Oplatí sa meniť banku kvôli poplatku za balík?

Zodpovedané
22. apr 2021

Dobrý deň,

mám bežný účet v Tatrabanke už viac ako 10 rokov. Pôvodne som ho nechcela meniť, keďže som uvažovala o hypotéke a chcela som zostať ich stálym klientom, no teraz najbližších 3-5 rokov ju neplánujeme brať. V banke ma teda nedržia žiadne záväzky. Jediné čo mám u nich zriadené je 3.pilier a sprostredkovali mi zriadenie 2.piliera v Allianz. Okrem toho nevyužívam žiadne ďalšie služby.

Už niekoľko krát ma oslovili z Raiffeisen bank, či si u nich nechcem zriadiť účet - presunúť aktuálny a tak ušetriť na mesačných poplatkoch za balík.

Ponúka Raiffeisen naozaj to isté ako TB iba bez poplatku za vedenie účtu?

Alebo sú tam služby a výhody, ktoré by mi mohli časom v tejto banke chýbať?

Je teda vhodné meniť banku len kvôli poplatku za balík?

Ďakujem

Dobrý deň,

znížiť poplatky môže byť vždy rozumné. Treba si pozrieť, čo by ste prechodom získali/stratili oproti tomu, čo máte. Z pohľadu nejakého základného využívania bežného účtu ponúka v podstate Raiffeisen niečo podobné ako TB. Zároveň však balíky v Tatrabanke ponúkajú niektoré kvalitnejšie služby. Záleží ako potrebujete svoj účet využívať.

Každá banka sa snaží nejako odlíšiť a preto je možné, že by Vám časom mohlo niečo chýbať, ak by niečo zaujímavé priniesla TB klientom, nemusí to byť k dispozícii aj pre klientov Raiffeisen.

Keďže hypotéky riešim veľmi často, nerozhoduje až tak veľmi, či by ste mali účet v Tatrabanke alebo Raiffeisen. Môže byť však v čase riešenia hypotéky pre Vás výhodnejšie využívať účet banky, v ktorej si zoberiete hypotéku - a možno to ani nebude Tatrabanka 🙂.

Za svoju prax som sa stretával bežne so zmenou banky kvôli rôznym dôvodom, ak viete ušetriť na poplatkoch za účet 75 EUR ročne a tie peniaze využijete efektívnejšie, tak prečo nie.

Ja napr. viem, že mi vyhovujú určité služby - napr. výber z bankomatu s mobilom, platba u obchodníka s mobilom, internetbanking kde si vyriešim všetko bežné sám bez potreby navštíviť banku a pod.

Pozrite sa na tie účty bez ohľadu na cenu, čo Vám ponúkajú. Určite Vám pracovníci na pobočke jednej alebo druhej značky budú vedieť zosumarizovať, čo získavate v ich účte.

Prajem pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk