Dá sa zistiť, ktorý vaječník ovuluje?

Zodpovedané
13. apr 2022

Dobrý deň,

švagrina mala mimomaternicové tehotenstvo a museli jej zobrať aj jeden vajcovod.

Dá sa zistiť kedy ovuluje, či ten jeden ovuluje každý mesiac?

Lekári to vraj nevedia.

Ďakujem

Dobrý deň,

vajcovod neovuluje. Ovuluje vaječník.

Ovulácia prebieha na oboch stranách plus mínus striedavo, nie je to však pravidlom. Na strane, kde bolo mimomaternicové tehotenstvo a bolo nutné vajíčkovod odstrániť, zrelé vajíčko počas ovulácie nemá byť ako oplodnené a poputovať do maternice. Sú ale prípady, že sa zrelé vajíčko priblíži k vajíčkovodu na zdravej strane a je zachytené a oplodnené.

Každopádne stranu ovulácie si vie gynekológ potvrdiť ultrazvukovým vyšetrením.
V prípade plánovania gravidity by som doporučila sa snažiť rovnako každý mesiac.

Doporučené je mať nechránený pohlavný styk 2-3x týždenne v rámci celého cyklu pre možnosť skorej/neskorej ovulácie.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník