Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Strihanie nechtov novorodencom

Názory na strihanie nechtov novorodencom sa líšia. Niekto tvrdí, že by sa nemali strihať týždeň až dva po pôrode32. Iní odporúčajú strihať, ak sú nechtíky naozaj dlhé a hrozí poškriabanie. To môže byť vstupnou bránou pre infekciu.

Hoci sa novorodencom1 nechtíky samy odlupujú, je potrebné sledovať, či na prstíku neostal ostrý hrot nechtíka. Tým by sa mohlo bábätko poškriabať. Zamedziť poškriabaniu možno tiež nasadením rukavičiek.

Približne po šestonedelí by sa malo strihanie nechtíkov vykonávať pravidelne podľa potreby, a to aj na nožičkách bábätka.

Spôsoby úpravy nechtov novorodenca

Novorodeniatka sa môžu narodiť so skutočne dlhými nechtami. Tie je potrebné nejakým spôsobom skrátiť. Existuje niekoľko spôsobov, ako šetrne prerastené nechtíky upraviť:

  • Nožnicami s guľatou (zaoblenou) špičkou alebo klieštikmi na nechty - strihanie nožnicami (klieštikmi) je spravidla najrýchlejší spôsob ako nechtíky skrátiť. Je tu riziko nechceného postrihnutia bábätka.
  • Brúsnym (skleneným) pilníčkom - úprava nechtíkov pilníkom je síce pomalšia, ale ďaleko bezpečnejšia. Je nutné dať pozor, aby sme bábätko pilníkom nepoškriabali.
  • Zubami matky (ohrýzaním) - hryzenie nechtíkov je sporné. Môže sa z neho stať hra. Neskôr existuje riziko, že si tento spôsob vezme dieťatko za svoj ​​a v hryzení nechtíkov bude pokračovať samo. Je to nehygienické.

Spôsob úpravy nechtíkov závisí na každej mamičke. Najdôležitejšie je predovšetkým to, aby strihanie nechtíkov čo najmenej zaťažovalo bábätko i mamičku.

Video : Ako správne ostrihať bábätkám nechty

Niekoľko tipov ako na to

Starostlivosť o nechty sa väčšine deťom nepáči. Je potrebné nájsť vhodný spôsob, aby strihanie alebo pilníkovanie prebiehalo v čo najväčšej pohode.

Čo je potrebné mať pripravené

  • nožničky so zaoblenou špičkou alebo špeciálne dojčenské klieštiky na nechty,
  • jemný brúsny alebo sklenený pilník,
  • tampón na dezinfekciu (pre prípad poranenia).

V spánku
Vo chvíli, keď bábätko tvrdo zaspí1, nastáva najvhodnejší čas pre úpravu nechtíkov. Vo fáze tvrdého spánku bábätka nevnímajú akékoľvek pohyby. Sú pokojné, a preto môže strihanie prebehnúť v rýchlosti a bez prípadného plaču. Je potrebné si dopredu všetko pripraviť.

Po kúpaní
Po kúpaní sú bábätka uvoľnené a príjemne unavené. Nechtíky sú pružnejšie a lepšie sa strihajú.

Odvedenie pozornosti bábätka
Pomôcť môže aj odvedenie pozornosti. Napr. zamestnaním jednej ručičky obľúbenou hračkou, alebo za pomoci staršieho súrodenca či otecka.

Akým spôsobom nechtíky zastrihávať

Nechtíky dieťatka zastrihujeme tak, aby necht zakrýval konček prstíku. Nikdy nie menej. Nechtíky na rukách zastrihujeme do oblúčika, na nožičkách rovno.

Nechtíkom na nožičkách je potrebné venovať tiež dôkladnú starostlivosť. Rastú pomalšie ako nechty na rukách. Nechtíky na nožičkách striháme (pilníkujeme) najlepšie rovno, aby sme zabránili poraneniu v okolí nechtu. Strihaním na rovno tiež zabránime jeho prípadnému zarastaniu.

Strihanie nechtíkov by malo prebiehať čo najrýchlejšie, avšak s ohľadom na bezpečnosť. V prípade nechceného postrihnutia, či iného poranenia je potrebné postihnuté miesto okamžite ošetriť tampónom a jemnú dezinfekciou.

Ak sa mamička na strihanie nechtíkov zatiaľ necíti pripravená, je možné tento úkon ponechať niekomu inému otecko, babička).

Viac o strihaní nechtov novorodenca na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20140714135637/http://www.oblazek.cz/vek/miminko/clanky/pece-o-nehtik...
  2. http://www.jaknamiminka.cz/strihani-nehtu-miminku-kojenci-a45.html
  3. http://zena.centrum.cz/deti/tehotenstvi-a-miminko/clanek.phtml?id=777302
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti so strihaním nechtov novorodencom

Máš skúsenosť so strihaním nechtov novorodencom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť