Ako vysoko musí byť placenta na prirodzený pôrod?

Zodpovedané
22. dec 2022

Dobrý deň, pani doktorka,

mám placentu marginalis 22 mm od bránky. Som v 34. tt. Momentálne som hospitalizovaná na pozorovaní kvôli silnejšiemu špineniu.

Chcela by som sa opýtať o koľko musí ísť placenta vyššie, aby som mohla rodiť normálne?

Do koľkého týždňa mám ešte šancu?

Ak sa plánuje cisársky, tak koľko zvyčajne pred termínom?

Ďakujem.

Dobrý deň,

v 34gt. už považujeme polohu placenty za definitívnu. Termín na cisársky rez sa plánuje po ukončenom 36gt., obvykle v termíne medzi ukončeným 38gt.-40gt. tehotenstva.

Placenta praevia marginalis je popisovaná v prípade, že je 50mm a menej od vnútornej bránky.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník