Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Astma

Astma (ako aj Astma bronchiale), pôvodne z gréckeho slova asthma označenie dýchacej nedostatočnosti, je chronické a zápalové ochorenie dýchacích ciest, predovšetkým priedušiek, pri ktorom dochádza k zúženiu dýchacích ciest (priedušiek a priedušničok) a následnej dýchavičnosti a záchvatom kašľa, tzv. astmatické záchvaty. Je to neinfekčné ochorenie, ktoré vzniká najmä na základe alergií.
Astma

V poslednej dobe je toto ochorenie považované za chorobu modernej doby, ktorá postihuje stále viac jedincov a to hlavne deti. Lekári zatiaľ túto chorobu nevedia úplne vyliečiť, ale existujú lieky na jej udržanie u daného jedinca na minime. Veda a výskum v oblasti astmy idú neustále dopredu, ale aj napriek tomu počet výskytu u populácie každým rokom narastá.

Príznaky astmy

  • sťažené dýchanie a zriedka pocit tlaku na hrudníku
  • kašeľ - často v noci, nadránom, pri námahe, ale aj kedykoľvek cez deň
  • ak sú priedušky zúžené, pri výdychu je častokrát počuť pískavý zvuk

U veľmi malých detičiek je priedušková astma stanovená po 3 epizódach obštrukčnej bronchitídy charakterizovanej sipením pri obtiažnom dýchaní a kašľom. Každému dieťaťu, u ktorého sa takéto stavy objavia, by malo byť vykonané alergologické vyšetrenie.

Najčastejšou príčinou vzniku astmy je alergia1, respiračná infekcia, gastroesofageálny reflex (návrat kyslých žalúdočných štiav zo žalúdka do pažeráka a dýchacích ciest), neznášanlivosť kyseliny acetylsalicylovej v Aspiríne a Acylpyríne.

Anamnéza

Lekára budú zaujímať rodinné údaje ohľadom ochorení, výskyt alergií či astmy v rodine, celkový zdravotný stav vyšetrovaného,užívané lieky, popis príznakov a okolností, za ktorých vznikajú, kontakt so zvieratami, zvyky, záľuby, zlozvyky, prostredie.

Fyzikálne vyšetrenie

Alergológ venuje pozornosť stavu kože, očných spojiviek a viečok, nosnej sliznice a posluchovému pľúcnemu nálezu.

Kožné prick testy

Pred testom je nutné na jeden týždeň prerušiť podávanie liekov, ktoré by mohli výsledok ovplyvniť. Nanášajú sa kvapky čistého alergénového roztoku o známej koncentrácii. Bežne sa robí bodový test - prick test. Sterilnou lancetou sa urobí krúživým pohybom jemný vpich do kože, do ktorej potom prenikne testovaný alergén. Reakcia sa odčíta za 15 minút. Meria sa veľkosť začervenania a pupienku. Pozitívna odpoveď sa počíta už od pupienku s priemerom 3 mm.
Astma: kožné testy

Krvné odbery

Doplňujúcim vyšetrením je vyšetrenie špecifických alergických protilátok z krvného odberu.

Spirometria

Spirometriu je možné vykonávať u deti, ktoré už spolupracujú - približne od 4 – 5 rokov. Toto vyšetrenie je možné doplniť tzv. „bronchodilatačným testom“ na zhodnotenie reverzibility event. zistenej poruchy.
Astma: spirometria u detí

Analýza vydychovaného vzduchu

Vo vydychovanom vzduchu u astmatikov s aktívnym zápalom v sliznici je možné detekovať zvýšenú koncentráciu NO. Vyžaduje si určitý stupeň spolupráce pacienta. Je možné vykonať i u detí od 4 – 5 rokov.

Liečba

Lieky pre liečbu astmy delíme do dvoch skupín.
Astma: úľavové lieky

  • Úľavové lieky slúžia na zastavenie astmatického záchvatu. Ich účinok nastupuje rýchlejšie a väčšina z nich má krátku dobu účinnosti. Nepoužívajú sa pravidelne a dlhodobo.
  • Lieky kontrolujúce astmu – preventívne, protizápalové lieky – užívajú sa pravidelne, dlhodobo každý deň i v dobe, kedy astmatik nemá ťažkosti. Chránia dýchacie cesty, hoja zápal a bránia vzniku a opakovaniu dýchavičnosti a ďalších záchvatov.

Lieky určené na liečbu astmy sa podávajú predovšetkým inhalačne. U kojencov a malých detí sú častejšie využívané tiež niektoré lieky vo forme sirupovej. Inhalačná forma je najvýhodnejšia i v tejto vekovej skupine.

Video (CZ): Prvá pomoc pri astmatickom záchvate

Súvisiace články

Viac o astme na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.prealergikov.sk
  2. http://www.mojaastma.sk
  3. http://www.zdravie.sk
  4. Foto: ©Depositphotos.com/[imagepointfr]
  5. Foto: ©Depositphotos.com/[Gorilla]
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s astmou

Máš skúsenosť s astmou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť