Aká je šanca otehotnieť i napriek vnútromaternicovému teliesku?

Zodpovedané
5. júl 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom vnútromaternicového telieska.

Aká je šanca otehotnieť i napriek vnútromaternicovému teliesku?

Je takéto tehotenstvo pre plod nebezpečné?

Ďakujem

Dobrý deň,

tzv. Pearlov index, ktorý vyjadruje spoľahlivosť antikoncepčnej metódy uvádza, že koľko zo 100 žien počas jednoročného užívania antikoncepcie otehotnelo.

Pri nehormonálnom vnútromaternicovom teliesku sa uvádzajú 2%, tzn. zo 100 žien 2 ženy otehotneli počas jednoročného užívania.

Pri hormonálnom vnútromaternicovom teliesku sa uvádza 0,2%, tzn. z 1000 žien otehotneli dve počas jednoročného užívania. Je teda spoľahlivejšie.

V dôsledku toho, že sa v dutine maternice nachádza cudzie teleso a môže tvoriť prekážku pre vývoj plodu. Miera potratovosti je určite vyššia. Avšak aj v nemocnici sme nie raz videli donosené zdravé detičky.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník