Hypoglykémia

kacenka78
26. máj 2012

V 27 tt som absolvovala oGGT test (oralny glukozovy tolerancný test), kde nalačno mi boli namerané hodnoty 3,8 mmol/l a po vypití glukózy a po 2 hodinách som mala hodnoty cukru v krvi nizsie, ako pred glukózou a to 3,13 mmol/l. Neviem nájsť adekvátne informácie na internete v súvislosti s hypoglykémiou, vsetky informácie sa týkajú hlavne cukrovky ako takej ...MÁTE niektorá s tým skúsenosti? Lekárka sa ma pýtala, či som sa nejak kontrolovala v stravovaní, avšak ja riadne jem, aj sladké, aj ovocie, pravidelne, dodržiavam pitný režim... skôr som sa obávala vysokých hodnôt, nakoľko denne zobnem niečo sladké.... ale nízke hodnoty cukru ma prekvapili.... prosím napíšte Vaše skúsenosti s týmto problémom !!!

lenkaks
26. máj 2012

Ahoj 🙂 Mne po glukozovom teste namerali hodnotu 2,9mmol/l a mam dovolene sladke 🙂 Nieze by som sladke nejedavala 😀 A to je vsetko,co mi dr na to povedala,takze ti bohuzial neporadim

kacenka78
autor
26. máj 2012

@lenkaks dakujem za prispevok 🙂 to iste povedala Dr. aj mne, a teda ze kludne môžem jesť sladké, resp. vo vyššej miere jesť hrozno, banány, hroznový cukor a pod... ze organizmus rychlo spaluje cukor 😨 ... len ked som si pozrela na nete nieco o hypoglykemii, tak sa mi to nepozdavalo, ale islo o hypoglykemiu pri cukrovke pri nadmernom podani inzulinu...ale k info o hypoglykemii pocas tehotenstva som nic nezistila....

lenkaks
26. máj 2012

@kacenka78 aj mne dr spomenula ze by som mala mat stale nieco sladke pri sebe,aspon hroznovy cukor,ze ked mi klesne hladina mam si dat...A u mna je fakt,ze ked mi je blbo,malatne,dam si nieco sladke a som hned fit 🙂 Ale nejako som vobec nehladala o tom info na nete....

xlucia
26. máj 2012

@kacenka78 ja to mam aj bez tehu. treba na to davat pozor, aby si neodpadla. nos so bebou hroznovy cukor. mala som to aj pocas oboch tehu

kacenka78
autor
26. máj 2012

@lenkaks a predtym, ako ti zisitli testom nizku hodnotu - vedela si, ze nieco nie je v poriadku? kedy ta hladina cukru klesa? citis malatnost, slabost, unavu? tieto priznaky som nejak vobec doteraz nevnimala...no na mna sa akosi lepia vsetky možné problémy počas tehu, tak sa snažím zistiť nejake info na nete a ohladom toho skoro nič nie je... možno to nie je ani problém, len ja sa obávam 😕

@xlucia vidim, ze más s tým bohuzial dlhsiu skusenost - beries nejake lieky, specialne sa stravujes?

xlucia
26. máj 2012

@kacenka78 na to nie su lieky, len si musis davat pozor na dve veci, nesmiest ostat hladna, a nemala by si jest brutal presladene veci coja viem napr. snickers alebo take co ti po tom vyleti prudko hladina cukru

kacenka78
autor
26. máj 2012

@xlucia ďakujem ti za info, budem sa snažiť dodržiavať to, čo píšeš, snád po tehotenstve to zmizne a cukor bude v norme, pretoze pocit hladu mimo tehu (najmä v práci) bol u mňa veľmi častý.... a z brutal presladnych veci vela toho nejem, ja som skôr na keksíky typu Horalka a pod 🙂 🙂

magimi
26. máj 2012

@kacenka78 tento stav nie je choroba. Su len proste ludia, ktori na prijem potravy, hlavne sladkeho zareaguju velmi rychlo vyplavenim hormonov a tym padom ten cukor rychlejsie spalia. Proste maju taky typ metabolizmu. Ja to mam tiez..a tiez v tehotenstve sa to zvyraznilo. Jednoducho z nicoho nic ma chyti slabost, obleje ma studeny pot a mam pocit, ze odpadnem. Odkedy som tehotna, stalo sa mi to uz niekolkokrat.

kacenka78
autor
26. máj 2012

@magimi dakujem za vysvetlenie 🙂 ja som tie priznaky doteraz totiz nepocitovala, resp. som ich nevnimala...tak sa teda nemusim obavat 😎

rainee
26. máj 2012

ahojte, ja mavam taketo stavy od detstva, ale az prednendavnom mi bola zistena nizka hladina cukru v krvi, dovtedy som to ani ja ani lekari nieriesili. odvtedy vzdy nosim so sebou flasu vody a nieco sladke (hroz.cukor, fit tycinku a pod.). lenze mimo toho ze mi byva zle na odpadnutie mavam aj navaly tzv. vlcieho hladu a zacala som priberat aj ked jem malo a zdravo, moze to s tym suvisiet? ci ist radsej k diabetologovi? 😕

sueh
26. máj 2012

Tak ja mavam tiez hypoglikemicke stavy aj ked som o tom donedavna nevedela az ked som popisala priznaky lekarke na preventivke, tak mi vysvetlila ze sa musim pravidelne stravovat 5krat denne lebo som velmi chuda a este aj kojim a musim nosit vzdy pri sebe nejaky cukor najlepsie hroznovy, ale to uz tu baby pisali. Vacsinou sa to zhorsuje pri zatazi a tou je aj tehotenstvo ci dojcenie, takze snad po tomto obdobi to bude lepsie. No ja to dost zle znasam, lebo ked si neustriehnem jedlo tak potom som ccely den mimo a strasne vystavena. Ale napriklad pri testoch v tehotenstve mi nic nezistili to je o tom ako prave organizmus funguje. Tak sa len drzme a papkajme nech nam je fajn aby sme zvladali tie nase babynka a budme radi, ze mame len tieto zdravotne problemy mohlo by to byt aj horsie toto sa da riesit a celkom jednoducho tak hlavy hore.

katja78
26. máj 2012

@kacenka78 - smiem pár technických informácií? ako dlho si pred vypitím sladkej vody nič nejedla? Pri štandardnom oGTT by to malo byť 12 hodín. Ak to bolo tak, bežne mávaš takéto dlhé prestávky v jedení?
A bola si počas celých 2 hodín od vypitia roztoku po odber krvi v pokoji? Alebo si šla peši? MHD? šoferovala si?

kacenka78
autor
27. máj 2012

@katja78 dodržala som tých 12 hodín, len som sa napila čistej vody ráno. Ináč teraz v tehotenstve nezvyknem mávať také dlhé prestávky v jedle, teda s výnimkou noci 🙂 no pravdupovediac, po prvom odbere a vypití roztoku som prešla od nemocnice cac 200m k lekárke na poradňu a potom naspäť do nemocnice, okrem tohto pohybu som sedela v čakárni... predtým som sa však pracovníčky laboratória pýtala, či mám sedieť v čakárni a tá mi povedala, že mám 2 hodiny čas, že si kludne môžem ísť vybaviť poradnu a potom sa vrátiť..sem tam som si glga z fľaše čistej vody, pretože sa mi krútila hlava (ináč fľašu mám vždy pri sebe, take stavy, že sa musím napiť, mám stále).. tak asi mi ten cukor kvôli pohybu mohol viac spaliť?

kacenka78
autor
27. máj 2012

@rainee tú vodu dodržiavam sama od seba už dlhšie, ale začnem aj ten hroznový cukor nosiť stále v kabelke... tiež ma zaujíma, či tento stav je potrebne konzultovať s nejakým odborníkom, aleo stačí dodržiavať pravidelné stravovanie a mať v prípade potreby cukor po ruke a bude dobre... asi si po tehotenstve vyžiadam opakovanie testov....
@sueh vidím, že tie hypoglykemické stavy nie sú až také výnimočné, obávala som sa, či tá hypoglykémia nemôže ovpyvniť plod, ale zdá sa, že nie... pretože naopak pri cukrovke môže dôjsť k tomu, že dieťa bude po narodení hypoglykemické.....

vefi89
27. máj 2012

@kacenka78 ja neni som už tehu, ale trpím tým od detstva 😅 sladké moc nemusím, ale neexistuje iný recept, ako mať sladké vždy po ruke... hladina cukru klesne okamžite, ostaneš malátna, ja som veľakrát odpadla, dokonca aj do bezvedomia... jediné čo môžeš je šupnúť niečo sladké do pusy...
a ja mám strašne nízku hladinu aj keď neraňajkujem... vtedy mi býva tiež divne

kacenka78
autor
27. máj 2012

@vefi89 teraz začínam pátrať v minulosti, či som pociťovala takéto stavy aj mimo tehu... je pravda, že som sem tam diétovala, teda aj hlad k tomu patrí, ale väčšinou som sa nalievala vodou... ale malátnosť, to áno - aj teraz za posledné týždňe som cítila, ked som prešvihla desiatu a nič nezjedla, že na obed mi už bolo zle až na vracanie, čo som bola hladná.... ja zase sladké môžem 😀

katja78
27. máj 2012

@kacenka78 - hej, najsprávnejšie je, ak vyšetrovaná osoba počas tých 2 hodín je v pokoji - buď sedí v čakárni, alebo dokonca ak si roztok zarobí doma a na odber krvi ju privezie niekto iný autom, tak môže kľudne aj spať. Ak si bola na vyšetrení na poradni, tak Ťa asi aj vyšetrovali? Lebo aj tým sa môže dopomôcť k rýchlejšiemu spáleniu požitého cukru.
Typická hypoglykémia, aká býva, ak lieky na zníženie cukru (buď tabletky alebo inzulín) zaúčinkujú viac, ako je žiadúce, sa prejavuje u každého rôzne, ale u väčšiny býva prítomné potenie, tras, studený pot, bledá koža, niekedy až zdvojené videnie, vlčí hlad.
Rozdiel medzi takouto, umelo vyvolanou hypoglykémiou, a hypoglykémiou u zdravého človeka je ten, že zdravý človek má funkčné tzv. kontraregulačné mechanizmy, najmä teda vyplavenie glukagónu z A-buniek pankreasu, ktorý zvyšuje cukor v krvi a tým bráni jeho poklesu pod kritickú hranicu, kedy by už strádal mozog. Diabetici môžu mať tieto mechanizmy narušené a niekedy sa u nich vyvinie tzv. syndróm neuvedomenia si hypoglykémie, kedy telo nereaguje vyššie-spomenutými varovnými príznakmi, a môže hneď dôjsť k poruche vedomia, lebo nervové bunky mozgu nemajú energiu. Tie sú totiž jedny z mála, ktoré ako zdroj energie nevedia využiť nič iné, len glukózu.

Myslím, že Ti viac spálilo cukru - aj v dôsledku trochu vyššieho pohybu počas testu a možno aj väčšieho napätia (kto by sa nebál neznámeho vyšetrenia), inak je Tvoj metabolizmus v poriadku. 🙂

kacenka78
autor
27. máj 2012

@katja78 ďakujem ti za vyčerpávajúcu odpoveď !!! potešila si ma 🙂 už som sa naozaj obávala, že všetky tehotenské neduhy sa na mňa lepia ako muchy 🙂) a myslíš, že by bolo vhodné ešte zopakovať ten test počas tehotenstva resp. po pôrode?

nitta666
27. máj 2012

@sueh ahoj.. chcem sa opytat zacala som v tehu mavat stavy zvlastneho nahleho hladu a obcas nato mi zacne byt neskutocne slabo az na omdletie, sladke moc nejem, jem viac krat na den a mensie porcie, vcera mi zas prislo tak strasne slabo az som mala pocit ze odpadnem uz neviem z coho to moze byt, ci to nahodou nema nieco s tou hladinou cukru. som v 16tt a nezvladam to.zatial som lekarovi o tom nevravela. a neviem si predstavit ako zvladnem test na cukor ked rano kym nieco nezjem uplne nezvladam fungovat. obcas este aj v noci musim zjest aspon kusok rozka lebo mi je az zle ked som hladna. poradite mi niektora ci s tym mate skusenosti?

katja78
27. máj 2012

@kacenka78 - bežne sa tento test opakuje, ak je práve v tehotenstve pozitívny, čiže ak má tehuľka tehotenskú cukrovku. Tá po pôrode vymizne, čiže aj opakovaný test po pôrode býva negatívny. Ale je známe, že cca u 30-40% žien, ktoré majú tehotenskú cukrovku (tých je zo všetkých tehuliek asi 5%), sa niekedy v neskoršom živote diagnostikuje klasická cukrovka 2.typu, tá, čo súvisí s obezitou a nesprávnym životným štýlom + je tu istá genetická náchylnosť.
Ešte sú také varianty, že otehotnie známa diabetička - či už 1.typu (na inzulíne), alebo 2.typu (v tehotenstve sa tiež väčšinou musí previesť na inzulín), alebo sa práve v tehotenstve jedna z týchto cukroviek spustí, teda sa demaskuje, ale to môže byť hocikedy skôr, ako v tom čase, kedy sa vyšetruje skríningový oGTT (24.-28.tt).
Ale toto je ešte menšie percento tehuliek, tým sa zbytočne netráp, ak budeš chcieť mať istotu, tak si nájdi ochotného diabetológa, oGTT Ti vyšetrí na Tvoju vlastnú žiadosť, zrejme za poplatok.

kacenka78
autor
27. máj 2012

@katja78 ešte raz Ti veľmi pekne ďakujem 😉 doslova profesionálnu radu som dostala, čo ma veľmi teší, zrejme si z odboru 🙂 už sa nebudem znepokojovať 🙂

katja78
27. máj 2012

@kacenka78 - rado sa stalo 😉

katja78
27. máj 2012

@katren - neviem, či hej, lebo tehotenská cukrovka je presný opak hypoglykémie, laicky povedané. Tehuľky s tehotenskou cukrovkou nemajú o hypoglykémii šajn, ledaže by si pichali inzulín, čo nebýva často, resp. by sa jednalo o známe diabetičky, ktoré otehotneli a pichajú si inzulín - tie hypo poznajú 😉

katren
27. máj 2012

@katja78 ked si das vyhladat hypoglykemiu, tak ti vyhodi jednu stranu len tejto temy, co sa kocky tam o tom bavia....nie na vsetko treba zakladat nove diskusie....staci len vyhladat a spytat sa 😉

kacenka78
autor
27. máj 2012

@katren ved prave len tuto temu som našla - o tehu cukrovke a ja som chcela vediet o hypoglykemii mimo cukrovky 🙂 zvazovala som pár dní, kde získať nejaké informácie, nechcela som zakladať hned novu temu, ale čítať 600 strán v danej téme - no trošku veľa na mňa...mna nezaujímala tehu cukrovka a nenašla som tam to, čo som hľadala... možno som zle pozerala....

katren
27. máj 2012

@kacenka78 ale ved netreba citat 600 stran.....sa opytam a hotovo.... 😉 a este ked sa tam o tom kocky aj bavili 😉
ale ved neva 😎

kacenka78
autor
27. máj 2012

@katren no zrejme nie som veľmi zbehlá tu na koníkovi, tak sa ospravedlňujem 🙂 aktualne sa zapajam do diskusii len cca mesiac.....

tu som dostala odpoved, ktoru som hladala.... a nakukla som aj do tej temy o cukrovke, nenasla som konkrétne to, ze sa bavilli o hypoglykemii a moj problem podla mna nesuvisel s nazvom danej temy ako ani s jej obsahom, preto som nekladla tehulkam s cukrovkou (teda opacnym problemom) otazku.... ale uz budem vediet pre buducnost 😎

paula80
14. jún 2012

@kacenka78 ahoj,ja som bola dnes na tom GTT teste a tiež som mala nízku hladinu až 2,8 a sestrička mi vyslovene po vypití kázala sedieť v čakárni a nikam neísť,lebo sa ten cukor može spáliť a skresliť tak výsledky,no sedela som tam a aj tak som mala takúto hodnotu.Dr.na to povedal,že som iba vyhladovaná,aby som sa najedla.Je pravda,že som od v cca.17.00 večera nič nejedla a to som zvyknutá stále niečo jesť,tak možno preto.Inak vraj je aj takáto hodnota v poriadku.

paula80
14. jún 2012

@lenkaks aj mne vyšla podobná hodnota 2,8 a dr.na to tiež,že je to v poriadku.Tak asi je. 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre