Je veľká šanca, že by mohlo mať dieťa DS?

Zodpovedané
20. nov 2022

Dobrý deň,

na kombinovanom teste v prvom trimestri v Sonoclinic v KE bolo na ultrazvuku všetko v poriadku, nosová kostička prítomná, na daný týždeň bolo všetko ok. Test na DS vyšiel 1:2800. U môjho gynekológa ale vyšlo z tripple testu 1:280 (môj vek 32), čo mi môj gynekológ vysvetlil, že to môže byť aj kvôli IVF, že tam sa nedá presne určiť termín pôrodu, a iné parametre. Preto som absolvovala morfologický (genetický) ultrazvuk, na ktorom mi bolo povedané, že je všetko v poriadku, srdiečko, orgány, kosti... len jedna nosová kostička že je trosku kratšia. Ináč bolo všetko v poriadku. Preto som absolvovala Nifty pro, kde vyšlo riziko nízke. Viem, že to nie je 100 %, často ma prepadne strach či je naozaj všetko v poriadku.

Už len teraz veriť, že je všetko v poriadku?

Je veľká šanca, žeby naozaj mohol mať náš malý DS?

Ďakujem.

Dobrý deň,

NIFTY vyšetrenie Vám viac ako s 99% presnosťou povie, či bude dieťatko postihnuté alebo nebude.

Na 100% by to bolo už iba po amniocentéze z plodovej vody.

Riziko 1:280, ktoré vyšlo u Vášho gynekológa tiež nič neznamená. Za rizikový považujeme výsledok 1:250, ale aj pri ňom je reálne postihnuté 1 dieťatko z 250.

Čo sa týka morfologického ultrazvuku, okrem nosovej kostičky sa sledujú aj iné známky postihnutia typické pre DS (napríklad srdiečko). Zamyslite sa možno aj nad nosom aký máte Vy či Váš partner. Ak je maličký, tak ho zdedí dieťatko po Vás a dilema je vyriešená.

S úplne najväčšou pravdepodobnosťou bude dieťatko zdravé, neobávajte sa.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník