Hrozí predčasný pôrod aj v druhom tehotenstve?

Zodpovedané
30. aug 2022

Dobrý deň,

mám doma trojročného synčeka, ktorého som porodila predčasne v 34+5. Kontrakcie mi však namerali už v 27 tt, na pohotovosť som prišla kvôli tvrdnutiu bruška. Krčok mal v tom čase 3 cm. Nasledovala hospitalizácia, magnézium, kľudový režim. Kortikoidy na vývin pľúc mi nedali. Prepúšťali ma v 33 tt s krčkom 2.5 cm. Ako som spomenula, rodila som v 35 tt prirodzene, prišli kontrakcie a malý sa vypýtal von. Veľmi by sme chceli druhé dieťa, ale bojíme sa aby sa scenár neopakoval, resp. aby sa bábo nevypýtalo von ešte skôr.

Je veľká pravdepodobnosť, že aj druhé tehotenstvo bude sprevádzané rovnakými problémami?

Ešte spomeniem, že mám prepážku v maternici, je zoperovaná, avšak nie úplne, operatér mi to vysvetlil tak, že sa úplne prestrihnúť nedala nakoľko by hrozilo pretrhnutie maternice.

Ďakujem pekne.

Dobrý deň,

je bohužiaľ veľká pravdepodobnosť, že sa situácia zopakuje aj pri ďalšom tehotenstve. Čo je však dobré, preventívne opatrenia je možné zahájiť oveľa skôr ako pri prvej gravidite. Predovšetkým kľudový režim a častejšie kontroly so zameraním na dĺžku krčka maternice a prevenciu vaginálnej infekcie. V prípade nutnosti a jednoznačnej indikácie je možné zrealizovať serkláž.

Problémom však môže byť aj prepážka v maternici, kedy dieťatko nemá dostatok miesta na ďalší rast. Nález som však nevidela, preto sa neviem jednoznačne vyjadriť.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník