Aká je šanca, že sa zopakuje mimomaternicové tehotenstvo?

Zodpovedané
18. jan 2023

Dobrý deň,

potratila som plod, ktorý bol v maternici a o 2 týždne som začala znova veľmi krvácať - praskal vajcovod a zistilo so, že mám aj mimomaternicové tehotenstvo a bol mi odstránený vajcovod.

Aká je šanca, že pri ďalšom tehotenstve by šlo znova o mimomaternicové?

Ako je možné zistiť, či nejde aj o mimomaternicové, kebyže znova mám plod aj v maternici?

Ďakujem.

Dobrý deň,

šanca je malá, závisí ale od nálezu v podbrušku. Pokiaľ sú v brušku zrasty (pozápalovo, endometrióza,…) je možné, že je postihnutý aj druhý vajcovod.

Bez laparoskopickej diagnostiky to však možné nie je potvrdiť. Tá však nie je indikovaná iba na základe prekonaného GEU.

Je potrebné zrealizovať stery na Chlamýdie, Mykoplazmy, Ureaplazmy. Prípadnú infekciu preliečiť.

Je extrémne malá pravdepodobnosť, že by ste mali znova súbežnú graviditu na oboch miestach.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník