Má zvýšený testosterón niečo spoločné s väčším padaním vlasov?

Zodpovedané
5. nov 2022

Dobrý deň,

začala som užívať hormonálnu antikoncepciu "Vreya" na úpravu cyklu, keďže ho mám dosť nepravidelný (bežne vynecháva 2, 3, 4 mesiace). Zistil sa mi zvýšený testosterón (je to moje prvé užívanie antikoncepcie), mala som začať brať keď príde menštruácia. Mala som to asi 2 dni, také dosť slabé, tak som vzala prvú tabletku a teraz som dobrala prvý blister (31. 10. 2022) a teraz mám mať týždeň pauzu a potom začať druhý blister (sú tam 3 blistre) a v tento týždeň by som mala dostať menzes ale zatiaľ neprišiel.

Chcem sa opýtať čo to znamená, lebo bolo mi povedané, že sa to ukáže skôr po 2 - 3 mesiacoch užívania ale aj tak nerozumiem prečo neprichádza?

Zároveň sa chcem spýtať, či má zvýšený testosterón niečo spoločné s väčším padaním vlasov?

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

menzes sa dostavil v rámci 7 dňovej pauzy. Kľudne aj posledný deň. Nový blister v každom prípade užívajte podľa plánu.

Čo sa týka testosterónu, je popisovaná priama súvislosť medzi vysokou hladinou testosterónu (presnejšie jeho metabolitu) a tzv. adrogénnou alopéciou. Základom je však genetická predispozícia.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník