekciu aj za niekoľko mesiacov. V súčasnej dobe je známych už viac ako 130 rôznych typov HPV. Z toho asi 40 druhov postihuje pohlavné orgány.

Všetky jeho podoby tvoria iba DNA alebo RNA reťazce. To sú typy nukleových kyselín a nájdeme ich v každej bunke, a to aj vo vírusoch. Pod pojmom DNA sa ukrýva obyčajná kyselina deoxyribonukleová. Stará sa o dobré uloženie genetickej informácie a nájdeme ju predovšetkým v jadre bunky. Druhou nukleovú kyselinou je RNA, teda kyselina ribonukleová, ktorá zaisťuje realizáciu genetickej informácie. V praxi to znamená, že práve tieto dve kyseliny sú nositeľkami genetickej informácie. Teda to, ako bude dieťa vyzerať a aké vlastnosti si ponesie životom.

Vírusy nie sú schopné samostatného života, radia sa preto medzi cudzopasníkov, tzn. že parazitujú v bunkách svojho hostiteľa. Potom, čo sa vírusu podarí preniknúť do hostiteľskej bunky, začína produkovať množstvo ďalších vírusov. V okamihu, keď je hostiteľská bunka vírusom preplnená, zaniká a vírus sa takto uvoľní do okolia.

Ako vzniká?

Vírus HPV spôsobuje najmä vznik genitálnych bradavíc8, ktoré postihujú mužov aj ženy. U tých sa prejavujú ako nezhubné nádory na malých a veľkých pyskoch ohanbia, klitorisu, v ústí močovej trubice, na hrádzi, v konečníku a jeho okolí, v pošve, na maternici a na zadnom rázštepe veľkých pyskov. Okrem nich sa sledujú aj prednádorové zmeny krčka maternice a rakovina krčka maternice.

Nakaziť sa vírusom HPV je pomerne jednoduché. Stačí mať nechránený pohlavný styk. Ale aj pri obyčajnom maznaní, dotýkaní holej kože a sliznice je pomerne ľahké nakaziť sa. Najmä u mladých a zvedavých párov, ktoré ešte len objavujú tajomstvá svojich tiel pri pettingu a neckingu (maznanie od pása nahor) alebo pri maznaní smerom nadol bez priameho preniknutia penisu do pošvy. Nakaziť sa môžete aj používaním rovnakého uteráka, na ktorom priľne zvyšok slín a iných telesných tekutín. V neposlednom rade (aj keď pomerne zriedkavo) sa stretneme s prenosom z matky na dieťa, a to pri prechode pôrodnými cestami u HPV pozitívnych žien.

HPV vírus

Popis obrázku: Na schéme vyššie vidíme zľava doprava dlaždicový epitel, ktorý infikuje HPV vírus. Od úplne zdravého tkaniva (vľavo) po onkologické ochorenie - karcinóm krčka maternice (vpravo), sú plynulé prechody.

Rizikové faktory

 • promiskuita
 • Nízky vek pri prvom pohlavnom styku
 • Prvý pôrod vo veľmi mladom veku
 • Genetické dispozície
 • slabý imunitný systém
 • Neliečená infekcia
 • fajčenie
 • alkohol
 • drogy
 • Vysoký počet pôrodov / potratov3

Príznaky

V počiatočných fázach príznaky spozná iba lekár. Nie sú viditeľné (žiadna vyrážka, drobné výstupky alebo výtok) ani ich na sebe nespoznáte (chýba napr. zvýšená teplota alebo malátnosť). Až vo chvíli, keď sa vírus dostane do močového mechúra, pečene, čriev alebo pľúc ho spoznáte aj vy.

Abnormálne vaginálne krvácanie
Môže sa objaviť aj pri zápaloch, infekciách hormonálnej nevyváženosti a podobne. Pamätajte, že každé krvácanie mimo menštruácie (vrátane toho po intímnom styku) je podozrivé.

Neobvyklý vaginálny výtok
Do istej miery je (malé množstvo) vaginálneho výtok normálne. Keď sa jeho frekvencia a početnosť dramaticky zvýši, páchne alebo má nepravidelný vzhľad (bledý, hnedý, vodnatý alebo zmiešaný s krvou) niečo nie je v poriadku.

Bolesť počas pohlavného styku
Žiadna bolesť pri sexe nie je v poriadku. V prípade rakoviny krčka maternice už bolesť ukazuje na pokročilé štádium choroby.

Bolesti v oblasti panvy
Možno patríte medzi šťastlivcov, ktorý počas periódy nemajú bolesti v podbrušku. Avšak, ženy s rakovinou krčka maternice a maternice v pokročilých štádiách pociťujú silnú bolesť výrazne častejšie a agresívnejšie aj mimo menštruácie.

Ťažkosti pri močení
Pálivá, režúca bolesť pri močení je ďalším možným (nie však stopercentným) príznakom. Okrem rakoviny to môže signalizovaťinfekciu močových ciest2, kvasinkovú infekciu alebo inú pohlavnú chorobu.

Ťažšie a dlhšie menštruačné obdobie
Ďalším varovným signálom je menštruačný cyklus, ktorý trvá dlhšie, má ťažší a bolestivejší priebeh. Okrem toho môže ísť o hormonálnu nerovnováhu, polypy, zápal, ochorenie pečene alebo obličiek.

Strata kontroly močového mechúra (inkontinencia)
Tento príznak už značí pokročilú fázu rakoviny, pretože choroba sa rozšírila až na močový mechúr alebo iné časti močového traktu. V krajných prípadoch je v moči krv.

Nevysvetlená strata hmotnosti
Pravda, úbytok hmotnosti je dôvod k radosti. Neobvyklá strata kilogramov bez zjavného pričinenia (cvičenie, úprava stravy) môže symbolizovať rakovinu či inú závažnú chorobu. Keď sa objaví rakovina, náš imunitný systém sa pustí do boja s touto chorobou. V procese naše telo produkuje cytokíny. Jedná sa o veľmi malé proteíny, ktoré spaľujú tuky oveľa rýchlejšie, čo vedie k strate hmotnosti, bez ohľadu na vašu stravu.

Dlhotrvajúci únava
Únavou trpí občas každá z nás, najmä na konci dňa. Pokiaľ ale zaspávate aj cez deň, cítite sa bez života a energie niekoľko dní po sebe, niečo je zle. Pri rakovine sú zdravé červené krvinky nahradené bielymi krvinkami, čo spôsobuje anémiu (chudokrvnosť). Tá spôsobuje chronickú únavu a stratu chuti do jedla (a to súvisí s úbytkom váhy).

Bolesti nôh a chrbta
Ženy s diagnózou rakoviny krčka maternice často trpia na opuchy a bolesti nôh. Opuch krčka maternice môže brániť priechodu krvi, čo následne vedie aj k opuchu nôh a sprievodným bolestivým pocitom.

Vyšetrenie

Z celkového počtu žien, ktorým bola diagnostikovaná rakovina krčka maternice, má polovica 35-55 rokov. Mnohé z týchto žien prišli pravdepodobne do styku s HPV v priebehu dospievania alebo okolo 20. roku života. Hoci u väčšiny infikovaných žien vírus samovoľne vymizne, u niektorých k tomu nedôjde a ak nie sú infikované bunky odhalené včas a stav nie je liečený, vírus môže spôsobiť predrakovinové lézie a neskôr rakovinu krčka maternice.

Testy na prítomnosť HPV vírusu zatiaľ nie sú povinnou súčasťou preventívnej prehliadky u gynekológa. Robia sa iba v prípade podozrenia (so zhoršenou onkologickou cytológiou) alebo na vyžiadanie samotné ženy.

Onkologické cytológia

Ide o základnú skríningovú (odhaľujúcu) metódu. Kontroluje kvalitu a stav buniek z povrchu krčka maternice (hrdla) v stere. Test odhalí prípadné nepravidelnosti buniek, ktoré sa líšia od normálneho stavu.

Odobratá vzorka sa v laboratóriu rozotrie na sklo a zafixuje (zakonzervuje) alkoholom. To preto, aby sa predišlo vzniku prípadných odchýlok, ktoré by výsledok mohli skresliť. Takto zabezpečené sklíčko sa označí popisom a spoločne so sprievodkou ho odošlú do cytologického laboratória.

Tam je ster podrobený detailnému skúmaniu. Laborantky vyradia vzorky s podozrivými nálezmi a odovzdajú ich cytolgom na zhodnotenie. Abnormálne (t.j. s odchýlkou od normálneho stavu) nálezy by mal uzavrieť len odborník - cytológ, nie laborantka. Následnú plnú zodpovednosť za ďalšie diagnostické alebo liečebné postupy nesie gynekológ, ktorý vykonával odber onkologickej cytológie.

Kolposkopia

Nie zrovna príjemné vyšetrenie mikroskopom slúži na pozorovanie zmien na krčku maternice. Gynekológ sleduje sliznicu na maternici - jej farbu, cievne zmeny, ústie žliazok, prítomnosť bielych miest a podobne. K tomuto testu musí mať gynekológ špeciálnu licenciu na vykonávanie tzv. kolposkopickej expertízy. Tá má zaručiť, že vyšetrenie vykonáva preškolený lekár.
Kolposkopia

Pridanou metódou, ktorú možno cytológiu a kolposkopiu doplniť je testovanie na prítomnosť vysoko rizikových (high risk) HR HPV vírusov. Vzhľadom na jeho vysokú cenu (60 - 80 Eur, podľa cenníka laboratória) sa odporúča najmä u sporných a nejasných výsledkov.

Popis obrázku: Kolposkopia je vyšetrovacia metóda, pri ktorej sa pomocou špeciálneho mikroskopu (kolposkopu) prezerá pošva a krčok maternice.

Biopsia = knips biopsia

Čiže odber tkaniva o veľkosti 2 až 4 milimetre je rýchla a takmer bezbolestná. Bezprostredne po odbere je normálne slabé krvácanie z miesta odberu. Preto sa odporúča nemať 3 dni pohlavný styk. Vzorka sa odosiela na podrobný rozbor pod mikroskopom - na tzv. histológiu.

Diagnostické zákroky - rozšírená biopsia

Odber tkaniva nemusí byť len bioptickými klieštikmi (knips). Ak lekár potrebuje odobrať väčšie množstvo vzorky, musí použiť diagnostický zákrok. Väčšinou v krátkej anestézii.
Patria sem:

 • diagnostická konizácia - odstránenie postihnutého tkaniva pomocou ihličky skrze maternicové hrdlo. Podľa veľkosti tkaniva sa pristupuje buď k lokálnemu umŕtveniu alebo anestézii
 • excízia z vonkajšieho genitálu - malý chirurgický zákrok, kedy sa tkanivo z krčka maternice vyberie cez pošvu
 • excízia z konečníka - malý chirurgický zákrok, kedy sa tkanivo z krčka maternice vyberie cez konečník

Očkovanie

Princíp očkovania proti rakovine krčka maternice spočíva vo vytvorení protilátok, ktorú bojujú proti rizikovým typom ľudských papilomavírusov.

 1. Po očkovaní dôjde k rozvoju obranyschopnosti proti konkrétnym typom vírusu obsiahnutým vo vakcíne.
 2. Vakcíny obsahujú iba obaly vírusov (tj. vakcínou sa nie je možné nakaziť).
 3. Môžu dohromady zabrániť asi 80 - 90% všetkých prípadov rakoviny krčka maternice (ak sa očkuje pred prirodzeným kontaktom s HPV).
 4. Znižujú tiež riziko rozvoja rakoviny pošvy, vonkajších rodidiel, konečníka, krku a rozvoja všetkých stupňov predrakovinových zmien v týchto oblastiach.
 5. Vakcíny sú veľmi bezpečné a riziká ich podaní sú minimálne.
 6. Očkovanie vykonávajú praktickí lekári pre deti a dorast a gynekológovia.
 7. Injekcia sa aplikuje do ramenného svalu.
 8. Najlepšie výsledky a najvyššia spoľahlivosti je dosiahnutá u žien a dievčat, ktoré sa ešte s HPV infekciou nestretli (pred prvým stykom).
 9. Očkovanie má zmysel aj po začatí sexuálneho života, existujú dôkazy, že je prospešné pre ženy do 45 rokov.
 10. Každá očkovaná žena má znížené riziko vzniku rakoviny krčka maternice, napriek tomu sa u nej rakovina môže objaviť (pretože vakcína nechráni proti všetkým rizikovým typom HPV).

Vakcíny proti rakovine krčka maternice

Vakcíny používané v súčasnosti pôsobia najmä na jedny z hlavných rakovinotvorných typov HPV, jedná sa o typy HPV 16 a HPV 18. Oba tieto typy sú príčinou až 70% rakovín krčka maternice. Cervarixu a Silgard sú navyše rôzne obohatené a poskytujú tzv. skríženú ochranu aj proti ďalším typom HPV:

 1. Vakcína Cervarix - pôsobí proti vírusom HPV 31, 33, a 45.
 2. Vakcína Silgard - proti vírusom HPV 31.

Táto skrížená ochrana pomáha významne znásobiť účinok vakcín. Predpoklad ochrany proti rakovine krčka maternice u Cervarixu je až 9 z 10 žien, vakcína Silgard by mala teoreticky ochrániť približne 7 z 10 žien. Vakcína Silgard navyše môže zabrániť vzniku niektorých typov nezhubných genitálnych bradavíc.

Vakcíny poskytujú ochranu nielen v oblasti prevencie proti rakovine krčka maternice, ale znižujú aj riziko rozvoja rakoviny vulvy, vonkajších rodidiel a všetkých fáz predrakovinových stavov krčka maternice. Injekcia sa aplikuje do ramena. Najvyššia spoľahlivosť a najlepšie výsledky sú dosiahnuteľné u mladých dievčat a žien, ktoré predbežne s infekciou HPV neprišli do styku, najmä z toho dôvodu, že deťom do 15 rokov veku sa tvorí najvyššie možné množstvo protilátok.

Pri každej očkovanej žene klesá výrazne riziko vzniku rakoviny krčka maternice, napriek očkovaniu sa však rakovina môže stále objaviť, lebo vakcína nie je obranou proti všetkým typom HPV. Je teda nevyhnutné, aby žena podstupovala naďalej pravidelné gynekologické prehliadky, pretože iba kombinácia očkovania a pravidelných kontrol, je tou najspoľahlivejšou metódou, ako predísť tak vážnemu ochoreniu, akým rakovina bezpochyby je.

Očkovanie detí vykonáva pediater, popr. detský gynekológ alebo špecializované centrá.

Vakcína Cervarix

Vakcína Cervarix Je cielene vyvinuté očkovacie sérum na ochranu pred rakovinou krčka maternice. Pred samotným uvedením na trh bola táto vakcína podrobená rade klinických štúdií, bola schválená vo 126 krajinách a do dnešného dňa bolo aplikovaných už vyše 30 miliónov dávok. Vakcína Cervarix je určená dievčatám a ženám od 9 rokov veku.

Ideálna doba pre očkovanie, je rovnako ako u vakcíny Silgard, ešte pred začatím pohlavného života, v čase, keď sa dievča ešte ťažko stretne s vírusovou infekciou HPV.

Prínos očkovania prináša aj ženám, ktoré už sexuálny život začali. V prípade nákazy HPV infekciou a napriek jej spontánnemu vymiznutiu, nevzniká dostatočná ochrana a žena sa tak môže nakaziť znovu, dokonca aj rovnakým typom infekcie. Vďaka očkovaniu ale vzniká dostatočne vysoká hladina protilátok, ktorá opakovanej nákaze môže zabrániť. Vakcína nie je určená na liečbu chorôb spôsobených vírusom HPV.

Vakcína Silgard

Je vysoko účinná proti typom HPV vírusov 16 a 18 a ďalej proti typom 6 a 11, ktoré spôsobujú genitálne bradavice.

Očkovanie touto vakcínou je určené ženám vo veku od 9 do 26 rokov a chlapcom vo veku 9-15 rokov. Očkovanie žien od 27-45 rokov života je závislé na odporúčaní lekára. Očkovanie sa vykonáva v troch dávkach, z čoho posledná dávka má byť podaná do 1 roka od začatia očkovania.

Vakcína SIlgard Očkovanie by sa malo uskutočniť ideálne ešte pred začiatkom pohlavného života, avšak veľmi prospešné a účinné je aj u žien, ktoré sú už sexuálne aktívne, avšak len u tých, ktoré ešte neboli nakazené žiadnym z typov ľudských papilomavírusov obsiahnutých vo vakcíne. Dokonca aj ženy, ktoré už prišli do styku s niektorými z HPV vírusov obsiahnutými vo vakcíne, môžu mať z očkovania tiež čiastočný prospech, v zmysle toho, že očkovaním získajú imunitu proti zvyšným typom vírusov obsiahnutých vo vakcíne. Vakcína nie je určená na liečbu chorôb spôsobených vírusom HPV.

Cena očkovanie vakcínou Silgard sa v súčasnosti pohybuje okolo 300 Eur.

U všetkých žien, bez ohľadu na vekovú kategóriu, však naďalej zostáva potreba preventívnych gynekologických prehliadok.

Vakcína GARDASIL 9

Očkovacia látka (9-valentná proti ľudskému papilomavírusu) je určená pre deti a dospievajúcich vo veku od 9 rokov a dospelých. Podáva sa na ochranu pred ochoreniami spôsobenými ľudským papilomavírusom (HPV) typu 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 a 58.

Očkovacia látka sa nepoužíva na liečbu ochorení súvisiacich s HPV. Očkovacia látka nemá žiadny účinok u jedincov, ktorí už majú pretrvávajúcu infekciu alebo ochorenie súvisiace s ktorýmkoľvek typom HPV v očkovacej látke. Jedincov, ktorí už sú infikovaní (nakazení) jedným alebo viacerými vakcínovými typmi HPV, však môže táto očkovacia látka stále chrániť pred ochoreniami súvisiacimi s inými typmi HPV obsiahnutými v očkovacej látke. Očkovacia látka nemôže spôsobiť ochorenia súvisiace s HPV.
Ak je jedinec očkovaný touto očkovacou látkou, imunitný systém (prirodzený obranný systém organizmu) stimuluje tvorbu protilátok proti deviatim typom HPV v očkovacej látke na pomoc pri ochrane pred ochoreniami spôsobenými týmito vírusmi.

Súvisiace články

Viac o krčku maternice na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.klinikazdravi.cz/Abeceda-zdravi/Delozni-cipek-a-co-o-nem-vime-310202
 2. http://kalisek.cz/delozni-cipek
 3. http://www.symptomy.cz/kontrola-delozniho-cipku
 4. http://gyn.cz/tree.php?up=260
 5. http://www.rodina.cz/clanek3633.htm
 6. http://www.konizace-ostrava.cz/zakrokovy-sal/prekancerozy-a-hpv/
 7. https://www.webmd.com/women/
 8. https://is.muni.cz/th/85067/prif_b/cela.pdf
 9. https://www.ockovacicentrum.cz/cz/rakovina-delozniho-cipku
 10. http://hpvinfo.cz
 11. https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/gardasil-9-injekcna-suspenzia-v-napl-striekacke-85395...

Použité zdroje obrázkov

 1. https://www.webmd.com/women/
 2. http://kalisek.cz/delozni-cipek
 3. https://www.symptomy.cz/nemoc/rakovina-delozniho-cipku
 4. https://goo.gl/dnvcLW
 5. http://www.gynprenatal.cz
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s krčkom maternice

Máš skúsenosť s krčkom maternice?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť