Čo je to predčasné zlyhanie vaječníkov a ako sa lieči?

Zodpovedané
11. nov 2022

Dobrý deň,

mám 33 rokov a gynekológ mi diagnostikoval predčasné zlyhanie vaječníkov. Keď som sa pýtala čo to vlastne je tak mi povedal, že si to mám naštudovať na internete, on nie je pedagóg....

Čo mi je vlastne a ako sa to lieči?

Ďakujem.

Dobrý deň,

laicky povedané, ide o predčasný nástup menopauzy. Takéto vaječníky neprodukujú dostatočné množstvo hormónov. Následkom je neplodnosť. Menštruácia je nepravidelná, cyklus sa skracuje. Môžete pociťovať návaly, suchosť pošvy, zmeny nálad,…
Diagnóza sa stanovuje na základe subjektívnych obtiaží, ultrazvuku a odberu hormonálneho profilu.

Liečba formou hormonálnej substitúcie je nutná predovšetkým z hľadiska prevencie rozvoja osteoporózy. Tiež nezabúdajme na prípadné želané tehotenstvo. Ak si želáte byť tehotná, vyhľadajte čím skôr Centrum asistovanej reprodukcie.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník