Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Spoločenské hry pre deti

Spoločenské hry pre deti sú vo väčšine prípadov doskové alebo kartové. Slúžia na trávenie voľného času s rodinou alebo s kamarátmi.

Spoločenské hry sú pre deti dôležité. A to hlavne z dôvodu učenia sa a aktívneho trávenia voľného času inak ako pri počítači alebo televízii. Hraním hier si deti nenásilnou formou opakujú počítanie, zdokonaľujú sa v sústredení, postrehu a rýchlosti, logike, pamäti aj v stratégii. Buduje sa nimi tiež osobnosť dieťaťa, ako by sa malo správať, keď vyhrá, keď prehrá, keď niekoho porazí, či keď je porazené.

Spoločenské hry pre deti majú jednoduché pravidlá, ktoré dieťa rýchlo pochopí. Hry sa vyrábajú už pre deti od 1 roka. Zo širokej ponuky si môžu deti alebo rodičia vybrať hry podľa veku dieťaťa, či to budú hry doskové alebo kartové, či ich budú hrať doma, na cestách či na dovolenkách. Hry môžu byť aj vedomostné, logické, pamäťové alebo strategické. Zo širokej ponuky predajcov si určite každý vyberie tú správnu spoločenskú hru.

Staro -známe spoločenské hry

Medzi obľúbené a staro -známe spoločenské hry patria:

 • Pexeso - býva s akýmikoľvek motívmi - od rozprávkových postavičiek, cez dopravné značky až po rôzne druhy a rasy zvierat. Pexeso môže byť papierové alebo drevené. Pexeso rozvíja detskú pamäť.
 • Domino - známa a obľúbená hra, pri ktorej sa deti učia logike. Domino môže mať rôzne varianty - s číslami, farbami, postavičkami.
 • Človeče nehnevaj sa - je známou a obľúbenou hrou, pri ktorej sa deti učia rešpektovať dané pravidlá a učia sa súťaživosti. Človeče nehnevaj sa má tiež rôzne vekové varianty. Pre menšie deti sú napríklad na kockách a hracích poliach totožné obrázky.
 • Kvarteto - kartová hra, pri ktorej deti zhromažďujú štvoricu rovnakých obrázkov alebo čísel tak, aby mali štvordielnou sadu.
 • Čierny Peter - kartová hra, pri ktorej deti skladajú dvojicu obrázkov. Niekto má tiež kartu s čiernym Petrom a ten, komu karta na konci hry zostane, ten je porazený.
 • Klobúčik hop - hra, pri ktorej sa pomocou odrazových mostíkov smerujú klobúčiky do pripraveného herného poľa s dierkami.

Moderné spoločenské hry

Pre deti akéhokoľvek veku je súčasná ponuka spoločenských hier veľmi široká a rôznorodá. Pre najmenšie deti sú na trhu k dispozícii spoločenské hry, ktoré deti učia formou hier napríklad poznávanie farieb, párovanie rovnakých obrázkov pomocou rôznych hier Domina, Puzzle, alebo učenie sa protikladov.

Staršie deti si môžu vybrať z rôznych vekových variantov obľúbených hier Activity, ktoré sa vyrábajú už aj pre najmenšie deti od 1 roka. Obľúbená je aj hra Dostihy a stávky alebo podobné Monopoly či písmenkové Scrabble. Veľmi obľúbené bývajú tiež rôzne Súbory hier, ktoré v sebe obsahujú viac ako jednu hru, napr. dámu, domino, mlyn, človeče nehnevaj sa.

Chlapcov zaujať hry náučné, ktoré pripomínajú rôzne chemické laboratória, napr. Zemiakové hodiny, Detektívne sada, Chemické laboratórium.

Dievčatá si radi postavia Puzzle alebo si zahrajú Dámu alebo Šach.

Cestovné spoločenské hry

Pri cestovaní je dobré deti na chvíľu zabaviť a vhodné sú pre tieto chvíle cestovné spoločenské hry. Tieto hry bývajú v zmenšenej veľkosti oproti svojim originálom a navyše doplnené magnetmi, aby pri otrasoch nedochádzalo k nechcenému presúvaniu po hernom poli. Ako cestovné spoločenské hry sa dajú kúpiť napríklad šach, dáma, človeče nehnevaj sa, kocky a rôzne cestovné verzie Activity, Osadníci z Kataru, Scrabble, Ubongo a iné.

Súvisiace články

Viac o spoločenských hrách pre deti na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Moderní_společenská_hra
 2. http://www.stolni-hry.cz/?c=68/detske-hry
 3. http://www.wikyhracky.cz/spolecenske-hry/
 4. http://www.svet-her.cz/28-detske-hry/
 5. http://www.deskove-hry.eu/hry-pro-deti/
 6. http://www.deskove-hry.eu/hry-pro-zacinajici-hrace/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti so spoločenskými hrami pre deti

Máš skúsenosť so spoločenskými hrami pre deti?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť