Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Fusaky

Fusak je pre mnohých rodičov povinnou zimnou výbavou ku každému kočíku a je súčasťou ako hlbokých vaničiek, golfiek, športových nadstavieb, či autosedačiek2. Fusak dieťa ochráni pred mrazom, chladom a zimnými dňami. Na trhu sú dnes vodeodolné, vetruodolné, umývateľné, prateľné, vyrobené z umeliny, či ovčej vlny. Záleží len na rodičoch, aký typ fusaku si vyberú. Veľa záleží hlavne na prostredí, v ktorom rodičia žijú a ktoré často navštevujú. Tí rodičia, ktorí holdujú zimným športom určite ocenia fusaky z ovčej vlny a naopak rodičia v meste fusaky fleecové.

Výrobcovia sa dnes sústredia aj na tvar fusaku, ktorý je buď nožičkový alebo klasický celý, s plným spodným dielom. Určité značky kočíkov si žiadajú aj atypické strihy fusakov. Ale opäť záleží na každom rodičovi, ktorý fusak a aký typ zakúpi. To isté platí aj v prípade voľby kúpy nového fusaku alebo použitého z bazaru.

Fusak

Ako vybrať správny fusak?

Odopínací spodný diel fusaku

Skôr ako si rodičia zaobstarajú fusak pre svoje dieťa, je potrebné zvážiť, na aké obdobie a na ako dlho fusak potrebujú a budú ho pre dieťa využívať. Nie všetky fusaky budú dieťaťu stále dobré čo do jeho veľkosti. Preto je niekedy dobré orientovať sa na fusaky, ktoré rastú spolu s dieťaťom a majú spodný odnímateľný / pridateľný diel. Tento diel je vo väčšine prípadov prakticky šusťákový a dieťaťu tak rodičia nemusia dávať dole topánočky. Výhodou odopínateľnej časti je hlavne to, že sa tak kočík vojde ako do autosedačky2, tak hlbokej vaničky. Celý - so spodným pridateľným dielom zase pasuje do športiaku. Takéto sú sú napr. fusaky od firmy Emitex, Aesthetic Šport 3v1, Teutonia, ai

Otvory na bezpečnostné pásy

Športové sedačky a autosedačky sú vybavené bezpečnostnými pásmi a aj na tie je potrebné sa zamerať v prípade výberu fusaku . Niektoré fusaky majú v sebe otvory na 5 - bodové bezpečnostné pásy a je tak dobré si fusak odskúšať, či sú pásy rozopínateľné a fusak na ne nasaditeľný. Niektoré pásy sa totiž rozopínajú inak, než by rodičia mohli očakávať, a preto je dobré si všetko pred kúpou skontrolovať .

Prírodná vlna vs . fleece a plyš

Vo väčšine prípadov postačí nenáročným rodičom fusak, ktorý je vo vnútri vybavený a vyrobený z fleecu, či plyšu. Fusaky s takou vnútornou stranou postačia na kratšie prechádzky mestom, prírodou. Ich termoregulačné vlastnosti sú však nižšie ako ovčia výplň fusakov. A aj cena je v závislosti na kvalite nižšia.

Fusaky z prírodnej vlny majú ďaleko vyššie termoregulačné vlastnosti a skvele dieťa zahrejú a pred mrazom ochránia aj v tých najchladnejších zimných dňoch. Navyše sú vhodné aj pre tie deti, ktoré sa viac potia a v umelom materiáli sa necítia príjemne. Ovčia vlna má pozitívny vplyv na zdravie detí. Detská pokožka dýcha a zabraňuje tak prehriatiu. Takým fusakom je napr. New Baby.

Údržba fusaku

Nemusí byť vždy pravda, že prírodné materiály sa ďaleko horšie udržujú ako tie umelé. Vlna sa udržiava vyčesaním alebo umytím vodou a prípravkom lanolínu . Niektoré prírodné materiály je aj tak možné prať na 30 ° , ak to uvádza výrobca. U umelých materiálov sa dá fusak buď utrieť alebo vyprať podľa návodu v príbalovom letáku .

Vonkajší materiál fusaku

Niektoré fusaky sú vyrábané z polyamidu, čo je materiál ľahký, dobre udržiavateľný, hebký na dotyk a odolný voči vetru. Na výrobu niektorých fusakov výrobcovia používajú polyester. Ten je hrubší než polyamid a možno aj u mamičiek obľúbenejší, pretože rýchlejšie schne, je odolnejší voči poškodeniu a má skvelú priedušnosť .

Viac o fusakoch na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.malvik.cz/Tema/Vybirame/Jak-vybrat-fusak
  2. https://web.archive.org/web/20160206180950/http://www.zone4baby.cz/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s fusakmi

Máš skúsenosť s fusakmi?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť