Je hydronefróza pravej obličky v tehotenstve riziková?

Zodpovedané
3. sep 2022

Dobrý deň,

od začiatku tehotenstva som mala mikroskopickú hematúriu v moči, moja gynekologička vylúčila, že je to z jej strany a odoslala ma na nefrologickú ambulanciu, kde som podstúpila vyšetrenie krvi (všetko negat.), zbierala som 24 hod moč, kde sa ukázala krv, inak všetko negat., ultrazvuk moč. mechúra a obličiek negat., chodila som na pravidelné mesačné kontroly, krv bola vždy v norme, nakoniec po dvoch mesiacoch sa už ani v moči nevyskytovala krv a nemám ju tam doteraz. Nefrologička to uzavrela ako následok opakovaných infekcií močových ciest z minulosti (brala som aj Urovaxom opkovame) (aktuálne som 29+4 tt). Potiaže s močením som nemala, neopuchajú mi ani ruky ani nohy, nepribrala som skoro nič, nemám bolesti.

Pani doktorka z nefrológie ma poslala na kontrolný ultrazvuk, začínam si všímať, že aj keď pijem naozaj dostatočne nechodím až tak často na malú potrebu a tam sa ukázala hydronefróza pravej obličky ale aj doktorka na ultrazvuku aj moja gynekologička ma ubezpečila, že vraj je to v tehotenstve bežné a hlavne čo sa týka pravej obličky, tá najčastejšie je s hydronefrózou lebo zväčšená maternica už tlači na obličku. S nefrologičkou som nález ešte nestihla konzultovať.

Je to veľká komplikácia pre tehotnú ženu a bábätko?

Sú nejaké obmedzenia čo sa týka pôrodu?

Keď porodím, ten tlak sa tým pádom uvoľní a na obličke už hydronefróza nebude?

Ďakujem.

Dobrý deň,

síce som nález nevidela, ale skutočne je mierne rozšírenie obličkovej panvičky v tehotenstve bežná a po pôrode sa stav vráti k norme.

Ak sa Vám zdá, že veľa vypijete a málo cikáte, je možné, že si telo zadržiava vodu. V tehotenstve bežná vec, hlavne ku koncu, nohy začnú mierne opúchať. Odsledujte si to, ak by boli opuchy výrazné, tlak krvi by stúpal, prípadne by ste mali akékoľvek iné ťažkosti, vyhľadajte ambulantného gynekológa, ktorý Vás vyšetrí.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník