Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Básničky a riekanky pre deti

Básničky a riekanky pre deti sú jednou z metód, ako si deti cvičia pamäť, pohyb, atď.

Báseň je literárne dielo vo veršoch väčšinou krátkeho rozsahu a lyrického ladenia. Predstavuje celok esteticky svojbytnej výpovede o svete, zjednotený postojom autora ku skutočnosti a zacielený na spoločenské pôsobenie .

Riekanka je žáner ľudovej slovesnosti. Ide o krátke detské porekadlo založené na jednej strane na rytmickom texte a na potlačení sémantiky ( riekanky poskytujú príjemný rytmický zvuk, často nedávajú žiadny zmysel a obsahujú slová, ktoré nič neznamenajú ). Na druhej strane vychádzajúce zo zámernej hry s významom slov a z toho plynúcej komiky.

Riekanky majú v detskom živote najrôznejšie funkcie :

  • Sprevádzajú hru dospelého s dieťaťom ( napr. " Paci , paci , pacičky " ).
  • Sprevádzajú detské hry ( napr. Zlatá brána, Kolo kolo mlynské ).
  • Slúžia ako podklad činností. Táto funkcia spočíva v tom, že zvuk verša je pre dieťa príťažlivý a umožní mu aj napriek krátkodobej koncentrácii zotrvať potrebnú dobu v činnosti, ktorá je inak fádna a zdĺhavá.
  • Majú aj magickú funkciu, ktorá sa uplatňuje hlavne u zariekadiel a súvisí s detskou vierou v nadprirodzené sily a v čarovnú moc tajomných slov .

Básničky a riekanky pre deti delíme na :

  • O zvieratkách
  • Ukazovacie
  • Pohybové
  • Logopedické

Viac o básničkách a riekankach na modrykonik.sk

Použité zdroje:

  1. http://cs.wikipedia.org
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s básničkami a riekankami pre deti

Máš skúsenosť s básničkami a riekankami pre deti?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
moje123  19. aug 2015

Každý je iný.

Prvého synčeka básničky moc nebrali, kým nenastúpil do škôlky. Mladší ešte len bľabotal, ale opakoval po mne všetko možné a veľmi ho to bavilo. Obľúbená riekanka bola Pláva kačka po jazere. Pri nej strašne roztomilo tancoval :-)
0 ľudí považuje za užitočné
karolinka789  9. aug 2015

Kalamajka

Moje deti mali riekanky veľmi radi už od malička. Starší synček ako prvú spieval Kalamajku - pohmkával si melódiu, aby sme mu ju čítali, prípadne prišiel s knižkou za mnou a už čakal, kedy začnem čítaťa a spievať. Mladší sa pri nich učil rozprávať. Takže určite do života malých detičiek patria.
0 ľudí považuje za užitočné