Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Starostlivosť o novorodenca

Starostlivosť o novorodenca si vyžaduje zo strany rodičov dávku trpezlivosti a hlavne dostatok času. Hlavne mamičku čakajú nové veci, ako je dojčenie11, prebaľovanie, kúpanie, manipulácia s bábätkom, uspávanie a iné príjemné veci. Počas šestonedelia si mamička s bábätkom vytvorí svoj ​​denný rytmus a harmonogram, kedy sa naučí svojmu dieťaťu rozumieť a spĺňať jeho priania a potreby.

Starostlivosť o kožu

Novorodenecká pokožka je veľmi jemná a citlivá na zmeny teploty. Vďaka nedostatočnému vývinu mazových žliaz sa môžu na detskej pokožke objavovať šupinky spôsobené suchou kožou. Je dobré pokožku premazávať kvalitnou detskou kozmetikou a dodržiavať isté pravidlá nielen pri kúpaní, ale aj pri prebaľovaní a dojčení dieťaťa.

Kúpanie novorodenca

Počas kúpania bábätka vo vaničke alebo v kúpacom vedierku, by mala mamička na dieťatko hovoriť, popisovať mu, čo práve robí, spievať pesničky alebo recitovať básničky2. Dôležitá je tiež motivácia dieťaťa počas kúpeľa, čím si dieťa na vodu zvyká a vytvára si tak základné hygienické návyky.
Kúpanie novorodenca

Mydlový kúpeľ by malo dieťa absolvovať maximálne jedenkrát až dvakrát týždenne. Ak nie je náchylné k alergii, je možné sa každý deň umyť čistou vodou bez akýchkoľvek kozmetických prípravkov. Pri kúpeli by mala byť teplota v miestnosti okolo 22 ° C až 24 ° C. Teplota vody by mala mať približne 37 ° C. Dĺžka kúpeľa by mala byť u najmenších detí krátka. Malé množstvo vody vo vaničke alebo vo vedierku rýchlo chladne, bábätku by mohla byť zima a kúpeľ by mu mohol byť nepríjemný.

Vanička by mala byť v prvých týždňoch po pôrode vo výške, ktorá je príjemná mamičke, aby sa k bábätku nemusela príliš skláňať a dobre sa jej s dieťaťom manipulovalo. Kúpanie by malo byť pravidelným rituálom s pravidelnou dobou a podobným dodržiavaním postupov pri kúpaní. Kúpanie je dobré zahrnúť do denného režimu okolo 17. a 19. hodiny, kedy dieťa po kúpeli dobre spí.

Manipulácia s dieťaťom počas kúpeľa

Vyzlečené dieťa si mamička položí hlavičkou na ohyb zápästia svojej ľavej ruky a prstami uchopí ľavú ruku bábätka na čo najvyššom mieste blízko k telu. Pravou rukou mamička podloží dieťaťu zadoček a prenesie ho nad vaňu, kde ho ponára od nožičiek po hrudník. Ak bábätko rozhadzuje rukami, tak sa bojí priestoru. Je dobré dať dieťaťu na hrudník žinku, ktorú si bude držať. Mamička umýva bábätko žinkou alebo rukou. Veľkú pozornosť by mala dať na záhyby v podpazuší a v kolenných ohyboch.

Po kúpeli je dobré detskú pokožku premazať olejom alebo telovým krémom. Tvár a ruky dieťaťa je možné mazať aj viackrát za deň. Ak sa dieťa narodilo v zimných mesiacoch, mal by byť krém bez prídavku vody, aby sa dieťaťu netvorili na tvári omrzliny. Ak sa dieťa narodilo v letných mesiacoch, mal by mať krém dostatočný ochranný faktor, aby nedošlo ku spáleninám dieťaťa (spáliť sa môže pokožka aj v tieni, nielen na priamom slnku).

Video: Manipulácia s bábätkom

Prebaľovanie bábätka

Pri výbere plienok si môže mamička vybrať z plienok:

Počas prebaľovania by mala mať mamička čisté ruky. Pri zalepovaní jednorázovej plienky sa môže dostať mastička na lepiacu pásku a tá potom neplní svoju funkciu. Je dobré vyskúšať viac značiek a zostať pri tých, ktoré budú bábätku vyhovovať, nebudú pretekať a dieťa na ne nebude alergické1.

Plienka môže dieťa trieť a spôsobovať mu bolestivé podráždenie pokožky, ktoré sa vyznačuje začervenaným miestom. Je dobré používať vhodnú kozmetiku a plienky pre dieťa, aby sa tomuto podráždenie predchádzalo.

Postup pri prebaľovaní:

 1. Vlhčenými obrúskami sa dôkladne očistia kožné záhyby dieťaťa vrátane genitálií (dievčatká sa utierajú spredu dozadu). Ak je bábätko špinavé viac, je lepšie ho umyť pod tečúcou vodou.
 2. Aby sa predišlo zapareninám, očistí sa miesta ešte suchou špongiou alebo uterákom.
 3. Plienka sa pripraví rozložená na podložku alebo na prebaľovací pult.
 4. Dieťa sa zdvihne za členky, alebo sa otočí mierne do boku a plienka sa pod dieťa vsunie. Horný okraj plienky by mal dosahovať do výšky pása dieťaťa.
 5. Potom sa predná časť plienky položí na detské bruško. Pozor na penis u chlapcov. Mal by smerovať dole, aby nedochádzalo k cikaniu smerom nahor. Plienka by nemala byť po zalepení tesná a nemala by dieťa škrtiť.

Masáž bábätka

Deti, ktoré sú pravidelne masírované sú pokojnejšie, vyrovnanejšie, majú lepší a kvalitnejší spánok. Masáž, ktorá je realizovaná čo najskôr po narodení napomáha k odstráneniu popôrodnej traumy dieťaťa. Ďalej sa zlepšuje prípadná dyslexia či akýkoľvek prejav mozgovej dysfunkcie. Masáž môže zlepšiť aj zdravotný stav detí, ktoré majú predpoklady k vzniku astmy alebo ekzémov26.

Pred masážou by mala mamička navštíviť kurz, ktorý ju naučí správnu techniku ​​masážou dieťaťa. Masáž novorodenca by mala trvať maximálne 10 minút a mala by byť prispôsobená stavu a pohode dieťaťa. Masáž by mala byť dieťaťu vykonávaná, keď nie je hladné, alebo tesne po jedle, alebo keď je ospalé alebo nepokojné. Pri masáži sedí mamička na zemi (najlepšie na vankúši) a nahé bábätko leží v jej lone. Masáž je vykonávaná od hlavy k päte. Začína sa pri hlavičke cez tvár, krk, ramená, ruky, hruď, brucho, nohy až k chodidlám. Potom mamička pretočí dieťa na bruško a masíruje ho od hlavy, cez krk, chrbát, zadok, nohy až k chodidlám. V priebehu masáže by mala mamička sledovať svoje dieťa, či je mu masáž príjemná. Ukončenie masáže je vykonávané dlhým hladením od hlavy až k pätám dieťaťa.

Dieťa by nemalo byť masírované v prípade, že:

Video: Masáž bábätka

Dojčenie novorodenca

Dojčenie patrí medzi najprirodzenejšiu vec na svete. Aj keď sa dojčenie môže zdať ako jednoduchá činnosť, môže sa vyskytnúť rad vecí, ktoré môžu mamičku zaskočiť. Napr. zlá technika dojčenia, nedostatok mlieka, bolesť bradaviek alebo bábätko, ktoré sa nechce k ​​prsníku prisať.

Prvé prisatie dieťaťa

 1. Mamička sa bradavkou dotkne pusinky dieťaťa, čím sa vyvolá hľadací reflex.
 2. Keď dieťa otvorí doširoka pusu, vloží sa do nej bradavka vrátane prsného dvorca a dieťa sa k prsníku pritlačí. Bradavka v detskej pusinke vyvolá sací reflex. Jazyk dieťaťa tlačí na prsné tkanivo proti podnebiu detskej pusinky a týmto sa spustí materské mlieko.
 3. Detská brada a tvár sa musia dotýkať prsníka. Medzi nosom a matkiným prsníkom musí byť voľný priestor na jeden prst.
 4. Keď je bábätko dobre prisaté a saje materské mlieko, pohybujú sa mu spánky a ušnice. Možno počuť aj prehĺtanie mlieka.

Viac v samostatnom článku Ako dojčiť.

Viac o starostlivosti o novorodenca na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. Markéta Behinová, Klára Kaiserová, odborná redakce MUDr. Petr Karger - Velká kniha o mateřství
 2. http://zena.centrum.cz/deti/tehotenstvi-a-miminko/clanek.phtml?id=772383
 3. http://www.cpzp.cz/clanek/2856-0-Koupani-miminka.html
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti so starostlivosťou o novorodenca

Máš skúsenosť so starostlivosťou o novorodenca?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
nikam  9. feb 2017

Pri kúpaní zaspal

My sme synčeka vkladali do vaničky zabaleného v látkovej plienke. Tak, aby ju okolo seba cítil, vytvára to pre bábätko pocit bezpečia. Potom pooplachovali v čistej vode a jemne vybrali znova na bavlnenú plienku. Zabalili, pritúlili. Par krát pri kúpaní aj zaspal :slight_smile:
5 poďakovaní
barumila  8. feb 2017

Kúpanie u nás :)

Kúpali sme až na tretí deň, chcela som bábätku ponechať ochrannú vrstvu neporušenú čo najdlhšie - k tomu uvádzam, že v pôrodnici nebola kúpaná, odišla som na druhý deň po pôrode, rodila som v zahraničí. Prvé kúpanie bola klasika, na naliehanie svokry, vo vaničke a s veľkým vreskom malej, ktorá hádzala ručičkami, akoby si chcela život zachrániť. Po tomto som skonštatovala, že takýto stres dieťaťu nemienim robiť.

Našťastie kamarátka poradila osobnú skúsenosť typu - kúpať najprv vo vedierku. U nás to zabralo na sto percent. Vedierko sme síce nekupovali, ale použili sme takú menšiu plastovú krabicu, prišlo mi, že je jedno, či je obvod okrúhly alebo hranatý. Kamarát nám ukázal ako dieťa držať (pán doktor s dvoma synmi, ktoré tiež odvedierkovali). Malá hneď pri druhom kúpaní bola kľudná ako angličan, síce pozerala prekvapene, ale vôbec nemala strach, stres ani nijaký hysák.

Vedierkovali sme, kým sa tam vmestila, potom sme prešli na vaničku, ale už bez akýchkoľvek strachov. Asi aj preto, že už tá vanička nebola pre ňu taká "obrovská".
No a jasné, teplota vody aspoň 37 a príjemne teplúčko v miestnosti. Ja som malú vždy rýchlo osušila a preložila do ďalšej suchej osušky, na ktorej ležkala, čiastočne zakrytá kým som ju natrela alebo obliekla.
0 poďakovaní