Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

11. mesiac dieťaťa

11. mesiac dieťaťa je z hľadiska motoriky prevratným obdobím - dieťa sa neuveriteľne zrýchľuje v lození (prípadne v samostatnej chôdzi).

Bezpečnosť dieťaťa

V tomto období je nevyhnutné odstrániť z dosahu dieťaťa všetky nebezpečné predmety, ktorými by si dieťa mohlo ublížiť. Rodičia by mali odložiť veci, ktoré by dieťa mohlo rozbiť či inak zničiť. Treba si overiť, či izbové aj vonkajšie rastliny, ktoré pestujú, nie sú náhodou jedovaté, ďalej, či sa o ne nedá porezať a či sú dosť stabilné, aby na dieťa nespadli.

TIP - rodičia si môžu skúsiť poprezerať celú domácnosť z perspektívy dieťaťa, aby zistili, čo všetko treba z dosahu detí odstrániť.

Okrem zábrany na schodisko, záslepiek do elektrických zásuviek a poistiek proti otváraniu zásuviek je tiež dôležité myslieť na čistiace a upratovacie prostriedky - mali by byť uložené mimo dosahu detí. Pri príprave jedál treba dávať veľký pozor, aby dieťa nechytilo rozpálenú elektrickú rúru alebo variaci sa hrniec na sporáku - na sporák existujú bezpečnostné chrániče.

Druhou možnosťou je dieťa postupne s týmito nebezpečnými vecami oboznamovať - samozrejme, podľa jeho rozumových a motorických schopností. Naučiť ho, že tieto predmety môže preskúmavať iba s rodičmi.

11. mesiac dieťaťa

Dieťa v 11. mesiaci veľmi rado napodobňuje svoje okolie. Varí ako mamina, opravuje ako tatino. Deti dokonca prejavujú záujem o pomoc s domácimi prácami. Rady dávajú veci do práčky, upratujú umývačku alebo utierajú prach. Rodičia by mali deťom túto radosť z pomáhania dopriať aj za cenu, že táto činnosť bude trvať raz tak dlhšie.

Hmotnosť a výška 11-mesačného dieťaťa

Hmotnosť

pohlavie spodná hranica (kg) optimálna hmotnosť (kg) horná hranica (kg)
chlapček 8,0 9,9 11,9
dievčatko 7,3 9,2 11,2

Výška

pohlavie spodná hranica (cm) optimálna výška (cm) horná hranica (cm)
chlapček 69,9 74,9 79,9
dievčatko 67,8 73,1 78,3

Fyzický vývin v 11. mesiaci

Hrubá a jemná motorika:

  • lozenie po štyroch - dieťa lozí veľmi rýchlo a rado sa hrá s rodičmi alebo starými rodičmi na naháňačku. Zvládne vyliezť na zvýšenú plochu, napr. schod, posteľ alebo sedaciu súpravu.
  • sed a stoj - v polohe v stoji vydrží dieťa dlhšiu dobu a zvládne sa držať aj jednou rukou a druhou sa hrať alebo sa kŕmiť.
  • chôdza - dieťa baví obchádzať nábytok a hrať sa s neznámymi vecami, na ktoré dočiahne. Šikovnejšie deti začínajú pomaly chodiť. Chôdza je kolísavá a ruky sú doširoka roztiahnuté.

Zmysly

  • zrak a hmat: dieťa dokáže rozpoznať svoje časti tela a ukazovať na ne (očká, uši, nos, pusa),
  • hmat: dieťa udrží v ruke lyžičku a snaží sa triafať do pusinky a kŕmiť sa.

Sociálny vývin v 11. mesiaci

Dieťa si uvedomuje svoje potreby a priania. Ak nedosiahne svoje alebo mu niekto odporuje, oponuje plačom, hnevom a krikom.

Dieťa chápe, kedy je chválené a kedy je karhané. Ak ho rodičia vyhrešia, musí od nich cítiť a počuť, že aj tak ho majú radi.

Dieťa rozumie jednoduchým úlohám, napr. dones si ponožky, prines mi noviny atď.

Reč

Dieťa hovorí najmä tie slabiky, ktoré sa ľahko vyslovujú a opakuje ich stále dokola. Osvojuje si slovnú zásobu, ktorú zatiaľ len uchovávalo v pamäti. Vie, ako vyzerá hrnček, tanierik, topánky a iné veci, s ktorými sa denne stretáva. Časom sa dieťa rozhovorí a bude vedieť dané veci pomenovať. Na veci začína ukazovať prstom (alebo rukou), pretože zistilo, že keď na ne ukáže, rodičia mu ich podajú. Je to významný moment vo vývine reči, pretože používanie giest je predstupňom k používaniu slov.

Video (CZ): 11. mesiac - Kubík

Výbava vhodná pre dieťa od 11. mesiaca

Dieťa začína pomaly chodiť a osvojovať si prvé kroky. Rodičia by sa mali rozhliadnuť po prvých topánkach7. S prvými krokmi je spojená taktiež rovnováha,, ktorú dieťa môže zdokonaľovať na odrazadle2, poprípade na trojkolke s vodiacou tyčou alebo na hojdačke.

Ak je dieťa narodené na jar či v lete, môže byť pre ne novou hrou stavanie báboviek na pieskovisku.
Viac o výbere vhodného pieskoviska sa dočítate v samostatnom článku Pieskovisko.

Dieťa sa učí piť samostatne z otvoreného hrnčeka, je teda vhodné zaobstarať nerozbitný hrnček alebo hrnček so slamkou.


<< 10. mesiac dieťaťa / 12. mesiac dieťaťa >>3

Viac o 11. mesiaci dieťaťa na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. Markéta Behinová, Klára Kaiserová, odborná redakce MUDr. Petr Karger - Velká kniha o mateřství
  2. http://www.mimina.cz/
  3. Pediatrie pro praxi
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s 11. mesiacom dieťaťa

Máš skúsenosť s 11. mesiacom dieťaťa?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť