Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Vrodené chyby ženských pohlavných orgánov

1 skúsenosť

Medzi vrodené chyby ženských pohlavných orgánov patria:

Polohové anomálie vaječníka
Zadržanie vaječníka (retencia) v jeho zostupe má za následok vyššie uloženie orgánu než je jeho definitívna poloha. Ak sa vaječník uloží mimo normálnej polohy, hovoríme o chybnom uložení (ektopia). Ak zostupuje až do ingvinálneho kanála alebo do labia majora (descenus ovarii), príčinou môže byť zakotvenie ovária prostredníctvom ligamenta alebo hormonáne faktory.

Vrodené chyby maternice a pošvy

  • Nevyvinutie maternice

\\Je zriedkavé a súvisí s agenézou vagíny. Vzniká následkom chybného vývoja Müllerových vývodov, keď sa vytvorí uterovaginálny základ.

  • Zakrpatená maternica

\\Niekedy sa vyvíja zakrpatená (rudimentárna) maternica, ktorú tvorí fibrózne tkanivo bez lúmemu.

  • Zdvojenie maternice

\\Zdvojenie maternice sa zjavuje pri poruche splynuta Müllerových vývovdov. Ak sa základ uteru nespojí v celom rozsahu, vyvíja sa maternica s dvoma dutinami (uterus duplex). Pri tejto anomálii býva zdvojená aj pošva (vagina duplex). Neúplné spojenie Müllerových vývodov v dolnej časti zapríčiní vývoj dvojrohej maternice s dvoma krčkami (uterus bicornis bicollis) alebo s jedným krčkom (uterus bicornis unicolllis). Niekedy nesplynú Müllerove vývody len v hornej časti základu maternice. Preto sa vyvinie oblúkovitá maternica (uterus arcuatus). Vtedy je fundus uteri preliačený do dutiny v podobe oblúka.

  • Maternica rozdelená priehradkou

\\Ak perzistuje zrastená stena Müllerových vývodov základu maternice, vznikne maternica rozdelená priehradkou (uterusseptus). Tvar maternice je normálny, ale jej dutina sa rozdelí septom v rôznom rozsahu.
Ak sa poruší vývoj jedného z Müllerových vývodov, vyvíja sa iba jedna polovica maternice (uterus simplex). Druhá polovica je buď rudimentárna alebo celkom chýba.

  • Vrodené uzavretie maternice

\\Vrodené uzavretie maternice (atrézia) vzniká spolu s uzavretím vagíny vtedy, keď nastane porucha vývoja vaginálnej platničky

  • Uzavretá pošva

\\Uzavretá pošva (imperforatio vaginae) vzniká vtedy, keď vaginálna platnička nekanalizuje kompletne a nevyvinie sa lúmen. Niekdy zostane zachovaná iba spodná časť vaginálnej platničky, takže v hymene nie je otvor a vchod do pošvy je uzavretý. Dievča sa narodí s hromadením tekutiny sekrétov v uzavretej vagíne (hydrometrocolpos). Z perzistujúcich zvyškov Wolffových vývodov môžu vznikať cysty, ktoré sú pomerne časté.

Súvisiace články

Použité zdroje

  1. Karol Kapeller, Viera Pospíšilová: Embryológia človeka. Vydavateľstvo Osveta 2001
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s vrodenými chybami ženských pohlavných orgánov

Máš skúsenosť s vrodenými chybami ženských pohlavných orgánov?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
nika_kika
27. dec 2014

Uterus duplex (rozdvojená maternica)

Ahojte :-)
Mne pred 7 rokmi dr. zistil na bežnej preventívnej prehliadke uterus duplex (rozdvojenú maternicu). Pre potvrdenie ma vtedy poslal na röntgen, kde to potvrdili. Dr. mi hneď vysvetlil o čo ide a že budem mať problém s otehotnením, taktiež, že nemusím vôbec to malinké donosiť a potratiť a nedaj bože, že by sa plod uchytil medzi týmito dvoma maternicami, tak tam je minimum donosenia.

Po vyrieknutí týchto slov som si myslela, že nikdy nebudem mať deti. Bolo to strašné. Keď som si na to spomenula, hneď som plakala. S mojim ex sme sa nesnažili otehotnieť, aj keď ja som chcela. No potom som stretla svojho terajšieho priateľa a po nejakej dobe sme sa začali pokúšať o otehotnenie.

Spočiatku sa nám nedarilo. Vždy, keď som si urobila test, a videla som, že je negatívny, som plakala. Neskôr musel priateľ odcestovať za prácou do zahraničia a na mesiac bol preč. Hneď ako prišiel, sme sa pomilovali a stalo sa to, v čo som nedúfala. Začala mi meškať menštruácia. Tak som si urobila test a ten bol pozitívny :-) Nemohla som tomu uveriť. No, potom nastali obavy o malinbké, či sa mi podarí ho donosiť, či nepotratím, veľmi som sa bála.

Niekedy v 3. mesiaci som začala krvácať. Veľmi som sa vyľakala. No našťastie to nebolo nič také. Len ma dr. upozornil, aby som si už nedávala takú teplú sprchu, že kvôli tomu som krvácala. Po tejto skúsenosti som si dávala ešte väčší pozor. Ostatné mesiace prebehli bez problémov, až prišiel 35 týždeň tehotenstva a mne odtiekla plodová voda. U nás v nemocnici ma vyšetrili a na základe odhadu váhy malého ma previezli do Trenčína. Tam ma tiež hneď vyšetrili a povedali, že idem už rodiť, že už som na 5 cm otvorená a polovicu pôrodu už mám za sebou.

Ani som sa nenazdala a už som rodila. Po hodine na sále bol malý na svete. Bol zdravý, veľký takže ho ani do inkubátora nedávali. Boli sme veľmi šťastní.

S priateľom sme už neplánovalí druhé, lebo sme sa predsa stále báli, že môžem potratiť alebo ešte skôr porodiť. Ale čo Boh nechcel po viac ako roku sa nám podarilo znovu otehotnieť. Zas sme zažívali strach, či donosím zdravý plod a či neporodím ešte skôr.

V 33. týždni som bola na bežnej poradni a tam mi dr.povedal, že som otvorená na 2 prsty. Hneď ma poslal na príjem. Hneď ako ma prijali, tak ma napojili na infúziu, ktorú som dostávala 3-krát denne. Po necelom týždni mi dávku znížili, keď sa nič nezmenilo. Až tu zrazu na druhý deň som v noci dostala kontrakcie. Hneď ma vyšetrili a zistili, že som sa začala otvárať. Tak hneď zas prevoz do Tn, kde keď som prišla, som už bola na 5 cm otvorená. Hneď ma dali na sálu a čakali, kým mi voda odtečie. No tá nie a nie odtiecť. Tak po 6 hod. mi ju prepichovali a za pár minút bol náš druhý anjelik na svete. Narodil sa v 34. týždni. Našťastie bol dosť veľký a plúcka boli ok.

Takže som veľmi šťastná, že sa mi aj napriek tejto vade podarilo donostiť (aspoň do týchto vyšších týždňov tehotenstva) a porodit dvoch krásnych synov, ktorí mi dnes robia veľkú radosť :-D
3 poďakovania