Stolica novorodenca

Snáď žiadny nastávajúci rodič nie je pripravený na všetko, čo ho príchodom dieťaťa do jeho života čaká. Lusknutím prsta sa zmení celý jeho život – staré priority prestávajú byť dôležité a človeku odrazu záleží na úplne iných veciach. Jednou z takýchto „vecí“ je i to, ako často bude dieťatko kakať. Čo by si mala vedieť o stolici novorodenca a aké výstražné signály v plienke sa môžu objaviť? Aj toto je téma, ktorou ako čerstvý rodič budeš chvíľu žiť, preto si poď prečítať všetko dôležité. 🙂

Stolica novorodenca

Stolicu novorodenca ovplyvňuje i to, či je bábätko dojčené alebo kŕmené umelým mliekom.

Stolica novorodenca

  • Nech ťa neprekvapí, že už v pôrodnici bude na prvú nálož v plienke striehnuť takpovediac celý personál. Prvej stolici novorodeniatka sa hovorí aj mekónium alebo smolka. Ide o natrávenú zmes plodovej vody a zložiek, ktoré plodová voda obsahuje. Vyznačuje sa tým, že je bez zápachu a má čudnú čiernu farbu s prímesou dozelena.
  • Bábätko môže prvú smolku vylúčiť už jeden deň po narodení do približne 4. dňa od narodenia. Sestričky vylúčenie mekónia zapíšu aj do zdravotnej dokumentácie bábätka – ide totiž o jeden z prvých signálov, že jeho organizmus funguje správne.
  • Akonáhle začne dieťatko prijímať stravu, postupne sa menia i farba a konzistencia jeho stolice, pričom forma jeho stravy môže tieto skutočnosti trochu ovplyvniť. Ak je dieťatko dojčené, stolica má horčicovo žltý nádych a konzistenciu praženice. V prípade, že je kŕmené umelým mliekom, môže sa stať, že stolica bude mať jemne zelenkavý odtieň. Svoju úlohu tu zohráva konkrétna značka umelého mlieka.
  • Stolica zdravého novorodenca nemá mať výrazný zápach. Popravde by nemala zapáchať vôbec a po rozbalení plienky by si mala cítiť maximálne jemne kyslastý závan. Zápach stolice sa vyskytne až vtedy, ak dieťatko začne v neskorších mesiacoch prijímať prvé príkrmy.


Ako často by malo bábätko kakať?

  • Frekvencia kakania u novorodencov je veľmi individuálna a takisto ju dokáže ovplyvniť, či je bábätko kŕmené materským alebo umelým mliekom. Pri dojčených deťoch môže, no i nemusí byť vylučovanie stolice nepravidelné a menej časté. Niektoré dojčené deti môžu kakať i niekoľkokrát za deň, no iné zasa nemusia mať stolicu aj niekoľko dní.
  • Ak ide o bábätko kŕmené umelým mliekom, ktoré netrpí tráviacimi problémami, stolica býva omnoho pravidelnejšia a niekoľkodňové pauzy sa zväčša nevyskytujú. Rovnako sa však môže stať i to, že konkrétna značka umelého mlieka črevnému traktu bábätka „nesadne“ a objaví sa zápcha. V ambulancii pediatra sa môžeš stretnúť i s názorom, že po prvom mesiaci, či už je dieťatko dojčené alebo prijíma umelé mlieko, sa pravidelnosť vylučovania stolice stabilizuje a bude sa dostavovať v intervaloch každých dvoch až troch dní.
  • Ako teda zistíš, že je vylučovanie stolice u tvojho bábätka v poriadku? Okrem špinavej plienky by sa mala striehnuť aj na iné príznaky. V prípade, že bábätko nekaká aj niekoľko dní, no nepozoruješ u neho bolesť bruška, zvýšenú teplotu či nadmernú plynatosť, nemusíš sa ničoho obávať. Len čo by sa tieto symptómy objavili, môže ísť o príznak, že vás začína trápiť napríklad dojčenská kolika.
  • Kolika u novorodenca vzniká dôsledkom nezrelosti jeho črevného traktu. Dalo by sa povedať, že baktérie v črevách ešte nestíhajú robiť všetku prácu, a tak sa v tráviacej sústave nahromadí nadmerné množstvo plynov. To samo osebe spôsobuje bolesť bruška, bábätko aj niekoľko hodín plače, nedá sa utíšiť a v ľahu si priťahuje nôžky k brušku. Kolika je dlhodobejší problém, môže ovplyvňovať aj vylučovanie stolice, no nejde o ochorenie ako také. Zvyčajne sama odznie do troch mesiacov veku dieťatka.

Dojčenská kolika

Dojčenská kolika (tzv. trojmesačná kolika, v miernejšej verzii tiež ľudovo povedané prdíky) je zvyčajne charakterizovaná ako stav vysokej dráždivosti s náhlym začiatkom i koncom, prejavujúci sa ťažko utíšiteľným plačom, krikom, krútením, kopaním a priťahovaním nožičiek k brušku, napätým bruškom, zatínaním pästičiek , sčervenaním tváre, často tiež dochádza k odchodu plynov a stolice.
Najčastejšie sa používa Wesselova definícia, podľa ktorej je za dojčenskej koliky považovaný krik, ktorý trvá dlhšie ako 3h denne a objavuje sa minimálne 3 dni v týždni. Záchvaty kriku sa zvyčajne objavujú neskoro popoludní a večer.


Výstražné signály v plienke

Na aké príznaky by si mala dávať pozor a v prípade, že sa vyskytnú, návštevu pediatra by si nemala odkladať? Aj to je otázka, ktorú si novopečení rodičia zvyknú klásť. Nižšie sme spísali najčastejšie varovné signály, že trávenie bábätka nefunguje správne a môže ísť o vážnejší problém.

  • Náhla zmena stolice – ak bábätko doteraz vylučovalo stolicu o konzistencii praženice a náhle nastala zmena, mala by si spozornieť. Môže ísť o signál, že v jeho telíčku prebieha infekcia – napríklad zápal žalúdka alebo čreva. Všímať by si si mala predovšetkým tieto javy:
    • bublinkovanie stolice,
    • riedka stolica, ktorá sa vpíja do plienky,
    • zápach stolice.
  • Krv v stolici bábätka – akonáhle by si v stolici dieťaťa našla krv, netreba čakať s návštevou pediatrickej ambulancie. Lekár sa ťa bude pýtať, o akú krv presne išlo – ak je sýto červená, hovorí sa jej aj „čerstvá krv“ a vznikla dôsledkom nadmerného tlačenia pri zápche, kolike alebo hnačke, čo samo osebe nepredstavuje závažný problém. V prípade, že by krv bola tmavá až čierna, ide o natrávenú krv, ktorá sa do stolice dostala z horných sfér tráviaceho traktu. To sa identifikuje ako signál, že v tejto časti organizmu bábätka došlo z rôznych príčin ku krvácaniu a ide o omnoho vážnejší problém, ktorý mal okamžite riešiť lekár.
  • Hlien v stolici novorodenca – hlien v stolici bez prímesy krvi môže byť často dôsledkom nádchy. Dieťatko prehĺta hlieny, ktoré sa vytvárajú v jeho dýchacom trakte a po natrávení sa môžu objaviť i v plienke. Vtedy ide o neškodný príznak, ktorý zmizne, akonáhle sa bábätko nádchy zbaví. Iné je to však v prípade, ak novorodenec netrpí žiadnym respiračným ochorením, a predsa sa hlien v jeho stolici objavuje. Vtedy môže ísť o intoleranciu na laktózu, alergiu na bielkovinu kravského mlieka či dokonca prítomnosť niektorých vírusov alebo kvasiniek. Ak by si hlien v plienke nachádzala niekoľkokrát po sebe, určite to spomeň pediatrovi, ktorý odporučí ďalší postup.

Video: Ktoré zdravotné problémy sú u novorodencov bežné a ktoré treba riešiť?

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Martin Matejka

Čo všetko vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Prebaľovanie

Prebaľovanie je spolu s kŕmením jedna z najčastejších rodičovských aktivít minimálne počas prvých niekoľkých mesiacov od narodenia ich bábätka.

Gastroezofageálny reflux

Gastroezofageálny reflux (tiež GER, gastroezofágový reflux, gastoezofagálny reflux) je návrat nestrávenej stravy a žalúdočných štiav zo žalúdka, príp. z dvanástnika do pažeráka. Bežne sa GER vyskytuje u dojčiat, ktorý však vymizne do 12. - 18.mesiaca života dieťaťa.

Zdravotné problémy novorodenca

Po príchode z pôrodnice domov si postavená pred neľahkú úlohu – zrazu sa musíš postarať o malého človiečika, ktorý s tebou nedokáže otvorene komunikovať, a tvojou úlohou je doslova udržať ho nažive. Predovšetkým, ak ide o tvoje prvé bábätko, môže ťa táto zodpovednosť nemálo vystrašiť. Na aké symptómy u dieťatka striehnuť, ako si poradiť s banálnymi komplikáciami a kedy vyhľadať lekára? Poď sa spolu s nami pozrieť, ako spoznáš, že dieťatko trpí kolikou, či aké kožné problémy sa na jeho telíčku môžu objaviť.


Viac o starostlivosti o novorodenca na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné – pokojne aj približný termín pôrodu. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti so stolicou novorodenca

Máš skúsenosť so stolicou novorodenca?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke