Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Nosné kvapky

Nosné kvapky môžu účinkovať rôznym spôsobom , výsledkom čoho môže byť:

  • odpuchnutie nosovej sliznice a tým spriechodnenie nosa- Nasivin (pre deti do 1. roku Nasivin sensitive 0,01%) , Olynth, Muconasal
  • zvlhčenie nosovej sliznice- kvapky na báze morskej soli- Mar Plus, Stérimar, Physiomer, Marimer, Libenar
  • pôsobia antibakteriálne ako tzv. lokálne antibiotikum- Pamycon, nosné kvapky s koloidným striebrom

Ako správne aplikovať nosné kvapky?

Keď má dieťa nádchu, zápal spôsobí, že cievy v nose sa rozšíria a sliznica opuchne. Toto sa deje prevažne na bočnej stene nosovej dutiny. Preto pri aplikácii kvapiek ich nikdy nelejeme do stredu nosa, lebo pretečú strednou časťou nosovej dutiny a často sa opuchnutej časti ani nedotknú a len plynule pretečú do nosohltana a odtiaľ do úst. To vedie k častej sťažnosti rodičov, že im kvapky do nosa neúčinkujú a preto ich nepoužívajú.
Pred kvapkaním do nosa nos vysmrkáme a vyčistíme, prípadne prepláchneme kvapkami s morskou soľou. Pri kvapkaní nakloníme hlavičku dieťaťa na bok a kvapkáme tak, aby kvapky zatiekli na bočnú stenu nosa. To isté opakujeme na druhej strane. Ako často kvapky kvapkáme, závisí od ťažkostí dieťaťa, ak je nos upchatý, aj 5-6 krát za deň.

Kedy dať Pamycon

Pamycon je Framykoinový roztok, teda je to lokálne antibiotikum a predpísať ho môže len lekár. Antibiotiká nepôsobia na vírusy, preto je zbytočné používať ho pri bežnej vírusovej nádche a čírych alebo bielych soplíkoch. Keď sú soplíky soplíky zelené, znamená, to že v nose sú pravdepodobne baktérie a vtedy je použitie Pamyconu vhodné.

Použité zdroje

  1. MUDr. Miroslava Moravčíková: http://www.drmoravcikova.sk/nosne-kvapky/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s nosnými kvapkami

Máš skúsenosť s nosnými kvapkami?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť