Pieskovisko

Pieskovisko je ohraničené miesto, ktoré je vyplnené pieskom a slúži deťom na hranie. Býva súčasťou detských ihrísk, môže byť postavené na záhrade domu, chaty, v panelovom byte alebo na balkóne. Napomáha deťom k predstavivosti, keďže z piesku môžu stavať hrady, mestá a tunely.

Druhy pieskovísk


Pieskovisko
  • Drevené - môžu stáť samostatne, môžu byť súčasťou detských záhradných domčekov a preliezačiek. Pieskovisko je nutné zložiť, lebo býva dodávané v škatuliach. Farba dreva môže mať niekoľko variant, vrátane bezfarebného náteru. Farebné nátery mávajú ekologicky nezávadnú lazúru, ktorá býva kontrolovaná tiež certifikáciou pre detské hračky. Drevené pieskoviska majú rôzne veľkosti a tiež tvary. Súčasťou môžu byť aj lavičky alebo poklopy, ktorými možno pieskovisko chrániť pred výkalmi zvierat a pred nepriaznivým počasím.

  • Plastové - tento typ pieskovísk je doporučovaný na terasy alebo balkóny. Je nutné, aby pieskovisko malo dno, aby sa piesok nerozsypával. Plastové pieskovisko má rôzne veľkosti, tvary a tiež farby. Väčšina z nich býva dodávaná tiež s poklopom, chrániacim pieskovisko pred výkalmi zvierat a pred nepriazňou počasia.

Hračky na pieskovisko


K hrám na pieskovisku slúžia rôzne plastové hračky - kýbliky, lopatky, hrable, bábovky, sitká alebo kanvičky. Chalani majú radi tiež rôzne autá - bagre alebo nákladiaky.

Čistota pieskoviska


Pred pobytom na pieskovisku je dôležité skontrolovať jeho čistotu. Najmä vo verejných pieskoviskách, či sa v nich nenachádza výkal alebo moč zvierat, injekčná striekačka alebo sklo z rozbitých pohárov. Vo väčšine miest dochádza začiatkom jari k hromadnému čisteniu všetkých pieskovísk v meste. Z pieskoviska je odstránený pôvodný piesok, potom je vyčistené a naplnené novým pieskom.

Piesok do pieskoviska


Pri výbere piesku je možné vybrať si zo špeciálneho piesku do detských pieskovísk. Je drahší a býva v ponuke obchodných reťazcoch so zameraním na dom, bývanie a záhradu. Alebo sa pri výbere môže človek zamerať na bežné stavebniny, kde je v ponuke bežný piesok. Ten je o mnoho lacnejší.

Riekanka na pieskovisko


Haja haja hajušky,
varil cigán halušky.
A cigánka celý deň
prikladala na oheň.
Keď ich bola plná misa,
ako smola lepili sa
veľké ani päsť,
nik ich nechcel jesť.

Video: Chlapci na pieskovisku
Súvisiace článkyViac o pieskovisku na modrykonik.skPoužité zdroje


  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/P%C3%ADskovi%C5%A1...
  2. http://www.dobra-piskoviste.cz/piskoviste/
  3. http://www.maxikovy-hracky.cz/katalog/hracky-na...
  4. http://www.konev.cz/diskuse/kde-vzit-pisek-do-p...
  5. http://www.sikovny-cvrcek.cz/rikanky-na-pisek
  6. http://www.riekanky.sk/riekanka.php?ID=21131&k=3
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s pieskoviskom

Máš skúsenosť s pieskoviskom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť