Aký je postup pri druhom tehotenstve po preeklampsii?

Zodpovedané
31. máj 2022

Dobrý deň,

je mi jasné, že bez odborných termínov a info z mojej karty bude odpoveď orientačná, no ste odborníčka, preto sa na Vás obraciam. Prvé dieťa som porodila o mesiac skôr - stúpajúci tlak od 30 tt, v úvode tehotenstva lieky na riedenie krvi (hematómy, predošlé potraty). V prepúšťacej správe z pôrodnice stojí, že pri ďalšom tehotenstve je potrebné nasadiť zodpovedajúcu liečbu podľa priebehu predošlého tehotenstva.

Čo si mam pod týmto pojmom, prosím, prestaviť?

Druhé dieťa sme neplánovali, pravdepodobne som tehotná, moja gynekologička má od dnešného dňa dovolenku až 2 týždne. Zástup je len v nutných prípadoch, dnes som sa tam, žiaľ, nedovolala.

Aký je, prosím, postup pri druhom tehotenstve, pokiaľ prvé skončilo preeklampsiou?

Druhé dieťa sme nechceli kvôli strachu z toho, že sa tento scenár zopakuje (dieťa má aj zdravotné problémy).

Ďakujem.

Dobrý deň,

nemusíte sa obávať, ešte je čas na nasadenie potrebnej terapie.

Ako prevencia rozvoja preeklampsie by sa mal podávať Anopyrin 100-150mg p.o. vo večerných hodinách. Najneskôr by sa mal nasadiť na konci prvého trimestra.

Ďalej ide o adekvátnu liečbu vysokého krvného tlaku. Ak sa naň už liečite, je potrebná korekcia v priebehu tehotenstva podľa jeho vývoja.

Budete pravidelne sledovaná (tlak, bielkoviny v moči, opuchy).

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník