Ide naozaj o tehotenskú cukrovku?

Zodpovedané
17. mar 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom mojich výsledkov. V 27. týždni + 6 dni mi na diabetológii robili test na tehotenskú cukrovku (bez predošlých odberov u gynekológa, tie som naposledy absolvovala v 12. týždni, kedy som mala výsledok glukózy 4,0).

Výsledok z testu vyšiel nasledovne:
S-glukóza nalačno 3,47 mmol/l
S-glukóza po 2 hodinách 8,27 mmol/l
U-O GTT - Acetón nalačno Negatívny
U-O GTT - Glukóza nalačno 0,93 mmol/l
U-O GTT - Acetón po 2 hodinách stopy
U-O GTT - Glukóza po 2 hodinách 29,0000 mmol/l

Chcela by som podotknúť, že krv mi sestrička vzala o čosi skôr ako po 2 hodinách. Vzhľadom k tomu, že sa mi skracoval krčok, tak beriem Utrogestan.

Diabetológ mi teda oznámil, že mi vyšla tehotenská cukrovka. Nariadil mi prísnu diétu, tzn. absolútne nič sladké, žiadne ovocie (a to mám problém so zápchou), zeleninu ako je mrkva, hrašok a podobne rovnako nie lebo obsahuje cukor, sladené nápoje už v žiadnom prípade, biele pečivo takisto nie a mliečne výrobky obmedzene. Rovnako mám mať dostatok pohybu. To sa vylučuje s odporúčaním gynekológa, ktorý mi nariadil pokoj na lôžku a vzhľadom na problémy so zápchou mi predpísal Duphalac. Hodnotu cukru si mám merať glukomerom.

Najskôr som skúsila jesť tak ako doteraz. Teda dala som si aj ovocie, aj niečo sladké a po 2 hodinách mi vyšiel výsledok na glukomere 5,7 s tým, že som nevykonávala žiadnu fyzickú aktivitu, keďže mám nariadený pokoj na lôžku.

Naozaj ide o tehotenskú cukrovku?

Nedal by sa ten test zopakovať, nakoľko mi krv brali skôr ako po 2 hodinách?

Ďakujem

Dobrý deň,

norma hodnôt glykémie:

1. Nalačno pod 5,1.
2. O 1 hod. pod 10,0.
3. O 2 hod. pod 7,8.

Po dvoch hodinách ste teda mali hodnotu nad normou. V moči by sa vyskytovať nemal ani acetón.

Preto je diagnóza uzavretá ako gestačný diabetes. Je vhodné sa riadiť doporučeniami diabetológa, pretože nedodržaním pokynov môžete ohroziť Vaše dieťatko. Vo výsledku sa môže narodiť nezrelé bábätko so zlou popôrodnou adaptáciou, vyššou pôrodnou váhou, s hypoglykémiami po pôrode a s ním spojenými ďalšími komplikáciami. Môže mať nábeh na obezitu v budúcnosti.

U Vás je väčsie riziko rozvoja infekcií močových ciest, mykotických infekcií pošvy a následných väčších popôrodných poranení. Tiež je vyššie riziko rozvoja preeklampsie a v budúcnosti cukrovky ako takej.

Základom je normálna zdravá pestrá strava. Nie nejaké drastické diéty. Sledujte si hodnoty glykémie.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník