Čo spôsobuje špinenie v 18. týždni?

Zodpovedané
20. aug 2021

Dobrý deň ,

v 17. týždni som mala masívne krvácanie a išla som na pohotovosť. Ostala som aj hospitalizovaná 5 dní. Lekár zhodnotil, že išlo o prasknutie cievky, keďže plod bol v poriadku a hematóm žiaden nenašiel.

Užívam Fraxiparin 0.4. Doktor povedal, že pravdepodobne to spôsobil Fraxiparin. Mám vrodenú trombofíliu (mutáciu), tak mám ho nasadený len preventívne.

V nemocnici mi nasadili liečbu Duphaston 3x denne a plus užívam Ferratab 2x denne.

Prepustená som bola v nedeľu s tým, že už to bolo v poriadku. V utorok som opäť začala špiniť samozrejme Fraxiparin som si dala. Vysadila som ho po konzultácii s gynekológom a od utorka si ho teda nedávam, ale stále špiním na hnedo. Teda iba ráno a potom to zvykne prestať a vráti sa to opäť ráno. Užívam aj Utrogestan 2x denne do pošvy, 3x denne Duphaston plus 2x denne Ferratab.

Je možné, že to vyvoláva Fraxiparin?

Odporúčali by ste mi ho brať do budúcna?

Čo to môže spôsobovať?

Špinenie je stále hnedé, nie je to čerstvá krv.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pri krvácaní v tehotenstve sa častokrát dôvod nikdy nenájde. Áno príčinou mohla byť cievka, ktorá praskla pri prepájaní Vašich ciev a ciev placenty pri jej raste. V úvode nemusí byť hematóm viditeľný. Prípadne, pokiaľ bolo krvácanie na okraji placenty sa ani nevytvorí, pretože čerstvá krv v celom objeme vytečie.

To, že špiníte na hnedo, vo väčšine iba ráno je spôsobené pravdepodobne tým, že v noci ležíte a to málo krvi sa Vám zbiera v pošve, zoxiduje a následne sa po postavení a toalete pomaly vyplaví.

Buď sa Vám dočisťuje dodatočne vzniknutý hematóm alebo stále slabulinko krvácate. Po masívnom krvácaní je to celkom bežná situácia.

Majte prísny kľudový režim, postavte sa maximálne na toaletu, nenamáhajte sa. Otázkou je užívanie progesterónu perorálne aj vaginálne, ja by som zvolila jednu cestu užívania v dostatočnej dávke.

Ferratab užívajte aj naďalej.
Čo sa týka Fraxiparinu, konzultovala by som jeho vysadenie z hematológom, ktorý najlepšie vie pri Vašej diagnóze či je bezpečné ho vysadiť. Skúste pridať do liečby Ascorutin, ktorý spevní stenu drobných cievok, aby nepraskali - je voľnopredajný, neuškodí.

Držím palce.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník