Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

10. mesiac dieťaťa

V 10. mesiaci sa vývin dieťaťa mierne spomalí. Telo sa začína fyzicky a psychicky pripravovať na prvé kroky a samostatnú chôdzu.

Dieťa sa presúva z fázy plazenia do fázy lozenia po štyroch. Niektoré deti sú v plazení také šikovné a rýchle, že nemajú potrebu prechádzať na iný druh pohybu a fázu lozenia úplne preskočia.

Celkovo sa presúvanie detí z miesta na miesto veľmi zrýchľuje. Dôležité je zamedziť im prístup k všetkým nebezpečným miestam, kde by si mohli ublížiť. Elektrické zásuvky je vhodné zakryť záslepkami, ostré rohy nábytku oblepiť chráničmi a schodisko zahradiť zábranou, prípadne naučiť dieťa pomaly a bezpečne schádzať dole. Deti sú veľmi učenlivé a techniku ​​schádzania dolu zo schodov zvládnu pomerne rýchlo.

V 10. mesiaci sa zdokonaľuje sedenie dieťaťa. Zvládne si sadnúť z akejkoľvek pozície, otáča sa zo strany na stranu a udrží rovnováhu aj v sede na stoličke.

Smiech začína byť čím ďalej tým viac počuť. Deti začínajú chápať srandu a zábavu. Svoju radosť prejavujú úsmevom, krikom alebo hlasným hrdelným smiechom.

Hmotnosť a výška 10-mesačného dieťaťa

Hmotnosť

pohlavie spodná hranica (kg) optimálna hmotnosť (kg) horná hranica (kg)
chlapček 7,7 9,5 11,5
dievčatko 7,0 8,9 10,8

Výška

pohlavie spodná hranica (cm) optimálna výška (cm) horná hranica (cm)
chlapček 68,7 73,6 78,6
dievčatko 66,6 71,8 77,0

Fyzický vývin v 10. mesiaci

Hrubá a jemná motorika:

 • Lozenie po štyroch - ak je dieťa unavené po dlhšom lození, dokáže si sadnúť a po oddychu sa zase presunúť na štyri.
 • Sed a stoj - dieťa sa priťahuje k nábytku a snaží sa postaviť na nohy. Vydrží aj stáť a pridržiavať sa nábytku. Tí šikovnejší sa skúšajú pustiť a udržať rovnováhu.
 • Chôdza - šikovné deti sa postavia a chodia okolo nábytku.

Zmysly:

 • Zrak: najobľúbenejšie zábavou je hľadanie hračiek (v tomto veku dieťa musí vidieť, kam ich "ukryjeme"), napr. do zásuvky, pod perinu a podobne.
 • Hmat: od minulého mesiaca sa zdokonalil úchop hračiek medzi palec a ukazovák. Dieťa zvládne udržať hrnček bez viečka a napiť sa z neho.

Sociálny vývin v 10. mesiaci

Dieťa rozumie významu slova "nie", rozhoduje sa však podľa seba, či ho aj poslúchne. Na upútanie pozornosti na seba používa plač, krik, vreskot, pišťanie alebo aj hlasný smiech. Zvládne sa sústrediť na viac než jednu vec.

V reči nastupuje prechod od džavotania k prvým slovám, napr. mama, otec, haf haf. Dieťa je schopné splniť jednoduché povely, napr.: prines hrnček, odnes vreckovku, zavri zásuvku, otvor skriňu, kde je otec.

Obľúbenou činnosťou u detí je napodobňovanie ľudí z okolia.

Deti a hry

 • naháňačka,
 • schovávačka,
 • bububu,
 • pohybové básničky - napr. varila myšička kašičku,
 • skúmanie rôznych skrýš a ich obsahu - je dobré dieťaťu zaobstarať nejaké boxy na hračky1, do ktorých bude "upratovať" a znovu vyťahovať svoje hračky1,
 • strkanie vecí do rôznych otvorov - od sponiek, cez ceruzky až po telefóny (do zásuviek, skríň, krabíc a bohužiaľ aj do odpadkového koša).

Video (CZ): Veronika - 10. mesiac

Výbava pre 10. mesačné dieťa

Ak zažalo dieťa chodiť a obchádzať nábytok, môžu sa maminky rozhliadnuť po detskom chodítku1 (Pozor na tzv. pasívne chodítka, ktoré mnohí lekári neodporúčajú). Tí zdatnejší už začínajú jazdiť na plastovom odrážadle2.


<< 9. mesiac dieťaťa / 11. mesiac dieťaťa >>

Viac o 10. mesiaci dieťaťa na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. Markéta Behinová, Klára Kaiserová, odborná redakce MUDr. Petr Karger - Velká kniha o mateřství
 2. http://www.mimina.cz/
 3. Pediatrie pro praxi
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s 10. mesiacom dieťaťa

Máš skúsenosť s 10. mesiacom dieťaťa?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť