Čo znamená, keď je po pôrode zelená plodová voda?

Zodpovedané
22. sep 2022

Dobrý deň,

čo znamená, keď je po pôrode zelená plodová voda?

Značí to, že tam bol nejaký dlhodobejší problém?

Po pôrode sa zistil zápal plodových obalov.

Znamená to nejaký problém pre dieťa, a z čoho to vzniká?

Všetky stery aj ostatné výsledky boli v poriadku, CRP pri príjme bolo iba 6.

Ešte sa chcem opýtať... už pri počiatočnom štádiu vývoja placenty je jasné, či sa preeklampsia objaví alebo nie? (Hoci napr. až v poslednom trimestri.)

Teda, či nejaká chyba v placente vznikne už hneď na začiatku prvého trimestra alebo to môže vzniknúť kedykoľvek počas tehotenstva.

Ďakujem.

Dobrý deň,

ako sama píšete, bol tam zápal plodových obalov, preto voda ozelenela. Išlo o pravdepodobne o čerstvý rozvoj zápalu, keďže boli výsledky pri prijatí v norme. Baktéria z pošvy vystúpila vyššie k plodovým obalom a spôsobila zápal.

V tomto prípade sa odsledujú zápalové markery u bábätka a podľa potreby sa naordinuje antibiotická terapia.

Rozvoj preeklampsie začína už v úvode gravidity vývojom placenty. Existuje skríning, ktorý sa odoberá v prvom trimestri a vyjadrí riziko rozvoja preeklampsie v priebehu gravidity. Nerealizuje sa však zatiaľ rutinne.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník