Čo znamenajú zlé výsledky z AFP?

Zodpovedané
12. aug 2022

Dobrý deň,

čakala som dvojičky a v 8. týždni už zostalo len jedno (syndróm miznúceho dvojčaťa). Včera som bola na AFP odbery a dnes mi volal doktor, že mám zlý výsledok na rázštep chrbtice 1:270.

Čo to znamená?

Môže byť tento výsledok skreslený kvôli dvojičkám na začiatku tehotenstva?

Je to moc zlý výsledok?

V 20. týždni idem ku Grochalovi do Martina.

Akú máte skúsenosť s takýmito výsledkami?

Ďakujem

Dobrý deň,

skríning s výsledkom 1:270 znamená, že jedno z 270 detí bude mať reálne rázštep chrbtice.

Ide iba o vyjadrenie vyššieho rizika, ktoré je potrebné potvrdiť/vyvrátiť inými vyšetreniami. Do žiadanky sa má pri odbere poznačiť aj viacplodové tehotenstvo, prípadne syndróm miznúceho dvojčaťa. Malo by to byť vo výsledku zohľadnené.

Predpokladám, že ste v cca 16gt. tehotenstva. Po vyšetrení u MUDr. Grochala bude všetko jasnejšie.

Držím palce!

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník