Pediater

Pediater alebo detský lekár sa stará o malých pacientov - od novorodencov1, cez dojčatá, batoľatá, predškolákov, školákov až po pubertálny vek.

Hlavným rozdielom medzi lekárom pre deti a lekárom pre dospelých je vo veku pacienta. Detský lekár musí ďaleko viac vnímať rôzne zmeny a odchýlky oproti normálu, sledovať rôzne vrodené a vývinové chyby alebo genetické odlišnosti vrátane dedičných chorôb.

Pediatri sa môžu špecializovať. Ich špecializácia je podobná špecializácii lekárov pre dospelých. Rozdiel je v chorobách, ktoré postihujú prevažne určitú vekovú skupinu pacientov (napr. rotavírus sa objaví u dieťaťa, ale u dospelého nie). Osobitnú skupinu tvoria špecialisti - neonatológovia. Tí sú najviac kvalifikovanými odborníkmi v oblasti starostlivosti o novorodenca1.

Pediatri

  • Detský lekár s atestáciou má teoretické vedomosti vrátane praktických zručností z detského lekárstva. Na atestáciu sa lekár pripravuje 5 - ročnou praxou (okrem detského oddelenia aj na oddelení ORL, chirurgii, ortopédii).
  • Praktický lekár pre deti a dorast ako prvý zoznamuje nového pacienta so systémom v zdravotníctve. Praktický lekár dbá predovšetkým na prevenciu - pravidelné prehliadky, pravidelnosť očkovania. Lekár vie včas zachytiť choroby, ktoré sa zo začiatku prejavujú napríklad odlišnosťami vo fyziologickom vývine dieťaťa1. Na atestáciu sa rovnako ako detský lekár pripravuje 5 - ročnou praxou nielen v odbore detského oddelenia, ale aj na iných oddeleniach (napr. ORL, chirurgia, dermatológia, psychiatria).

Súvisiace články

Viac o pediatrovi na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Pediatrie
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s pediatrom

Máš skúsenosť s pediatrom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť