Aký by bol postup, keby chceme predať nehnuteľnosť kúpenú na hypotéku?

Zodpovedané
12. jan 2021

Dobrý deň,

plánujeme kúpiť nehnuteľnosť a požiadať o hypotéku. Zaujímalo by ma ako by sa postupovalo, keby sme sa ju napríklad o 10 rokov rozhodli predať. Banka by vtedy dom predala (previedla hypotéku na nového majiteľa) a nám vyplatila čiastku, ktorú sme 10 rokov splácali?

Alebo akú čiastku by sme za týmto rokov my dostali?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pri predaji nehnuteľnosti, na ktorej je hypotéka sa obvykle postupuje tak, že sa v rámci kúpnej ceny kupujúci zároveň vyplatí zostatková časť hypotéky (ešte nesplateného dlhu) a ostatná časť kúpnej ceny ide na Váš účet.

Pritom aj kupujúci si dnes berú hypotéky na tieto účely, takže záleží aj od ich podmienok financovania, ktoré im schváli banka.

Ak by ste si chceli nechať všetky prostriedky z hypotéky, je napr. aj možnosť hypotéku si ponechať, avšak je potrebné prehodiť záložné právo na inú nehnuteľnosť (napr. rodičovský dom). Keď už nebude na liste vlastníctva ťarcha, tak všetky prostriedky z kúpnej ceny Vám môžu ísť na účet. Takýto postup sa môže využiť napríklad v prípade, ak potrebujete mať čo najviac peňazí k dispozícii a nemôžete si zobrať ďalší úver.

Ak by sa postupovalo štandardne - ako som napísal na začiatku. Tak koľko by ste dostali záleží aj od sadzby, výšky hypotéky a splatnosti. Tiež nevieme aká by bola predajná cena. Napr. v mojom prípade som si bral hypotéku 66 000 EUR pôvodne ešte kedysi so sadzbou 3,99%, ubehlo cca 10 rokov (medzičasom sa menila 2x úroková sadzba na hypotéke - zhodou okolnosti sa vždy znižovala).

Aktuálne ak by som byt predal, tak by som z kúpnej ceny ešte musel vyplatiť aj hypotéku so zostatkom cca 49000 EUR. Všetko z kúpnej ceny nad túto čiastku by šlo na môj účet. Zároveň byt má výrazne vyššiu hodnotu ako mal pred 10 rokmi. To sa nedá ale dnes odhadnúť ako to bude o 10 rokov, či bude trend a rast podobný (vyšší alebo nižší).

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk