Hnačka

Hnačky sú druhým najčastejším ochorením detského veku. Hneď po infekciách dýchacích ciest. Najviac ohrozené sú deti vo veku od 0 – 3 rokov. Priemerne sa popasujú s týmto problémom jedenkrát do roka. Iste ste to teda už s vašim drobcom zažili. Buďte pripravená aj nabudúce. Prečítajte si, ako postupovať, čo je najdôležitejšie a kedy volať pohotovosť.

HnačkaHnačka je prejavom poruchy trávenia. Spoznáte ju podľa častého vyprázdňovania, zopakuje sa minimálne trikrát počas dňa. Telo sa takto zbavuje škodlivých látok a baktérií, ktoré napadli črevá. Tie sa dostanú do organizmu chybou v stravovaní, alebo infekciou, či kontaminovanou vodou. Stolica dieťatka je vtedy riedka, až vodnatá. Môže sa v nej nachádzať prímes hlienu, alebo krvi, no nie je to pravidlom. Sprevádza ju bolesť brucha a kŕče. Zbavíte sa jej do dvoch dní.

V niektorých prípadoch to nemá taký hladký priebeh. Horšie ju znášajú dojčatá, ktoré sú viac ako staršie deti, ohrozené stratou tekutín. Za normálnych okolností sa totiž z čreva stráca stolicou asi 1% vody. Pri hnačke je to viac ako 80%! Na pozore by ste sa mali mať aj vtedy, ak má dieťa teplotu2. Alebo, ak sa hnačky neviete zbaviť ani po dvoch týždňoch. Môže byť prejavom vážnejšieho ochorenia tráviaceho traktu.

Podľa týchto príznakov rozpoznáte hnačku:

Hnačka je obrana organizmu

Črevá sa podráždia z rôznych príčin. Môžu to byť vírusy, najčastejšie rotavírusy, ktoré na črevo zaútočia. Časté sú aj bakteriálne infekcie, spôsobené Salmonellou 2 (najmä v lete), alebo Campylobacter jejuni18, či E.coli. Za hnačku môžu byť zodpovedné i parazity Entamoeba histolytica, Giardia lamblia, Cryptosporidiumn a Cyclospora.

Ale aj:
Alergia na potraviny ako príčina hnačky

 • Alergia na potraviny: niektoré zložky potravín (najmä laktóza 1 a mliečny cukor) spôsobia neznášanlivosť. Alergická reakcia sa prejaví v podobe hnačiek. Potvrďte si túto diagnózu u odborného lekára.
 • Autoimunitné ochorenie: ochorenia, pri ktorých je imunitný systém nadmerne aktívny a napadne hrubé, alebo tenké črevo. Zapríčiní zápal a hnačky, ktoré trvajú viac ako dva týždne. Vtedy môže ísť o príznak Crohnovej choroby 11 (zápal steny tráviaceho traktu), alebo ulceróznej kolitídy (zápalové ochorenie hrubého čreva). V tomto prípade sa tiež obráťte na lekára. Vylúčenie, či potvrdenie ochorenia je v rukách odborníkov.
 • Nežiadúci účinok niektorých liekov, najčastejšie antibiotík4. Ak dieťa užíva antibiotiká, je možné, že zvýšené množstvo baktérií podráždi črevá a vyvolá hnačku. Pri liečbe antibiotikami preto podajte vždy probiotiká3.
 • Náhodné požitie liekov alebo chemikálií. Dbajte na bezpečné uloženie práškov na pranie a čistiacich prostriedkov, v neposlednom rade i liekov.

Čo sa v tele deje?

Takto infikované črevá posúvajú zrýchlene stravu. Dochádza tým k neúplnému tráveniu potravy. Živiny sa nevstrebú, ale odchádzajú z tela von. Spolu so stolicou opustí organizmus aj nahromadená voda. Preto pri hnačkách hrozí dehydratácia (odvodnenie) a strata minerálov. Dieťa je malátne, zoslabnuté. Toto je stav, kedy sa ochorenie môže skomplikovať. Detské telíčko sa rýchlo a náhle odvodní. Počas hnačiek vždy podávajte tekutiny, v malých množstvách (po lyžičkách). Platí to najmä pre dojčatá. Najvhodnejší je rehydratačný roztok.
Hnačka

Ako na to, keď dojčíte

U plne dojčených bábätiek môže mať stolica počas dňa rôznu frekvenciu. Najmä v prvých šiestich týždňoch života je aj fyziologická (normálna) stolica naozaj častá. Ide o očisťovanie telíčka po pôrode a adaptáciu na materské mlieko. Hnačku teda rozpoznáte, nie podľa frekvencie stolice, ale skôr podľa jej hustoty a farby. Býva vodnatá, zelenohnedá, dosť zapáchajúca a s prímesou hlienov.

Dojčenie neprerušujte, naopak, dieťa si prikladajte čo najčastejšie. V priebehu hodiny môžete tri – štyrikrát. Dojčite11 čo najdlhšie, viac ako 15 minút, ak bábätko vydrží. Materské mliekoobsahuje cenné protilátky, jeho zloženie je “naprogramované” pre aktuálne potreby dieťaťa.

Môže sa stať, že dojča je vysilené a nevládze dlho sať z prsníka. Medzi dojčením podávajte rehydratačný roztok. Takto zabezpečíte dostatočný prísun tekutín, dôležitých minerálov a cukru. Roztoky obsahujú glukózu (cukor), elektrolyty a bikarbonáty.
Novorodenec1 má prijať 120 až 180 ml tekutín na jeden kilogram telesnej hmotnosti za 24 hodín. Toto množstvo je súčtom prijatého materského mlieka, aj rehydratačného roztoku. Dbajte na jeho približné dodržanie.

Kedy mlieko nepodávať

Ak nedojčíte a dieťa nemá viac ako 4 mesiace, umelé mlieko vynechajte. Zavádzajte ho postupne, až keď sa bude stav zlepšovať. Poraďte sa s pediatrom, ktorý druh budete medzitým podávať. Najčastejšie odporučia umelé mlieka so zníženým obsahom laktózy. V žiadnom prípade nedávajte takýmto malým bábätkám ryžový, ani mrkvový odvar. Kvôli nadmernému obsahu dusičnanov, záťaži na tráviaci trakt a zvýšenému riziku vzniku alergií.
Bez ohľadu na dojčenie podávajte tiež:

 • Probiotiká
 • Prebiotiká

U starších jednoduchšie

U detí, ktoré sú už prikrmované nemliečnymi príkrmami 1 (zvyčajne po 4. – 6. mesiaci života) identifikujete hnačkové ochorenie jednoznačnejšie. Ich bežná stolica už totiž nie je taká častá aj jej objem je väčší (maximálne však 150 – 200 g denne). Týmto deťom môžete podať ryžový, alebo mrkvový odvar na zahustenie stolice. Mlieko vylúčte. Aj tu nezabudnite na možnú dehydratáciu. Podávajte rehydratačné roztoky po lyžičkách.
Hnačka u prikrmovaných detí

U detí starších ako dva roky, vylúčte mlieko a mliečne výrobky po dobu, kedy hnačka trvá. Dávajte ryžový, alebo mrkvový odvar. Tekutiny dopĺňajte v podobe rehydratačných roztokov, slabého čierneho čaju, alebo aj neperlivej minerálky. Ponúkajte každých 30 minút, po lyžičkách. Tuhú stravu však nevynechajte. Dbajte na diétu: začnite suchým slaným bielym pečivom, pokračujte varenou ryžou, či mrkvou.

Postupne pridajte aj:

 • varenú ryžu, krehké ryžové chlebíky, varené zemiaky, varenú mrkvu
 •  jemne nastrúhané jablká, banány
 • neskôr vývar z bieleho (kuracie, morčacie) mäsa a cestoviny
 • z mliečnych výrobkov najprv skúste podať probiotický jogurt (so živou mliečnou kultúrou). Ak to dieťa toleruje, môžete podávať aj kakao, tvaroh, puding.

Prevádzanie dieťaťa na obvyklú stravu robte pomaly. Po ústupe hnačky dodržujte diétnu stravu ešte deň a prejdite na normálnu stravu.

Príprava mrkvového a ryžového odvaru

Ryžový odvar: 25g umytej ryže uvarte v 1 litri vody. Po vychladnutí rozmixujte a doplňte prevarenou vodou do objemu 0,5 l. Podávajte po lyžičkách.

Mrkvový odvar: ½ kg umytej, očistenej a pokrájanej mrkvy varte v 1 litri vody. Vodu osoľte štipkou soli. Počas varenia dolievajte vodu do výšky hladiny, aká bola na začiatku. Po uvarení mrkvi do mäkka a vychladnutí, ju rozmixujte s vodou, v ktorej sa varila.

Kedy zavolať pohotovosť

 • Ak je dieťa unavené, zoslabnuté, upadá do letargie (krátke, ale hlboké spánky)
 • Ak prestane močiť (nemočí dlhšie ako 6 hodín)
 •  Ak ma suchý jazyk, pery
 •  Ak nemá sliny a pri plači slzy
 • Ak neprijíma tekutiny viac ako 3 hodiny
 • Ak má studené, vlhké končatiny a zároveň zrýchlený pulz (srdiečko rýchlo bije)
 • Ak sú prítomné vysoké teploty (nad 39)
 • Ak bolesti brucha pretrvávajú viac ako 4 hodiny
 • Ak má dieťa krv v stolici, alebo čiernu farbu stolice
 • Ak má dieťa menej ako rok a badáte známky dehydratácie

Video: POZOR NA HNAČKU - Pre deti môže byť nebezpečná

Viac o hnačke na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.primarnykontakt.sk/casopis/pk201404.pdf#page=32
 2. http://pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2007/06/03.pdf
 3. https://www.modrykonik.cz/prujem/
 4. http://www.choredieta.sk/index.php/prva-pomoc-chore-dieta/prva-pomoc/hnacka-prva-pomoc
 5. Zdroj foto: pixabay.com
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s hnačkou

Máš skúsenosť s hnačkou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť