Alergia na bodnutie hmyzom

Alergia na bodnutie hmyzom - pri uhryznutí hmyzom môže vzniknúť veľký svrbiaci opuch. Vzniká ako dôsledok reakcie precitlivenosti na sliny vypúšťané hmyzom. Hmyz, ktorý môže vyvolať život ohrozujúcu reakciu nehryzie, ale vstrekuje jed pri bodnutí.
Alergia na bodnutie hmyzom

Včely a čmeliaky uštipnú v prípade ohrozenia, alebo keď cítia nebezpečenstvo. Včelie žihadlo sa nedá po prepichnutí kože vytiahnuť. Včela príde o žihadlo s jedovatým vačkom i o kus zadočku a zažívacieho traktu. Hneď potom zomrie.

Osy a sršne sú veľmi agresívne. Majú hladké žihadlo, ktoré sa dá po bodnutí ľahko vytiahnuť.

Príznaky

  • Ľahká nealergická reakcia - ak vás poštípe včeľa či osa, na mieste vám vznikne malý pupienok, ktorý svrbí. Ide len o miestnu reakciu na hmyzí jed
  • Lokálna alergická reakcia - vzniká bolestivý červený opuch, ktorý sa môže šíriť a trvať aj niekoľko dní
  • Systémová reakcia - ide o najnebezpečnejšiu reakciu. Prejavy - strata vedomia, anafylaktický šok, žihľavka, opuchy, zvracanie, hnačka, nádcha, dusenie.

Dôležitá je farba hmyzu a prítomnosť či neptrítomnosť žihadla v mieste uštipnutia. Včelie žihadlo často zostane v rane, zatiaľ čo osie obvykle nie. .

Liečba

Pacient s alergickou1 reakciou musí byť vyšetrený alergológom. Protilátky proti jedu je možné preukázať v krvi.

Prvá pomoc po bodnutí hmyzom

U zdravého človeka bez výskytu alergickej1 reakcie stačí priloženie ľadového obkladu na miesto postihnuté pichnutím. Ak sa jedná o bodnutie včelou je nutné čo najrýchlejšie vybrať z rany žihadlo. Žihadlo je možné vybrať pinzetou, alebo ho vyškrabnúť nechtom. Pozor na to, aby nedošlo k stlačeniu jedovatého vačku.
Alergia po bodnutí hmyzom

Nebezpečenstvo opuchu a zablokovanie horných ciest dýchacích vzniká pri bodnutí v oblasti krku, dutiny ústnej, jazyka alebo pažeráka. Je nutné v sede postihnuté miesto chladiť a na krk priložiť ľadový obklad. Je nutné užitie antihistaminikum a vyhľadať lekársku pomoc.

Sieťky na oknách, žiadne výlety s pohostením v prírode, neopaľovanie sa, nepoužívanie voňaviek a výrazného farebného oblečenie - predstavuje prevenciu proti bodnutiu.

Súvisiace články

Viac o alergii na bodnutie hmyzom na modrykonik.sk:

Použité zdroje

  1. http://www.prealergikov.sk/texty/alergia-na-hmyz.html
  2. http://www.imuno-alergo.sk/alergeny/alergia-na-hmyz-bodnutie-hmyzom/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s alergiou na bodnutie hmyzom

Máš skúsenosť s alergiou na bodnutie hmyzom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť