Hemangióm

Má tvoje bábätko hemangióm? Potom máš určite veľa otázok, ktoré ťa môžu znepokojovať. Čo to hemangióm vlastne je a ako vzniká? Kedy lekári zahája rozsiahlejšiu diagnostiku a kedy mu naopak nevenujú zvýšenú pozornosť? Poď si prečítať viac informácií o červených znamienkach na koži, ktoré môžu rásť, no rovnako sa aj spontánne stratiť.

Čo je to hemangióm?

  • Pod pojmom hemangióm sa rozumie nezhubný (benígny) nádor. Keďže ide o nádor cievy, má príznačnú červenú farbu, môže mať rôznu veľkosť, tvar i ohraničenie a vystupuje nad povrch pokožky. Na dotyk je pomerne mäkký a poddajný a ak sa s ním bábätko už narodí, časom mení svoju veľkosť i tvar. Má tendenciu sa zväčšovať, ale dokáže i spontánne po čase zmiznúť.
  • Mnohokrát už hemangióm vzniká počas prenatálneho vývoja dieťatka, no objaviť sa môže aj počas života, a to ako v detstve, tak i v dospelosti. Novorodené dievčatká mávajú hemangióm omnoho častejšie – konkrétne sa výskyt u dievčat zaznamenáva 5krát frekventovanejšie ako u novorodených chlapcov. Výnimkou nie je ani to, ak je hemangiómov viac, pričom vtedy sa už o hovorí o tzv. hemangiomatóze.
  • Hemangiómy však nepredstavujú len estetický problém, ktorý sa vyskytuje výhradne na pokožke. Môžu sa objaviť všade tam, kde sú cievy, a teda o ich výskyte človek nemusí ani vedieť. Nachádzajú sa aj na sliznici, vnútorných orgánoch, najčastejšie na pečeni, slezine, mozgu či v pľúcach, alebo dokonca i v kostiach.
  • O presnej príčine vzniku hemangiómov sa stále vedú dohady, a preto sa zatiaľ jej definícia pohybuje len v rovine predpokladu. S istotou sa však vie, že hemangiómy môžu byť dedičné.
  • Hemangióm, bez ohľadu na to, kde sa nachádza, sám osebe nebezpečný nie je. Komplikácie však môže spôsobovať, ak v ňom vznikne vred, prípadne sa vyskytne na mieste, kde bráni funkčnosti inej časti tela. Menovite ide o hemangióm nachádzajúci sa v oblasti oka alebo dýchacích ciest. Samostatnou kapitolou sú hemangiómy v oblasti pier, ktoré bábätkám komplikujú prisatie sa k prsníku.

Typy hemangiómov

Hemangiómy podľa typu cievy

  • Kapilárny hemangióm – ak si našla v lekárskej správe tento nález, ide o typ hemangiómu, ktorý vznikol na jednej z najtenších cievok v tele. Vo väčšine prípadov kapilárne hemangiómy nedosahujú veľké rozmery a neprerastú cez 1 cm. Vyznačujú sa výrazne červenou farbou a často sú umiestnené na hlave alebo na krku.
  • Karvenózny hemangióm – takýto hemangióm prestavuje nádor na širšej cieve. Najčastejšie sa vyskytuje v oblasti tváre, hrudníka a trupu.

Hemangiómy podľa umiestnenia

  • Hemangióm na koži – jeho diagnostika nie je obtiažna, pretože je viditeľný voľným okom. Ak ide o jednopočetný hemangióm, naskytá sa veľká šanca, že spontánne zmizne, no rovnako jeho lokalizácia môže priniesť podozrenie aj na prítomnosť hemangiómov v oblasti vnútorných orgánov.
  • Hemangióm vo vnútri svalu – nález môže byť v akomkoľvek svale naprieč celým telom. Často sa vyskytuje v puberte či v ranej dospelosti a jedinou komplikáciou, ktorú človeku prináša, je opuch a bolesť v danom svale pri zvýšenej telesnej aktivite.
  • Hemangióm v kosti – vznik hemangiómov v kostiach je príznačný po 50. roku života. Často ide o náhodný nález v lebke alebo v chrbtici, pričom sám osebe nespôsobuje žiadne problémy.
  • Hemangióm vnútorného orgánu – najčastejšie sa objavuje na pečeni, avšak môže ísť o akýkoľvek iný orgán. Vzniká v každom veku a len výnimočne sa volí jeho liečba.

Hemangiómy podľa veku vzniku

  • Vrodený hemangióm – bábätko sa s hemangiómom už narodí.
  • Infantilný hemangióm – vzniká v norodeneckom, dojčeneckom alebo predškolskom či školskom veku.
  • Hemangióm v dospelosti – objaví sa v dospelosti alebo v starobe.

Hemangióm u novorodencov a dojčiat

  • V prípade, že sa tvoje bábätko s hemangiómom narodí alebo mu na pokožke vznikne počas prvých mesiacov jeho života, nie je dôvod na paniku. S najväčšou pravdepodobnosťou sám zmizne bez toho, aby sa zahájila akákoľvek liečba.
  • Lekári budú toto miesto sledovať a tebe poradia, aby si robila to isté. Dobrou pomôckou je, ak začneš hemangióm pravidelne fotiť, pričom vedľa neho položíš nejaký malý predmet, napríklad mincu. Tá vďačne poslúži na zhodnotenie jeho veľkosti. Na základe série týchto fotografií budeš mať dokonalý prehľad o vývoji hemangiómu a budeš vedieť, v ktorých mesiacoch rástol a kedy sa začal postupne zmenšovať.
  • Určite sa však neľakaj, ak by vás pediater odoslal do niektorej zo špecializovaných ambulancií. Umiestnenie hemangiómu, rovnako ako aj jeho mnohopočetnosť, totiž môže doktorovi vnuknúť podozrenie na výskyt hemangiómu vo vnútri telíčka. Často sú teda deti odoslané na očné alebo neurologické vyšetrenie, prípadne na sonografiu orgánov.

Liečba hemangiómu

Ak ide o jeden hemangióm na pokožke, väčšinou zmizne sám v priebehu niekoľkých rokov. Lekári sa skôr zaujímajú o mnohopočetné hemangiómy, prípadne také, ktoré sa rýchlo zväčšujú alebo sa nachádzajú na nepriaznivom mieste. Liečba je nutná, najmä vtedy, ak hemangióm prekáža pri dýchaní, prijímaní stravy alebo hrozí poškodenie oka.

Farmakologická liečba hemangiómu

  • Konzervatívna liečba liekmi sa využíva po vyšetrení srdca, aby sa minimalizovalo riziko vzniku prípadných vážnych nežiaducich účinkov. Najčastejšie sa volia tzv. betablokátory, ktoré sa užívajú dlhodobo, väčšinou niečo cez jeden rok. Druhou možnosťou sú kortikoidy, ktoré sa užívajú omnoho kratšie, len niekoľko týždňov, avšak nie vždy je takáto liečba úspešná.
  • Obe skupiny liečiv so sebou nesú aj možné riziká v podobe nežiaducich účinkov. Môžu nepriaznivo vplývať na krvný tlak a činnosť srdca, spôsobovať nedostatok cukru v krvi, poruchy spánku alebo odvápnenie kostí.

Chirurgická liečba hemangiómu

  • Chirurgické odstránenie sa často volí až vtedy, ak hemangióm bráni funkčnosti iného orgánu a predchádzajúca liečba liekmi nebola úspešná. Táto cesta sa môže týkať ako vonkajšieho hemangiómu, ktorý je na pokožke, tak aj vnútorného.
  • Ak ide o dieťa, lekári sa môžu rozhodnúť, že s chirurgickým odstránením hemangiómu počkajú. Neplatí to však v prípade, že je hemangióm na vlasovej pokožke, v oblasti vonkajších pohlavných orgánov alebo prerastá k očnému viečku. V takých prípadoch sa operačné odstránenie volí ihneď.

Laserové odstránenie hemangiómu

  • Odstránenie hemangiómu laserom je pomerne novou metódou. Zatiaľ sa však táto technika využíva len pri menších vonkajších hemangiómoch. Hoci by sa mohlo zdať, že v porovnaní s chirurgickým odstránením ide o rýchlejší a jednoduchší zákrok, nie je tomu vždy tak. Aj pri použití laseru môže byť pacient uvedený do celkovej anestézie.

Video: Ktoré zdravotné problémy sú u novorodencov bežné a ktoré treba riešiť?

rozhovor s MUDr. Martinom Matejkou

Čo všetko vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Starostlivosť o pupok novorodenca

Pupok bábätka môže byť po príchode z pôrodnice u vás doma veľkou témou, a to obzvlášť, ak ide o tvoje prvé dieťatko. Kedy bábätku odpadne pupočný pahýľ? Ako sa starať o pupček a jeho okolie a čo robiť, aby sa táto oblasť nezapálila? Poď si o tom prečítať viac!

Hemoroidy v tehotenstve

Prečo v tehotenstve a po pôrode vznikajú hemoroidy? Aké ďalšie problémy ti môžu spôsobiť a dá sa ich vzniku vôbec nejako predísť? A čo vlastne robiť, aby si si uľavila od bolesti, ktorou ti hemoroidy dokážu skomplikovať život? Ak sa ťa téma hemoroidov v tehotenstve či po pôrode týka, poď si prečítať náš článok, v ktorom sa dozvieš viac…

Diastáza brušných svalov

Diastáza brušných svalov môže nemilo po pôrode prekvapiť nejednu čerstvú maminku. Čo to diastáza vlastne je, prečo sa po pôrode môže vytvoriť, ako zistíš, že ju máš, a čo robiť, ak sa vyskytla? Ide o vážny problém alebo estetickú vadu? Aj to sa, okrem iného, dozvieš v našom článku…


Viac o zdravotných problémoch na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné – pokojne aj približný termín pôrodu. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s hemangiómom

Máš skúsenosť s hemangiómom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
michalka4193  19. nov 2019

Podkožný hemangiom

Ahojte, moja dcéra sa už narodila s podkožným hemangiómom na ľavej ruke pod ramenom, ale z vnútra ruky, ťažko sa popisuje kde ho má. 😂 Najprv bol ako hrášok, bol modrý ako zhluk ciev, a veď aj bol.

Chodili sme u nás na kožné, bola sledovaná poctivo s tým, že možno z toho vyrastie. No keď mala 4,5 roka, stále vlastne ako rástla sa zväčšoval, narástol asi ako čerešňa. Potom sa to stoplo, ale nestrácal sa. Tak som sa pýtala našej kožnej, že ho proste chcem dať von. Stále som sa tie roky na to pýtala, tak nás poslala na konzultáciu do Prešova ku kožnej.

Tam ma jasné že vystresovala, že proste to sa nikdy nedá dať von, že to by jej musel robiť cievny chirurg, aj to by to asi nešlo a museli sme doplniť neurologické a očné pozadie pre istotu, s tým, že na druhej kontrole to uzavrela, že sa bude sledovať a každé 3 mesiace brať krv na kontrolu.

A tu som to stopla. Ako moja dcéra je statočná, ani pri braní krvi neplače, ale každé 3 mesiace brať a kvôli tomu krv? No nie!!! Ona to stále zle tie roky vnímala, proste chcela aby to už nemala. Mala to na takom hlúpom mieste, kde v prvom rade ak ju chytili učiteľky v škôlke pod rameno, tak tam.

Natrafili sme na jednu super pralasticko-estet. chirurgičku, ktorá sa na ňu dôkladne pozrela a povedala že v pohode jej to vyberie. Urobili sme si predoperačné vyšetrenia a šli sme 120 km do Košíc na operáciu, kde ju pani doktorka prišla zoperovať. Áno, bála som sa, či to bolo správne, keď má tak strašili, no pani doktorka ma ubezpečila, že je to dobre ohraničené a pôjde to a išlo. Má to nádherné, pani doktorka si dala záležať a mala vnútorné stehy. Ostala jej tam jazvička, krásne sa to hojilo a dcéra ani po operácií nikdy ani slzu od bolesti nevypustila.

Je šťastná, že to tam nemá a ja tiež som pokojnejšia, lebo stále som sa bála, aby sa nezmenil hemangióm na niečo horšie. Viem, že som sa tu rozpísala, ale tak som chcela všetko objasniť.
2 ľudia považujú za užitočné
bradaciky  17. nov 2019

Hemangiol skúsenosti

Dcérka má hemangiómy na hlavičke a chrbátiku. Po vyšetreniach nám bola odporučená liečba betablokátormi (Hemangiol). Liečba sa nasadzuje počas hospitalizácie, chodíme na kontroly, doma kontrolujeme pravidelne pulz (detským tlakomerom, inak nám to nešlo). Prvé zmeny bolo vidno už cca po 1-2 týždňoch. Po 3 mesiacoch liečby sa takmer vstrebali. Som rada, že sme do toho išli a vyhli sa prípadnému invazívnemu riešeniu v budúcnosti.
2 ľudia považujú za užitočné
lubkagobs  28. mar 2019

Hlboký hemangióm

Rada by som sa s Vami podelila o našu skúsenosť a tak možno pomohla aj mnohým z Vás, ktorí ste sa ocitli v podobnej situácii ako my. Dcérke sa hemangióm vytvoril v 2 mesiacoch pod ľavým okom. Zo dňa na deň sa to zväčšovalo, preto sme navštívili pediatričku. Ťa nám odporučila navštíviť oftalmológa. Ten povedal, že ide o hlboký typ hemngiómu. Poslal nás na dermatovenerologickú ambulanciu. Navštívili sme ich niekoľko z dôvodu, že nie každý z týchto lekárov celkom ovládal túto problematiku. Dostali sme informáciu, že je potrebné začať liečiť betablokátormi. Keďže tento liek so sebou nesie aj nemalé rizika, báli sme sa, preto sme vyhľadali aj ďalších lekárov a konzultovali to s nimi. Dcérka mala 5 mesiacov, keď hemangióm prestal byť len estetickým problémom, pristúpilo sa teda k liečbe. Predtým však boli potrebné mnohé vyšetrenia (sono vnútorných orgánov, ekg, neurologické vyšetrenie,...). Nasadenie liečby je potrebné pod lekárskym dohľadom s monitorovaním vitálnych funkcii, preto sme museli zostať na víkend v nemocnici. Boli sme hospitalizovaní v detskej nemocnici v Prešove. Dcérka bez problémov zvládala liečbu, preto sa postupne navyšovala dávka. Pokračovanie liečby sme už riešili v detskej onkohematologickej ambulancii v Košiciach u Mudr. Oravkinovej. Po dobratí pol ročnej liečby sa zistilo, že liek nezabral ako sa očakávalo. Boli určite zmeny, ale nič extra. Preto nám pani doktorka odporúčala kontaktovať plastického chirurga, aspoň si teda zistiť do budúcna, aké sú možnosti. Po dlhom hľadaní sme dostali odporúčanie na Mudr. Jitku Vokurkovú z FNsP v Brne. Je to plastická chirurgička, okrem iného aj odborníčka na hemangiómy. Najprv som ju kontaktovala mailom, po nejakom čase mi odpísala, pozvala nás na konzultáciu. Zavolala som tam a hneď o týždeň sme dostali termín. Prvýkrát som mala pocit, že rozprávam s top odborníčkou na tento problém. Je to doktorka so 40 ročnou praxou. O pol roka sa máme prísť opäť ukázať. Podľa toho ako sa bude rastom hlavičky chovať hemangióm, tak sa na základe toho pristúpi k operácií. Jednoznačne zhodnotila, že operácia je nutná. Tento typ hemangiómu nikdy nezmizne. Bude proporčne rásť s mäkkými tkanivami a neskôr môže spôsobiť aj problémy so zrakom. Povedala, že je potrebné, aby dcérke urobila kvalitné angiografické (cievne) vyšetrenie. Napr. tu u nás nám toto vyšetrenie nikto ani len nespomenul. Operáciu odporúča vo veku 3-6 rokov z dôvodu, aby dcérka viac spolupracovala pri vyšetreniach a následnom pooperačnom období.
5 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke